۴ فاز پارس جنوبی با اعتبار ۱۱ میلیارد دلار افتتاح می شود/ بیش از ۳ میلیون بیکار داریم

کدخبر : 160764
یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸
رئیس جمهوری گفت: علی رغم تحریم های دشمنان 4 فاز پارس جنوبی با اعتباری بالغ بر 11 میلیارد دلار به بهره برداری می رسد.
به گزارش جنوب پرس [1] ، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی پیش از ظهر امروز در دیدار با مردم استان بوشهر در ورزشگاه شهدای شهر کنگان اظهار داشت: بسیار خوشحالم که برای هفتمین بار به استان دلاور بوشهر سفر می‌کنم و در هر سفری به این استان شاهد حرکتی بسیار مهم در زمینه اقتصادی بودیم.

وی با تقدیر از ملت ایران به دلیل تحمل مشکلات و سختی های اقتصادی اظهار داشت: مردم در همه مراسمات انقلابی، دینی و مذهبی اجتماعشان را به رخ جهانیان کشیدند و به دشمن اعلام کردند که هر سختی که باشد تسلیم نخواهند شد.

همه ما میدانیم که دشمنان ما در یکسال گذشته تمام توان خود را برای فشار بر زندگی مردم آورده اند و امید آنها این بود که مردم از مسیر انقلاب و نظام و اعتقاداتشان جدا شوند اما این مردم سختی های زندگی را پذیرفتند و به دشمنان این سرزمین با صدای بلند پاسخ منفی دادند.

دولت در این شرایط سخت با همه توان در کنار ملت خواهد بود. ما با همه امکانات و توان به کمک مردمی که سختی های بیشتری را امروز تحمل می کنند، مردمی را که دارای حقوق ثابت هستند، امروز بیشتر مشکلات را خواهند داشت

روحانی گفت: همین هفته انشالله در شورای عالی کار افزایش حقوق کارگران تصویب می‌شود و این افزایش در مجموع بیش از ۲۰ درصد خواهد بود. البته توان ما بیش از این نبود. تلاش ما این است برای سال آینده به کمک همدیگر شرایط مطمئن‌تری را به وجود بیاوریم.

رئیس جمهور با بیان این که همه مسؤولین تلاش خود را به کار بسته‌اند افزود: من بارها در دولت هم موکدا توصیه کرده‌ام همه مسؤولین در سراسر کشور باید به گونه عمل کنند تا مردم شب عید احساس راحتی بکنند.

دکتر روحانی در خصوص تولید نیز گفت: من همانطور که قبلا هم اعلام کرده ام تولید در این کشور با حمایت دولت و بانک‌ها باید محصولات خدماتی، کشاورزی و … در اختیار مردم قرار بگیرد.

وی با اشاره به اشتغال جوانان اعلام کرد: در سال ۹۷ وضع اشتغال ما مناسب نبوده اما تلاش‌های خوبی صورت گرفت، با این وجود بیش از ۳ میلیون نفر بیکار در کشور داریم.

روحانی در خصوص پروژه‌های عمرانی نیز گفت: امسال ۳۴ هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی از طرف دولت پرداخت شده است.

رئیس جمهور با اشاره به افتتاح ۴ فاز از پارس جنوبی در این سفر گفت: در سفر امروز یکی از بزرگترین پروژه های مربوط به انرژی کشور را افتتاح خواهیم کرد که اعتباری بالغ بر ۱۱ میلیارد دلار برای آن صرف اعتبار شده است.

وی افزود: تا اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت هم یکی از پروژه های آبی، کشاورزی و برقی کشور با اعتباری حدود ۱۰ میلیارد دلار به بهره برداری می رسد.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: علی رغم دشمنی های آمریکا، صهیونیست و برخی کشورهای مرتجع منطقه روابط ایران با همسایگانش بسیار خوب است و ما خواهان گسترش روابط با همه همسایگانمان هستیم و اگر مشکلی با برخی کشورهای همسایه وجود دارد شروع مشکل از طرف آن ها بوده است.

وی افزود: روابط ایران و عراق یک نمونه موفق و مثال زدنی از روابط ایران با همسایگانش است و سالانه ۷ میلیون نفر بین دو کشور در حال رفت و آمد هستند و در سفر اخیر هم با حذف هزینه ویزا بین دو کشور ان روابط گسترش خواهد یافت.

روحانی ادامه داد: روابط عمیق ما با عراق مربوط به یک دولت نیست و من در سفر اخیر با همه مقامات عالی رتبه سیاسی عراق و با نخبگان ، بزرگان طوایف، علما و مراجع عراق دیدار داشتم و همه آن ها اراده شان روابط صمیمی بین دو ملت و حوزه ها و مراکز دانشگاهی دو کشور بود.

رئیس جمهوری گفت: خدا را شاکرم که آنچه در سفر قبل به مردم این استان وعده داده بودیم عملی شد. ما در سفر قبل وعده اعتبار ۶۲۰ میلیارد تومانی برای پروژه های استان داده بودیم که ۶۲۴ میلیارد در طول امسال برای این استان تخصیص داده شد اما هنوز هم برخی پروژه ها ناتمام است و ۲۹ میلیارد دیگر برای تکمیل آن ها در نظر گرفته شده است.

روحانی گفت: ما در این استان در زمینه آب، کشاورزی، برق، سد و آب شیرین کن ها هم مسئولیت سنگینی داریم و هم ظرفیت های خوبی وجود دارد.

وی افزود: امروز بعد از ظهر ده ها پروژه در این استان به بهره برداری می رسد که امیدواریم این پروژه ها گام مهمی در راستای توسعه استان باشد.

روحانی در ادامه با اشاره به پروژه‌های آب شیرین کن گفت: ما باید آب شیرین کن ها و اسکله‌ها را افزایش دهیم، کنگان نیاز به توسعه اسکله دارد که من پرسیدم گفتند حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برای توسعه اسکله نیاز داریم که نصف این مبلغ را بنادر بر عهده میگیرد و نصف دیگر را سازمان برنامه بودجه تامین میکند.

رئیس جمهور در خصوص گردشگری در بوشهر نیز گفت: بوشهر باید از نظر جاده نیز توسعه پیدا کند چرا که عامل توسعه گردشگری است. بوم گردی‌هایی که در استان شما ایجاد شده است نیز باید توسعه پیدا کند.

وی افزود: توسعه جاده و گردشگری بیکاری را کم میکند و استان شما را توسعه می‌دهد.

روحانی در خصوص کشاورزی نیز افزود: ما باید سامانه‌های آبیاری و کشت گلخانه‌ای را نیز توسعه دهیم که در این سفر ده‌ها هکتار کشت گلخانه‌ای در برنامه قرار دارد.

رئیس جمهور در پایان سخنان خود خطاب به مردم گفت: بوشهر مرکز انرژی کشور هست، بیشترین گاز کشور از این استان است. شما بوشهری‌ها در برابر این بهره‌برداری از منابع باید بهره‌مند باشید، استان شما باید بهره‌مند باشد.

وی افزود: من به وزارت نفت توصیه می‌کنم در تمام امکانات و استخدام‌های خود تلاش کند از نیروهای بومی بهره ببرد چرا که مردم کنگان و عسلویه و … بیشتر در رنج محیط زیستی قرار دارند.

به گزارش فارس روحانی گفت: ما باید مسئله محیط زیست را حل کنیم، من به وزیر نفت، وزیر کشور، وزیر مسکن، رئیس سازمان محیط زیست، رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر بهداشت دستور می‌دهم طرح خود را برای محیط زیست ظرف ۳ ماه آینده به دولت بیاورند.

روحانی در خاتمه اعتبار اختصاص داده شده برای این سفر را جهت ۵۱ طرح هزار و ۵۶۹ میلیارد تومان اعلام کرد که از این مبلغ ۱۲۸۳ میلیارد از خزانه تامین می‌شود.


URLs in this post:

[1] جنوب پرس : http://jpnews.ir

Copyright © 2015 جنوب پرس. All rights reserved.