کدخبر : 160451
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۰
فاقددیدگاه
پرینت

کاهش یک میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی افغانستان

اداره مرکزی آمار(احصائیه) افغانستان اعلام کرده که تولید ناخالص داخلی این کشور نسبت به سال پیش از آن نزدیک یک میلیارد دلار کاهش یافته است
به گزارش بی‌بی‌سی‌، در تازه‌ترین گزارش آمار اقتصادی افغانستان که امروز، چهارشنبه( ۲۲ حوت/اسفند) منتشر شد، آمده است که تولید ناخالص داخلی افغانستان در سال ۱۳۹۷ به شمول درآمد ناشی از تولید تریاک به ۲۰.۵ میلیارد دلار رسید در حالیکه این رقم برای سال قبل از آن ۲۱.۴ میلیارد دلار بود.
در نتیجه درآمد سرانه به قیمت جاری نیز نسبت به سال قبل از ۷۱۹ به ۶۴۷ دلار آمریکایی کاهش یافته است.
در این گزارش تولید ناخالص داخلی افغانستان بدون درآمد تریاک ۱۹.۸۹ میلیارد دلار اعلام شده و آمده که هر افغان بدون درآمد تریاک ۶۳۰ دلار سالانه درآمد دارد.
این نهاد میزان تورم را در سال جاری را ۰.۶ درصد اعلام کرده و گفته که نرخ تورم در سال گذشته ۵ درصد بود.

کاهش تولید گندم
در این گزارش میزان تولید گندم که تامین کننده اصلی غذای مردم افغانستان است، ۳.۶ میلیون تن اعلام شده و ۱۶ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ کاهش داشته است. علت این کاهش نیز خشکسالی و کشت نشدن مناطق کشت دیمی است.

اداره مرکزی آمار افغانستان افزوده که میزان واردات و تولید برق در این کشور از ۵۷۰۹ میلیون کیلووات ساعت در سال ۱۳۹۶ به ۵۹۶۵ کیلووات ساعت در سال ۱۳۹۷ افزایش یافت است. ارزش واردات برق افغانستان ۲۸۹میلیون دلار اعلام شده است.
در این گزارش میزان ارزش کل واردات افغانستان ۷.۴ میلیارد دلار اعلام و صادرات نیز ۸۷۵ میلیون دلار ثبت شده است. در سال پیش، ارزش واردات افغانستان حدود ۷.۵ میلیارد و صادرات نیز ۷۷۴ میلیون گزارش شده بود. میزان واردات افغانستان نسبت به سال گذشته ۳۲ میلیون دلار کاهش و صادرات این کشور نسبت به سال قبل ۱۰۰ میلیون دلار افزایش یافته‌است.
کاهش مراکز بهداشت
مراکز بهداشت این کشور نیز ۲۴۰۸ مورد ذکر شده، در حالیکه سال ۱۳۹۶ تعداد این مراکز ۲۴۲۴ گزارش شده بود، یعنی ۰.۷ درصد از مراکز بهداشت بسته شده‌اند.
براساس این آمار برای هر ده هزار نفر در افغانستان یک تخت بیمارستان و ۳ پزشک وجود دارد. طبق استاندارد جهانی، به ازای هر هزار نفر باید ۳٫۵ پزشک وجود داشته باشد.
در این گزارش آمده که میزان ابتلای به بیماری‌های واگیر مانند سل و ایدز افزایش یافته و افراد مبتلا به ایدز در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل ۱۳ درصد بیشتر شده و به حدود سه هزار نفر رسیده‌ است. این گزارش افزایش در شمار مبتلایان به ایدز را هشدار دهنده خوانده است.
آموزش و جمعیت
جمعیت افغانستان نیز در این گزارش ۳۱.۶ میلیون نفر اعلام شده که ۱۵.۵ میلیون آن زن و بقیه مرد هستند. ۷.۵ میلیون نفر از جمعیت افغانستان در شهرها و۲۲.۶ میلیون نیز در روستاها زندگی می‌کنند. این محاسبه شامل جمعیت عشایر(کوچی‌ها) نیست.
براساس این گزارش بیشتر از ۹.۷ میلیون کودک به آموزش مشغولند. شمار معلمان نیز ۲۳۱ هزار نفر اعلام شده که از این جمله بیشتر از ۲۸ هزار در مدارس خصوصی مشغول تدریس هستند.
شمار دانشجویان افغانستان که در دانشگاه‌های خصوصی و دولتی مشغول آموزشند نیز ۳۸۶ هزار نفر اعلام شده که ۲۸۶ هزار آنان مرد و بیشتر از ۱۰۰ هزار نیز زنان هستند.
دانشگاه‌های دولتی و خصوصی نیز ۱۶۹ باب ذکر شده که ۱۳۱ دانشگاه خصوصی و ۳۸ دانشگاه دولتی هستند. در سال ۱۳۹۷ نیز ۹ دانشگاه جدید آغاز به کار کرده‌اند.
کمک‌های وعده داده شده جهانی نیز بیشتر از ۳.۷ میلیارد دلار اعلام شده که در سال ۱۳۹۶حدود ۳.۵ میلیارد دلار بوده که عملا حدود ۲.۷ میلیون دلار در سال ۱۳۹۶ به افغانستان پرداخت شده بود.
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما