کدخبر : 160103
شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۵
فاقددیدگاه
پرینت

توان اکولوژیک منطقه برای طرح عظیم پرورش میگو سنجیده شود

جنوب پرس: رئیس مرکز اقیانوس‌شناسی خلیج‌فارس در مورد واگذاری ۵۰ هزار هکتار از ساحل خلیج فارس و دریای عمان برای پرورش میگو گفت: توان اکولوژیک منطقه برای طرح عظیم پرورش میگو سنجیده شود.

توان اکولوژیک منطقه برای طرح عظیم پرورش میگو سنجیده شود

صمد حمزه‌یی صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار  جنوب پرس ، در بندرعباس، در این خصوص اظهار داشت: در ابتدا باید توان اکولوژیک هر منطقه سنجیده شود و بر اساس آن پرسیده شود، هر منطقه چه توانی برای تحمل حجم پساب ورودی به دریا را دارد؟ و بعد از این مطالعه، و محاسبه سایر عوامل مشکل‌زا نسبت به واگذاری سواحل اقدام شود، زیرا عمده سواحل خلیج فارس و دریای عمان به دلیل عمق کم و جریان‌ها و امواج ضعیف توان خود پالایی بالای ندارند.

وی در جواب به این پرسش که «آیا توان اکولوژیک برای این طرح توسط محیط زیست سنجیده شده» افزود: من از این موضوع اطلاعی ندارم و  بعید می‌دانم چنین اقدامی شده باشد. هیچ مطالعه و یا درخواستی به مرکز ما ارائه نشده است و علیرغم اینکه چندین بار از مراجع مرتبط، طرح مطالعاتی این پروژه را درخواست کردیم پاسخی دریافت نکردیم.

رئیس مرکز اقیانوس شناسی خلیج‌فارس ادامه داد: در حال حاضر در استان به جز مرکز اقیانوس‌شناسی خلیج فارس، دستگاه دیگری ابزارهای اندازه‌گیری جریان‌های دریایی را در اختیار ندارد.

حمزه یی همچنین اضافه کرد: البته برای طرح با این وسعت قطعا باید یک پیوست محیط‌زیستی ارائه شده باشد، اما بعید می‌دانم این پیوست تمام ابعاد علمی موردنیاز طرح را پوشش داده باشد و از ابزارهای میدانی و شبیه‌سازی‌های مناسب هر منطقه استفاده شده باشد.

وی برای خاطر جمعی دغدغه‌مندان محیط زیست دریا پیشنهاد داد: نیاز است یک تیم متخصص «جریان، موج و مواد معلق در آب هر منطقه را اندازه بگیرد و برآورد کند تا چه میزان مواد مغذی، کود، رسوبات آلی و  شوری برای پساب خروجی مزارع پرورش میگو که  وارد دریا می‌شود ایجاد مشکل نمی‌کند و اینکه آیا بعد از ورود آن، دریا توان بازگشت به حالت اول خود را دارد یا خیر!؟»

رئیس مرکز اقیانوس شناسی خلیج‌فارس افزود: اگر قرار است توسعه‌ای اتفاق بیافتد آن توسعه باید پایدار باشد و به محیط‌زیست، مردم و آیندگان لطمه‌ای وارد نکند.

این پژوهشگر اضافه کرد: هر مرکزی برای بررسی توان اکولوژیک منطقه، باید پارامترهایی از قبیل موج، جریان، پارامترهای فیزیکی و شیمیایی و زمین‌شناختی آب دریا و پساب خروجی مزارع را را مطالعه کند.

حمزه یی در پایان گفت: متاسفانه بعضا در کشور ما اتفاق افتاده، مطالعه مناسبی برای طرح‌های توسعه‌ای انجام نمی‌شود و مطالعات زیست‌محیطی به‌صورت کتابخانه‌ای و اینترنتی، بدون اندازه‌گیری میدانی انجام می‌شود و برخی از عوامل تصمیم‌گیری بدون اشراف به موضوعات زیست‌محیطی دریایی و هشدارهای متخصصین و کارشناسان، تصمیم‌گیری می‌کنند که در نهایت تبعات نامطلوب فراوانی را برای منطقه ایجاد می‌کنند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما