کدخبر : 159716
یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۱
فاقددیدگاه
پرینت

افزایش ۷۸ درصدی جرايم رایانه‌ای در استان هرمزگان/برداشت غیرمجاز از حساب بانکی در صدر تخلفات اینترنتی

جنوب پرس:

افزایش 78 درصدی جرايم رایانه‌ای در استان هرمزگان/برداشت غیرمجاز از حساب بانکی در صدر تخلفات اینترنتی

به گزارش جنوب پرس ، از بندرعباس، علی‌اصغر افتخاری بعد از ظهر امروز در نشست خبری به ارائه گزارش فعالیت‌ها در ۱۱ ماهه سال‌جاری پرداخت و اظهار داشت: در یازده ماهه سال‌جاری جرائم سایبری در سطح استان نسبت به سال گذشته ۷۸٫۱۵ درصد افزایش داشته است که با تلاش کارشناسان این پلیس تاکنون ۹۴٫۵۲ درصد جرایم کشف شده و ما بقی پرونده‌ها در دست پی جوئی است.

وی بابیان اینکه طراحی صفحات جعلی درگاه‌های بانکی مهم‌ترین شگرد مجرمان سایبری در چندماهه اخیر بوده است، افزود: برداشت غیرمجاز از حساب با ۳۸٫۴۷ درصد،کلاهبرداری رایانه‌ای با ۲۴٫۸۳ درصد و هتک حیثیت و مزاحمت‌های اینترنتی با ۱۷٫۷۳ درصد رتبه‌های اول تا سوم وقوع جرایم در سطح استان هستند.

رئیس پلیس فتا هرمزگان، تصریح کرد: کاربران اینترنتی برای در امان ماندن ازاین‌گونه کلاهبرداری‌ها باید به آدرس صفحات در قسمت URL (آدرس بار) دقت کنند و از سایت‌هایی که با پروتکل https شروع می‌شوند برای انتقال وجه استفاده کنند.

افتخاری همچنین به مسافران نوروزی توصیه کرد: برای خرید تورهای مسافرتی از مراکز معتبر استفاده کنند و در طول سفر خود مراقب دستگاه‌های POS در فروشگاه‌ها باشند تا اطلاعات آنها توسط دستگاه اسکیمر کپی نشود.

وی با بیان اینکه مسافران در طول سفر مراقب گوشی‌های هوشمند خود باشند از عموم شهروندان خواست ، از نگهداری اطلاعات خصوصی خود در تلفن همراه اکیدا خودداری کنند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این زمینه و جهت ارائه نظرات و پیشنهاد‌ها خود ، از طریق سایت پلیس فتا بخش گزارش مردمی و یا شماره تلفن ۰۷۶۲۱۸۲۵۹۶۴ اقدام کنند.

رئیس پلیس فتا هرمزگان در ادامه افزود: طبق آمار اخذشده از سیستم‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنت در آبان ماه سال‌جاری، قریب به ۱۲۵ درصد، ضریب نفوذ اینترنت در استان داشتیم و حدود دو میلیون نفر به سیم کارت اینترنت و مودم‌های خانگی نیز متصل شده و از خدمات اینترنتی بهره‌مند شده‌اند.

افتخاری عنوان داشت: در راستای کشف جرائم که در ۱۰ ماهه سال‌جاری انجام شده، ۸۷ درصد از مجرمین مرد و ۱۳ درصد زن بوده که پس از شناسایی و دستگیری، به مراجع قانونی و قضایی معرفی شدند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما