کدخبر : 159667
شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۹
فاقددیدگاه
پرینت

رشد احساس تعلق مردم گام اول در نگهداری از منابع طبیعی است

جنوب پرس: یاسوج- نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد گفت: آموزش احساس تعلق نسبت به منابع طبیعی به مردم، گام اول در نگهداری منابع طبیعی است.
رشد احساس تعلق مردم گام اول در نگهداری از منابع طبیعی است

به گزارش جنوب پرس ، آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی عصر شنبه در دیدار با متولیان حوزه منابع طیعی استان، افزود: ائتلاف و انسجامی که قرار است در بین نهادها و ادارات مختلف برای آموزش، مراقبت، حفظ و نگهبانی و حراست از این گوهر الهی شکل بگیرد، انشا الله یک همراهی و هماهنگی با برکت باشد.

آیت الله ملک حسینی با اشاره به آیه‌ای از قران، با طرح سوالی، ابراز داشت: آیا خداوند به این کوه و درختان و رودخانه‌ها نیاز دارد؟. پاسخ منفی است و آیا رسول خدا به اینها نیاز دارد؟ پاسخ منفی است.

آیت الله ملک حسینی با بیان اینکه نیاز برای انسان‌هاست، عنوان داشت: برای اینکه مدیریت صحیح صورت بگیرد، فرمود اینها ازآن خداوند و رسول خداست و مالکیت خداوند و رسول نیز فرق می‌کند.

آیت الله ملک حسینی ابراز داشت: مالکیت خداوند متعال، مالکیت حقیقی است، چون خداوند خالق است و پیامبر به خاطر اینکه خالق نیست تا مالک حقیقی باشد، مالکیت تشریعی دارد و سیطره و مدیریت و حق ازآن اوست.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به آب‌ها، آتش و سبزه‌ها، اظهار کرد: مراد از آتش درختانی است که هیزم مورد نیاز مردم را که همه (مؤمن و کافر) در آن حق دارد را تأمین کند و شرح داده شده کفار نیز از آن سهم دارند.

آیت الله ملک حسینی گفت: این یعنی انسان باید از منابع طبیعی استفاده کند، پس استفاده از منابع طبیعی و حق بهره برداری، طبیعی است. برای مردم است و بدین معنا که باید در ذیل مدیریت خداوند متعال و رسول خدای بزرگ، این تصرف صورت بگیرد.

آیت الله ملک حسینی خاطرنشان کرد: اگر مردم از حقشان محروم شوند، به مقابله با آنچه را که مدیریت می‌گوید حق من است و نه حق شما می‌پردازند، اینطور نیست که حق استفاده از منابع طبیعی، حق تنفس اکسیژن صادر از درختان باشد ویا حق استفاده از آب‌ها نگاه به آب‌ها باشد و یا حق استقاده از سبزی‌ها، نشستن کنار سبزی باشد و این نیست.

وی ابراز داشت: اگر خداوند برای آن جایگزین قرار داد، معلوم می‌شود آتش به مفهوم دیگری هم پیدا کرده و نفت و گاز و انرژی خورشیدی جایگزین هیزم می‌شود.

آیت الله ملک حسینی گفت: مفهوم منابع طبیعی در نگاه شرع یک مفهوم موسع است و منابع طبیعی به معنای آب‌ها و جنگل‌ها به عهده شماست و انفال دایره گسترده دارد که انسان‌ها در آن حق دارند.

آیت الله ملک حسینی خاطرنشان کرد: باید یک اتفاق بیفتد که چگونه حق مردم داده شود و نه چگونه حق مردم را بگیریم و اگر مسیر به اعطای حق مرم رفت، آن وقت تجاوز صورت نمی‌گیرد و اگر مسیر به سمت مقابله با حق مردم برود، مردم به جنگ می آیند و تخریب می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه مباحث مطرح شده کلی و با قانون گذران است، گفت: اگر شما بگویید حق دارید جمعیت را افرایش بدهید، اما نه، شرایط ایجاب نمی‌کند که شما توسعه صنعتی را در این منطقه رقم بزنید و باید اجازه توسعه کشاورزی بدهید، اما بگویید مرزهای توسعه روستا همان مرزهای چهل و پنجاه سال قبل باشد، شما بگویید این پارادوکس و تناقض چگونه باید حل شود؟.

آیت الله ملک حسینی خاطرنشان کرد: اگر بگویید حق توسعه جمعیت دارید، اما حق توسعه کشاورزی ندارید و اجازه بهرهوری صنعتی هم در این فضا نمی‌دهیم، چون منافی با منابع طبیعی و محیط زیست است و می‌گوئید مهاجرت‌های نامعقول به شهرها و بعد توصیه مهاجرت‌های بازگشتی را می‌کنید، این نمی‌شود.

آیت الله ملک حسینی خاطرنشان کرد: معلوم می‌شود که منابع طبیعی باید به شکل معقول در اختیار قرار بگیرد و مرز کشیدن، دشمن ساختن در برابر منابع طبیعی است. به عهده شما هم نیست و باید کسانی که قانون گذاری می‌کنند این را بدانند.

آیت الله ملک حسینی گفت: پیامبر (ص) فرمود کسی که شاخه تری از درخت را بچیند، گویا بال فرشته‌ای را چیده است و این یعنی خودتان را مهار کنید و بال‌های فرشتگان را نشکنید و اینها یدهای قدرت خداوند در هستی هستند و یدهای قدرت خداوند را که دارد به شما خدمت می‌کند، نشکنید.

نماینده ولی فقیه در استان تصریح کرد: اگر در ماشینی شاخه‌های خشک شده باشد، این مورد تمجید دین است. نه اینکه شاخه‌های خشک شده موجب شماتت دین باشد، شکل و هرسی است که در طول تاریخ مردم نسبت به جنگل‌ها انجام می‌دهند. چه شده که امروز بعضی از کوه‌ها درخت دارد؟ مگر مردم دیروز نیاز به درختان برای هیزم نداشتند و چرا ویرانش نکردند؟. بعضی از روستاها فقیر بودند، می‌توانستند شخم بزنندو توسعه دهند، چرا حفظ کردند؟. چون می‌دانستند درختان منبع مالی اینها برای زندگی است و هیچ انسانی آنچه متعلق به خودش را نابود نمی‌کند.

نماینده ولی فقیه در استان گفت: باید به سمتی رفت که مردم باور کنند منابع طبیعی مال خودشان است و نه متعلق به منابع طبیعی و دولت و مدعی دارد. خودشان باید برای حفظ و حراست آن مدعی باشند.

آیت الله ملک حسینی ابراز داشت: باید آموزش بدهید که مردم بدانند منابع طبیعی متعلق به خودشان است و اگر بدانند مال خودشان است، استفاده معقول را می‌توان به آنها آموزش داد و آموزش احساس تعلق مهمترین گام در این بخش است.

آیت الله ملک حسینی خاطرنشان کرد: اگر هزار آموزش داده شود و مخاطب بداند که منابع طبیعی متعلق به شماست و به او لطف کرده اید که او بیاید و بچیند، نه به اندازه استفاده کردن، فروش یا زندگی کردن، حق تخریب برای خودش قائل است. زیرا که احساس می‌کند سال آینده مدیریت شما آنچنان سخت شود که او نتواند بیاید برای سال آینده فروشش بچیند.

آیت الله ملک حسینی گفت: منابع طبیعی مال مردم و استفاده اصولی از آن حق مردم است.

آیت الله ملک حسینی خاطرنشان کرد: قطع معقول درختان طبیعی است و نمی‌توان توسعه شهرها و روستاها را نداشته باشید، اما نکته این است که باید همیشه از قطع نامعقول گله مند باشید تا بتوان قطع معقول را آموزش داد.

نماینده ولی فقیه در استان تصریح کرد: قطعی معقول است که می‌توانی برای توسعه کشاورزی، شهری، صنعتی قطع کنی، اما قطع معقول در عین اینکه می‌توانی، بایدهایی هم در پشت آن دارد و تا به کسی حق ندهید، بایدهایتان را کسی عمل نمی‌کند.

وی افزود: حق بدهید تا به تکلیفتان عمل کنند و باید درختی بکارید و در ازای قطع یک درخت ده درخت بکارید و اگر در ازای هر درخت باید ده درخت بکارید، او زمانی آن را راحت می فهمد که شما حق داده باشید که درخت را قطع کند و نه اینکه هرس ۱۰ درخت جریمه قطع باشد.

آیت الله ملک حسینی گفت: در بحث آموزش نه تنها آموزش حفظ، بهره برداری و باید آموزش حق و تکلیف نیز داده شود.

آیت الله ملک حسینی افزود: اگر شما به همه آموزش دهید که در هر نهال مردم حق دارند، اگر کسی خواست تعدی و تجاوز بیش از حد کند، من و شما به عنوان ذی حق از حق دفاع می‌کنیم.

آیت الله ملک حسینی خاطرنشان کرد: وقتی منابع طبیعی برای اداره منابع طبیعی، محیط زیست و کاغذهای ثبت شده برای دولت و نه برای ملت باشد، وقت کسی رفت و نابود کرد، مردم نگاه می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در استان گفت: درگیر کردن آموزش و پرورش به شکل جدی حرکت بابرکتی است و امیدواریم که نتیجه عاید شود.

آیت الله ملک حسینی خاطرنشان کرد: آموزش به حق از اصیل‌ترین آموزش هاست و باید حفظ شود.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به مبحث کارشناسی‌ها، تصریح کرد: تغایر کارشناسی‌ها چرا انقدر عجیب و غریب است و کارشناس یک نفره و سه نفره با پنج نفره تفاوت‌هایی دارد و در حالی که رأی صادر کردن برای برخی چیزا بسیار راحت است. چگونه سابقه تاریخی لحاظ نمی‌شود؟.

آیت الله ملک حسینی گفت: تغایر بین کارشناسی‌های منابع طبیعی سوال برانگیز است و این اتفاق نباید تکرار شود.

آیت الله ملک حسینی افزود: باید آنقدر قوی کارشناسی صورت بگیرد که تغایر انجام نشود.

نماینده ولی فقیه در استان گغت: تجاوز به منابع طبیعی را باید به گونه‌ای زشت جلوه بدهید که اگر یکنفر از جانب قانون دستگیر می‌شود و می‌خواهند به او مجازات بدهند، همه از شما دفاع کنند.

آیت الله ملک حسینی عنوان داشت: باید خود مردم جلودار بشوند و این به یعنی درگیر کردن مردم برای حفظ حقوق خودشان است.

آیت الله ملک حسینی گفت: بخشی از مسئولیت‌ها برای حراست از جنگل‌ها را باید بر دوش مردم گذاشت.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به سرعت بخشی به روند برخورد با تجاوز به منابع طبیعی، گفت: بعضی اوقات ۱۰ سال، ۲۰ سال و ۳۰ سال بعد از اتفاق تجاوز می‌خواهد برخورد صورت بگیرد که پیامدهای اجتماعی دارد.

آیت الله ملک حسینی تصریح کرد: سرعت در برخورد با تخلف می‌تواند دفاع و صیانت از حقوق مردم کند و این سرعت عمل امروزه با توجه به تجهیزات سخت نیست.

آیت الله ملک حسینی بیان داشت: متأسفانه امروزه راه به جای جای مناطق ما رفته و این ظلم و جنایت به منابع طبیعی بوده است و بنابراین کشف تجاوز صورت گرفته به سرعت قابل رصد است.

آیت الله ملک حسینی گفت: همه شما خبر دارید که در اطراف شهر یاسوج که تراکمی از درختان بلوط وجود دارد، طی این چند سال زیر کشت رفت و برخوردی صورت نگرفت و هیچ خبری هم از برخورد نیست و آیا باید ۱۵ سال دیگر با آن برخورد شود؟.

نماینده ولی فقیه در استان گفت: برخی چیزها باید با آموزش غیر مستقیم باشد که مربوط به اداره کل منابع طبیعی نمی‌شود.

آیت الله ملک حسینی ابراز داشت: یکی از زیباترین نوع‌های آموزش برای حراست از جنگل‌ها، ساخت راه‌هایی است که به جای تخریب کوه و راهسازی، با استفاده از تکنولوژی راه‌هایی در دل کوه با حراست از درخت ساخته شود که نمونه آن را در چین می‌بینیم.

آیت الله ملک حسینی گفت: اینکه به شکل مطلق درختان مال ماست و قطع ممنوع به مفهوم ویران کردن منابع طبیعی است و بنابراین استفاده و قطع معقول و جایگزینی مشروع و معقول راه نجات منابع طبیعی است.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما