کدخبر : 159644
شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۹
فاقددیدگاه
پرینت

اجرای طرح پایش در ۶۰۰۰ هکتار عرصه‌ جنگلی فارس

جنوب پرس: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس گفت: برای مقابله با پدیده خشکیدگی اجرای طرح پایش سالانه در بیش از 6 هزار هکتار از عرصه‌های جنگلی استان فارس اجرا می‌شود.

اجرای طرح پایش در 6000 هکتار عرصه‌ جنگلی فارس

به گزارش جنوب پرس ، از شیراز، مهرزاد بوستانی ظهر امروز  در آستانه هفته منابع طبیعی و آبخیزدارای در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بیش از ۲۰۰ هکتار از عرصه‌های شهرستان رستم در سال جاری مشمول طرح مبارزه با پدیده خشکیدگی شده‌ است.

وی با اشاره به اینکه استان فارس به عنوان یکی از استان‌های خشک کشور معرفی شده‌ است، افزود: ذخیره‌سازی و هدایت ۱۸۹ میلیون متر مکعب از نزولات آسمانی و هدایت آن به سمت آبخوان‌داری، ترمیم و توسعه پوشش گیاهی و جنگلی و نیز اجرای طرح جنگلانه از جمله برنامه‌های مقابله با پدیده خشکسالی در استان فارس است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز‌داری فارس تصریح کرد: بذرکاری و کاشت نهال با اعتباری بیش از ۷ میلیارد تومان از سوی صندوق توسعه ملی برای ۱۱ هزار هکتار عرصه‌های جنگلی و مراتع و راه‌اندازی گشت و مراقبت برای مقابله با تخلف افراد سودجو در حفر چاه‌های غیرمجاز از دیگر فعالیت‌های این اداره کل است.

بوستانی بیان داشت: اجرای ۲ هزار و ۴۰۰ طرح مرتع‌داری، زیرپوشش قرار گرفتن ۳ میلیفون و ۶۰۰ هزار هکتار عرصه و نیز واگذاری عرصه به بهره‌برداران،  تامین سوخت ۳۸۶ خانوار روستایی از آبگرمکن‌های خورشیدی و منابع سوخت و توزیع بیش از ۴۰۰ هزاراصله نهال در مناطق گرم و سردسیر استان از برنامه‌های اجرایی اداره کل منابع طبیعی است.

این مسؤول اضافه کرد: به مناسبت هفته منابع طبیعی برنامه‌های متعددی شامل گلباران قبور شهدا، جشنواره بادام در شهرستان فسا، آیین درختکاری در مجتمع حرفه‌آموزی و کار درمانی زندانیان فارس، آغاز عملیات اجرایی طرح‌های آبخیزداری، گردهمایی همیاران طبیعت و برگزاری رژه موتوری یگان حفاظت در شهر شیراز اجرا می‌شود.

 ممنوعیت کشت چمن در معابر، پارک‌ها و میدان‌ها

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز در ادامه این نشست اظهار داشت: در راستای صرفه‌جویی در مصرف آب از سوی شهرداری مقرر شد کشت چمن در معابر، میدان‌ها و پارک‌ها ممنوع شود و در این راستا کشت گیاهان با نیاز آب کمتر جایگزین کشت چمن می‌شود.

 جهانبخش میرزاوند با تاکید بر اینکه از استاندارد سرانه فضای سبز شهری عقب هستیم، گفت: برای حفظ و نگهداری از فضای سبز و باغ‌ها  از سوی اداره کل منابع طبیعی بیش از ۱۰ هزار هکتار اراضی پیرامونی به شهرداری واگذار شده تا تبدیل به کمربند سبز شود.

وی تصریح کرد: در ۵ ساله آینده سالانه از سوی شهرداری ۵۰۰  تا هزار هکتار اراضی ملی و ارتفاعات  را در شیراز ساماندهی می‌کنیم.

این مسؤول ادامه داد: با احتساب واگذاری اراضی پیرامونی برای ایجاد فضای سبز، شهرداری شیراز در میان دیگر کلان‌شهر‌های کشور پیشرو است.

میرزاوند اظهار داشت: به مناسبت هفته درختکاری  ۱۵ تا ۲۱ اسفندماه برنامه‌های متعددی شامل اهدا نهال و جشن درختکاری در پارک‌های کوهستانی دراک، مادر، باغ شمس، جوان و نیز بلوار‌های طلائیه، خلیج فارس و دیگر مناطق شهرداری برگزار می‌شود.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما