حمایت از گالری‌های هنری با هدف توسعه کارآفرینی/رفع مشکلات معیشتی هنرمندان مستلزم ایجاد ارتباط بین بازار و هنر است

کدخبر : 158279
شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۶
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با تاکید بر حمایت از گالری‌های هنری با هدف توسعه کار آفرینی گفت: رفع مشکلات معیشتی هنرمندان مستلزم ایجاد ارتباط بین بازار و هنر است
حمایت از گالری‌های هنری با هدف توسعه کارآفرینی/رفع مشکلات معیشتی هنرمندان مستلزم ایجاد ارتباط بین بازار و هنر است

رضا کمالی‌زرکانی در حاشیه افتتاح گالری نقاشی کاربردی گلبرگ در گفت و گو با خبرنگار فارس در بندرعباس با ابراز خرسندی از حضور بخش خصوصی در توسعه و ترویج هنر اظهار داشت: بخش خصوصی می‌تواند با افتتاح گالری‌ها به توسعه هنر و افزایش فضاهای هنری استان کمک کند از این رو باید مشوق بخش خصوصی باشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان همچنین تصریح کرد: به عینه، نسخه‌های دست‌نویس خوشنویسی هنرمندان استان را در بازارهای کشورهای حاشیه خلیج فارس مشاهده کرده‌ام و کشورهای عربی از این هنر ایرانی استقبال می‌کنند و این درحالی است که خوشنویس ما برای امرار معاش روزانه با مشکلاتی مواجه است.

وی در ادامه، افتتاح گالری «گلبرگ» توسط بخش خصوصی را اقدامی مناسب و مبارک برای مردم و بخش هنر دانست و افزود: چندین تولید را می‌توان نام برد که یا مواد اولیه ندارند و یا اندک است.

کمالی زرکانی ابراز داشت: با توجه به تعداد زیاد هنرمندان در رشته‌های مختلف و مشکلات معیشتی آنان، باید راه ارتباطی برای امرار معاش قشر هنرمند بین بازار و هنر ایجاد کنیم و مادامی که این امر مهم تحقق نیافته، مشکلات هنرمندان پابرجاست از این رو سعی می‌کنم برنامه‌هایم را بر روی معیشت هنرمندان متمرکز کنم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ادامه داد: این درحالی است که در اکثر کشورهای بزرگ دنیا، افراد برای اخذ تسهیلات بانکی، تابلوهای نقاشی را همچون سند منزل، ارزشگذاری کرده و بر اساس ارزش آن، تسهیلات دریافت می‌کند. گاها از تابلو  نقاشی به عنوان ضمانت وام بانکی استفاده می‌شود که نشان‌دهنده ارزشمندی آثار هنری در این کشورها است.وی گفت: خیلی جالب است که تولیدکنندگان مختلفی در سفرهای خارجی برگزار شده توسط صنعت و معدن و تجارت جهت معرفی و عرضه کالاهای تولیدی خود حضور می‌یابند که در این میان، محصول هنری جزو تجارت محسوب نمی‌شود.

کمالی زرکانی گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس نگاه خوبی به بازار آثار هنری ایران دارند، در دوسه سال اخیر جشنواره فروش و حراج آثار هنری در دبی برگزار شد که در این جشنواره مجموعه ۳۲ اثر به فروش رسید که از این تعداد، ۲۸ اثر از هنرمندان ایرانی بود و این بیانگر استقبال خوب بازار دیگر کشورها از هنر هنرمندان ایرانی است.

وی افزود: با کشور عمان که حجم عمده معادلات تجاری را با ایران اسلامی دارد درحال رایزنی هستیم تا هیئت‌های تجاری ایران که در آینده قرار است در این کشور حضور یابند محصولات هنری هنرمندان استان را در کنار دیگر محصولات معرفی و پشتیبانی کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان معتقد است درصورتی که یک هنرمند بتواند هنر خود را در حراج هنری معتبر به فروش برساند با پول حاصل از فروش آن، چندین سال زندگی راحتی خواهد داشت.

زرکانی تاکیدکرد: به جرات می‌توان گفت که ارزآوری محصولات هنری چندین برابر سایر محصولات است چراکه این آثار، بدون نیاز مواد اولیه به خارج از کشور، خلق می‌شوند.

وی به اهمیت برپایی گالری گلبرگ اشاره و ابراز داشت: این گالری به همت بخش خصوصی برپا شده که برای ما بسیار حایز اهمیت است. دیگر اینکه این هنرمند به خوبی توانسته هنر را از پشت ویترین دور از مردم، به محصولی تبدیل کند که در زندگی مردم نقش دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، کارآفرینی را یکی از نیازهای ضروری جامعه امروزی عنوان کرد و گفت: یکی دیگر از مزیت‌های گالری گلبرگ، کارآفرینی است که جای بسی تقدیر و تشکر دارد.

کمالی زرکانی بیان داشت: نمایشگاه کتاب از تاریخ هفتم تا ۱۲ اسفندماه در استان هرمزگان و شهر بندرعباس برگزار خواهد شد که در این نمایشگاه، به منظور معرفی آثار هنری گالری گلبرگ، غرفه‌ای در اختیار مدیر این گالری قرار خواهیم داد.

منبع:فارس


Copyright © 2015 جنوب پرس. All rights reserved.