کدخبر : 158174
پنج شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۲
فاقددیدگاه
پرینت

احیاء و توسعه گیاهان دارویی در۳۴ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کهگیلویه و بویراحمد

جنوب پرس: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: طی سال‌های اخیر احیاء و توسعه گیاهان دارویی در سطح ۳۴ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی استان صورت گرفته است.

احیاء و توسعه گیاهان دارویی در۳۴ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش جنوب پرس ، اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۳۴۶ فعالیت خود را با هدف حفظ و حمایت، توسعه و بهره‌برداری اصولی از جنگل‌ها، مراتع، اراضی جنگلی، بیشه‌های طبیعی، اراضی مستحدثه ساحلی، حفاظت و حمایت از آب و خاک کشور از طریق مدیریت علمی بر حوزه‌های آبخیز و رعایت اصول توسعه پایدار آغاز کرد.

استان کهگیلویه و بویراحمد دارای مساحتی بالغ بر یک میلیون و ۵۵۰ هزار هکتار است که ۸۷۳ هزار و ۶۰۰ هکتار آن را جنگل و ۵۵۲ هزار و ۷۰۰ هکتار را مرتع تشکیل می‌دهد.سهم استان کهگیلویه و بویراحمد از جنگل‌های زاگرس ۱۶ درصد است و دارای گونه‌های متنوع جنگلی چون بلوط، بنه، کلخنگ، افرا، زبان گنجشک، زالزالک، گلابی وحشی، بادام و … است.

غلام‌حسین حکمتیان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد در خصوص پروژه‌های آبخیزداری استان گفت: فعالیت‌های آبخیزداری در سال ۹۶ در قالب بندهای گابیونی، سنگی ملاتی و بتونی، خشکه‌چین، پخش سیلاب به منظور کنترل فرسایش خاک و تقویت سفره‌های زیرزمینی و مقابله با خشکسالی به تعداد ۳۰ پروژه با حجم ۱۲۴ هزار و ۳۳۶ مترمکعب و اعتبار ۱۵۸ میلیون ریال در حال اجرا است و تعداد مطالعات آبخیزداری سال جاری ۳۰ هزار هکتار است که در حال انجام است.

وی به پروژه بین‌المللی منارید و مدیریت جامع اشاره کرد و گفت: این پروژه به منظور توسعه مدیریت یکپارچه منابع طبیعی با مدیریت مردم و استفاده از ظرفیت زیست بوم‌ها در جهت تامین معیشت مردم محلی استان نیمه دوم سال ۹۴ در حوزه پایلوت برم زیلایی به مساحت بالغ بر ۱۶ هزار و ۱۵۲ هکتار شروع به کار کرده است.

این مسؤول بیان کرد: پروژه بین‌المللی منارید در ایران با مشارکت تسهیلات جهانی GEF و برنامه توسعه ملل متحد UNDP و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در ۵ استان کشور در حال اجرا است.

حکمتیان به وضعیت استان در حوزه مراتع و گیاهان دارویی اشاره کرد و گفت: مرتع استان عملا ۱۰ درصد مراتع حوزه زاگرس را تشکیل می‌دهند ۴۰ درصد از گونه‌های گیاهی موجود در کشور مربوط به این استان است و از مجموع دو هزار و ۱۰۰ گونه گیاهی موجود در استان ۴۲۵ گونه در آن دارویی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد به برخی فعالیت‌های امور مراتع در سال جاری اشاره کرد و گفت: مدیریت و کنترل پروانه چرای دام در ۸۱ هزار و ۲۵۰ هکتار، فعال‌سازی طرح‌های مرتع‌داری در ۹۵۶ هکتار، ممیزی و تسنیق مراتع در ۶ هزار و ۹۷۷ هکتار، عملیات بیولوژیکی در ۱۸۰ هکتار، بذرکاری و کپه‌کاری ۳۱۳ هکتار و ذخیرگاه‌های مرتعی ۷۱۵ هکتار و ذخیره نزولات آسمانی همراه با بذرپاشی در ۱۲۰ هکتار از جمله اقدامات صورت گرفته طی سال جاری است.

وی با بیان اینکه سال گذشته در مجموع بیش از ۳۶ هزار هکتار گیاهان دارویی در سطح استان کاشته شده، گفت: حفاظت از ذخیره‌گاه‌های آنغوزه، کرفس و باریچه در ۱۵۰ هکتار، بهره‌برداری از شیرابه آنغوزه به میزان ۷۷.۵۲ تن در سطح یک هزار و ۳۶۰ هکتار، بهره‌برداری از شیرابه باریجه به میزان دو تن در سطح ۲۰ هکتار از جمله اقدامات صورت گرفته است، ضمن اینکه احیاء و توسعه گیاهان دارویی در سطح ۳۴ هزار و ۲۰۰ هکتار انجام شده است.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما