کدخبر : 158161
پنج شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰
فاقددیدگاه
پرینت

زنگنه: حجم ذخایر نفتی ایران بعد از انقلاب ۲٫۵ برابر شده است

 وزیر نفت با تاکید براینکه صنعت نفت پیش و پس از پیروزی انقلاب مهم بوده است، گفت: حجم ذخایر نفتی ایران بعد از انقلاب 2.5 برابر شده است.
n83200920-72830726
 بیژن نامدار زنگنه در آستانه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی مهمترین دستاوردهای صنعت نفت را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه ایران بعد از کشف نفت همیشه بازیگر مهمی در بازارهای جهانی نفت خام بوده است، گفت: تولید نفت خام ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی روزانه ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه بود و خودمان تولید را محدود کردیم.
زنگنه با اشاره به وضعیت ایران در میدان مشترک پارس جنوبی افزود: ایران در حال حاضر در برداشت روزانه گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از قطر پیشی گرفته و به زودی چهار پالایشگاه این میدان به صورت رسمی افتتاح می‌شود.
وی تصریح کرد: از این میدان به طور مستقیم روزانه ۶۱۰ میلیون متر مکعب گاز برداشت می‌شود که بیشتر این مقدار با قیمت زیر ۱۰۰ تومان به ازای هر متر مکعب در داخل مصرف می‌شود، در حالی که قیمت واقعی آن بیش از ۲۰ سنت برای هر متر مکعب است.
زنگنه ادامه داد: مقدار برداشت روزانه میعانات گازی از میدان مشترک گازی پارس جنوبی ۸۰۰ هزار بشکه است که ارزشی معادل ۵۰ میلیون دلار دارد.
وزیر نفت در ادامه از افتتاح چهار پالایشگاه میدان گازی پارس جنوبی در اوایل اسفندماه با حضور رئیس‌جمهوری خبر داد و گفت: با افتتاح این چهار پالایشگاه ظرفیت گاز غنی که وارد آن می‌شود ۱۱۰ میلیون متر مکعب است.
وی همچنین از افتتاح فاز سوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در اسفندماه با حضور رئیس‌جمهوری خبر داد و افزود: تولید بنزین در سال ۹۲ روزانه ۵۲ میلیون لیتر بوده که این رقم اکنون به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسیده است.
به گفته وی، اجرای فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز در دستور کار قرار گرفته است.
زنگنه در ادامه با بیان اینکه صنعت نفت را باید به دو بخش بالادستی و پایین‌دستی تقسیم کرد، گفت: سابقه فعالیت ایران در بخش پایین دستی بسیار خوب است که البته کسری‌هایی وجود دارد که دانشگاه‌ها باید در این زمینه کمک کنند.
وزیر نفت با اشاره به اقدام های ایران در میدان‌های مشترک افزود: کارهای بزرگی در میدان‌های مشترک از جمله میدان گازی پارس جنوبی و میدان‌های غرب کارون انجام شده است.
به گزارش ایرنا به گفته زنگنه، برداشت نفت خام از میدان‌های نفتی در حال توسعه غرب کارون از ۷۰ هزار بشکه در سال ۹۲ به ۳۵۰ هزار بشکه تا پایان سال می‌رسد. همچنین ظرفیت تولید گاز طبیعی در کشور تا پایان سال به بیش از یک میلیارد متر مکعب در روز خواهد رسید.
به گزارش ایرنا، وزیر نفت روز سه شنبه نیز به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در نشستی خبری به پرسش های خبرنگاران درباره تحریم ها، سرنوشت بنزین، پرونده کرسنت و حواشی پیرامون پاسخ داد.
زنگنه در این نشست خبری مهم‌ترین دستاوردهای صنعت نفت در ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تشریح کرد و گفت: ملت ما برای انقلاب هزینه‌های بسیار سنگینی پرداخت کرده است؛ همه افراد ملت به ویژه ایثارگران، جانبازان، شهدا، خانواده‌های شهدا و ایثارگران و آزادگان و همه مجاهدان این راه و بیشتر از همه ما سر تعظیم مقابل شهدا، جانبازان و خانواده‌های معظم آنان فرود می‌آوریم و انشاالله بتوانیم در سال‌های آینده با غلبه بر مشکلاتی که هست و توطئه‌هایی که دشمنان هر روز علیه ما دارند، آینده بهتری را برای نسل جوان رقم بزنیم.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما