کدخبر : 158155
پنج شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۲
فاقددیدگاه
پرینت

پنج سال گذشته گرمترین سال‌های کره زمین بود

سازمان ناسا و اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا در گزارشی مشترک 5 سال گذشته را گرمترین سال ها در تاریخ ثبت شده کره زمین دانستند.
 به نقل از ایرنا، سازمان هوا و فضا (NASA) و اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) آمریکا سال ۲۰۱۸ میلادی را در بین گرمترین سال های کره زمین در رتبه چهارم قرار دادند.

با توجه به گزارش های پیشین این سازمان ها و میزان گرمایش زمین در سال ۲۰۱۸، گزارش امسال نشان می دهد که ۵ سال گذشته جزو گرمترین سال ها در تاریخ ثبت شده کره زمین بوده اند.

این دو سازمان آمریکایی که اطلاعات مربوط به آب و هوا و تغییرات دمایی زمین از سال ۱۸۸۰ را در اختیار دارند، این موضوع را در نشستی مشترک اعلام کردند.

همچنین براساس این گزارش، ۱۸ مورد از گرمترین سال های کره زمین بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۹ روی داده که زنگ خطری برای ساکنان کره آبی است.

«گوین اشمیت» مدیر «موسسه مطالعات فضایی گادارد» وابسته به ناسا گفت: سال ۲۰۱۸ نیز در راس فرایند بلندمدت گرمایش جهانی، سالی به شدت گرم بود.

از سال ۱۸۸۰ میلادی تاکنون میانگین دمای کره زمین ۲ درجه فارنهایت یا کمی بیشتر از ۱ درجه سانتیگراد افزایش یافته که به معنای عبور از بیش از دو سوم مسیری است که در پیمان آب و هوایی سال ۲۰۱۵ در پاریس بر سر آن توافق شد.

نزدیک به ۲۰۰ کشور دنیا که این پیمان را در کنفرانسی در پاریس امضا کردند، توافق کردند که افزایش متوسط دمای زمین نسبت به معدل دمای پیش از دوران صنعتی شدن را زیر ۲ درجه سانتیگراد نگاه داشته و در نهایت به ۱٫۵ درجه سانتیگراد برسانند.

اشمیت در این باره افزود: این گرمایش تا حد زیادی به دلیل افزایش انتشار دی اکسید کربن و دیگر گازهای گلخانه ای بر اثر فعالیت های انسانی بوده است.

گزارش اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا نشان می دهد که در سال گذشته این کشور شاهد ۱۴ فاجعه آب و هوایی با خسارت بیش از ۱ میلیارد دلار بوده است.

مجموع خسارت این حوادث فجایع آب و هوایی ۹۱ میلیاد دلار شده که ۷۳ میلیارد دلار آن تنها برای سه توفان مایکل، فلورنس و آتش سوزی های کالیفرنیا بوده است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما