کدخبر : 157963
دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۳
فاقددیدگاه
پرینت

سرمایه‌گذاری ۹۸۰ میلیون دلاری خارجی‌ها پس از انقلاب در فارس/تحقق ۸۷ درصدی دولت از درآمد عمومی

جنوب پرس: مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان فارس با اشاره به جذب 980 میلیون دلار سرمایه‌گذار خارجی در استان، از تحقق 87 درصدی دولت از درآمد عمومی در استان خبر داد.

سرمایه‌گذاری 980 میلیون دلاری خارجی‌ها پس از انقلاب در فارس/تحقق 87 درصدی دولت از درآمد عمومی

به گزارش جنوب پرس ، از شیراز، بابک دائی ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت ایام فجر اظهار داشت: از سال ۸۱ تاکنون از ۲۵ طرح سرمایه‌گذاری خارجی شده در استان، ۱۰ طرح آن طی دو سال اخیر افتتاح‌شده که بالغ‌بر ۳۰۰ نفر اشتغال‌زایی فقط در دو سال اخیر داشته است.

وی افزود: جمع ارزش طرح‌های به بهره‌برداری رسیده از سال ۸۱ تاکنون بالغ‌بر ۹۸۰ میلیون دلار در استان بوده است.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان فارس گفت: در ۶ سال اخیر ۱۱ طرح سرمایه‌گذاری تأمین مالی از طریق فاینانس صورت گرفته که برای ۷ طرح آن نزدیک به ۳ میلیارد دلار تأمین اعتبارشده و گشایش اعتبار صورت گرفته و ۴ طرح نیز در صف گشایش اعتباری هست که اعتبار ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلاری برای آن‌ها نیاز است.

دارایی با اشاره به تفاهم‌نامه با ۳ کشور ایتالیا، هلند و اسپانیا در حوزه انرژی خورشیدی و تجدید پذیر، تصریح کرد: در حوزه کسب‌وکار طبق آخرین آمار پاییز ۹۷ دارای رتبه ۵ کشوری هستیم.

وی بابیان این‌که راه‌اندازی پیشخوان‌ها و حذف ۴۳ مورد قوانین مخل کار به فضای کسب‌وکار در استان کمک کرده و فرآیند آن را تسهیل کرده است، ادامه داد: یکی از دستاوردهای سال‌های اخیر بحث خزانه‌داری الکترونیکی است که در استان اجرایی شده و همچنین حذف چک در نظام خزانه‌داری استان از فعالیت‌های انجام‌شده دیگر است.

دائی با اشاره به واردات ۸۳ میلیون دلاری کالا در سال جاری، خاطرنشان کرد: راه‌اندازی پنجره فیزیکی سرمایه‌گذاری، پنجره واحد خدمات سرمایه‌گذاری به‌صورت الکترونیکی، شناسایی بالغ‌بر ۳۰۰ فرصت سرمایه‌گذاری، پذیرش ۳۰۰ هیئت خارجی، راه‌اندازی پیشخوان مجوزها در کشور، شناسایی ۷۵ مجوز استانی مخل کسب‌وکار از مهم‌ترین دستاوردهای فارس در حوزه اقتصادی طی چهار دهه گذشته عنوان کرد.

این مقام مسؤول عنوان کرد: یکی از دیگر از دستاوردهای حوزه خزانه‌داری ساماندهی حساب‌های دولتی دستگاه‌های اجرایی بوده است که توانستیم از ۵۴۰۰ حساب دولتی دستگاه اجرایی آن‌ها را به ۲۱۳۰ حساب دولتی برسانیم که به دنبال تقلیل آن به زیر یک هزار هستیم.

دائی بابیان این‌که مصوب درآمد عمومی سال ۹۷ برای استان فارس ۲۵۹۶ میلیارد تومان بوده است، مطرح کرد: درآمد عمومی در ۱۰ ماهه سال جاری ۱۸۹۰ میلیارد تومان محقق شده یعنی تحقق ۸۷ درصدی داشتیم که تا پایان سال به‌طور کامل محقق می‌شود.

وی با اشاره به مصوب ۲۲۳۷ میلیارد تومانی سایر درآمدهای مالیاتی، بیان کرد: از این مبلغ ۱۷۱۲ میلیارد تومان در ده‌ماهه سال جاری محقق شده که در این بخش تحقق ۹۲ درصدی داشتیم.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان فارس بابیان این‌که مصوب سایر درآمدها ۳۵۸ میلیارد تومان بوده که تحقق ده‌ماهه سال جاری ۱۷۸ میلیارد تومان یعنی ۶۰ درصد بوده است، خاطرنشان کرد: وضعیت مصوب اعتبارات هزینه‌ای استان ۶۵۶ میلیارد تومان بوده که شامل حقوق، دستمزد و سایر هزینه‌ها هست و ۶۲۰ میلیارد تومان هم اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است.

دائی بابیان این‌که به‌طور مجموع ۱۲۷۵ میلیارد تومان کل اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی استان در سال ۹۷ بوده است، گفت: در بخش اعتبارات هزینه‌ای سال ۹۷ در ده‌ماهه منتهی به دی‌ماه ۳۳۲ میلیارد تومان حقوق و مزایا پرداخت‌شده و ۱۳۸ میلیارد تومان هم بابت سایر هزینه‌ها و ردیف‌ها پرداخت کردیم.

وی با اشاره به پرداخت حقوق به ۱۰ هزار و ۲۲۵ نفری در سطح استان فارس، تصریح کرد: بیشترین تعداد کارکنان در سطح استان مربوط به جهاد کشاورزی با ۲۳۹۸ نفر کارمند، استانداری با ۱۲۷۱ نفر کارمند و اداره کل بهزیستی هم ۱۰۵۵ نفر است.

این مقام مسؤول با اشاره به دوبخشی اسنادی خزانه اسلامی و نقدی بودن اعتبارات تملک دارایی، ادامه داد: بخش نقدی در ده‌ماهه سال جاری ۱۰۲ میلیارد تومان بوده که ۵۷ میلیارد تومان آن نقدی استانی و ۴۵ میلیارد تومان آن ردیف‌ها بوده است.

دائی بابیان این‌که تخصیص اسناد خزانه اسلامی در دو بخش استانی و ملی استانی در ده‌ماهه سال جاری ۶۰۹ میلیارد تومان بوده است، مطرح کرد: از مجموع اسناد خزانه ۳۷۴ میلیارد تومان ملی و ۲۹۵ میلیارد تومان آن اسناد خزانه استانی بوده است.

وی با اشاره به جذب ۴۱۸ میلیارد تومانی اسناد خزانه در سطح استان، عنوان کرد: در بخش اوراق تسویه نوع اول که تسویه با اداره کل امور مالیاتی بود، ۶۹ فقره درخواست به ارزش ۸۰ میلیارد تومان داشتیم و در نوع دوم که تسویه با بانک‌ها و مؤسسات است، ۴۹ مورد به ارزش ۲۶۲ میلیارد تومان بوده است.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان فارس بابیان این‌که از بین ۱۱ بانک مربوط به اوراق تسویه، بیشترین تسویه مربوط به بانک‌های صادرات و توسعه تعاون بوده است، خاطرنشان کرد: بدهی ما در پاییز سال جاری ۲۱ هزار میلیارد تومان بوده که ارقام مطالباتی مرتبط به دستگاه‌های اجرایی از سایر دستگاه‌ها ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

دائی بیان کرد: بانک اطلاعات املاک و اراضی دستگاه‌های اجرایی در سطح استان پیگیر شده که ۹۱ درصد املاک، اراضی و مستغلات دستگاه‌های اجرایی استان در سامانه سادا ثبت و ضبط شده است.

وی با اشاره به ثبت بالغ‌بر ۱۳ هزار و ۳۴۹ فقره ملک برای استان فارس، گفت: بیشترین املاک مربوط به اداره کل منابع طبیعی، آموزش‌وپرورش، دانشگاه علوم پزشکی فارس، اداره کل ورزش و جوانان و جهاد کشاورزی بوده است.

این مقام مسؤول پیرامون میزان توزیع اوراق بهادار در بین دستگاه‌های اجرایی، مطرح کرد: ۹٫۵ میلیارد تومان اوراق بهادار بین دستگاه‌ها در ده‌ماهه ۹۷ واگذارشده است.

دائی با اشاره به استفاده ۷۰ دستگاه اجرایی استان از خودروی دولتی، عنوان کرد: ۵ هزار و ۲۷ فقره خودرو دولتی وجود دارد که طی ۵ سال گذشته ۲۵۰۰ خودروی فرسوده از رده خارج‌شده و مجوز ۸۹۰ فقره خودرو جایگزین صادرشده است.

وی با اشاره به آمار ۵۹ میلیارد تومانی تولید ناخالص ملی و تولید سرانه ۱۲ میلیون تومانی استان، افزود: نرخ مشارکت اقتصادی استان تا پاییز سال جاری ۴۰٫۲ درصد و نرخ بیکاری فارس نیز ۱۴٫۵ درصد است.

این مقام مسؤول بابیان این‌که میزان سپرده‌های بانکی استان فارس تا پایان دی‌ماه امسال ۵۹ میلیون میلیارد تومان است، عنوان کرد: حق بیمه واحدهای تولیدی فارس تا انتهای آذرماه امسال ۷۲۹ میلیارد تومان، خسارت پرداختی تا ۹ ماهه امسال ۵۴۵ میلیارد تومان و میزان صادرات خارجی استان تا پایان دی‌ماه ۲۱۴ میلیون دلار گزارش‌شده است.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما