کدخبر : 157688
چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۵
فاقددیدگاه
پرینت

افتتاح و بهره‌برداری از بیش از یک‌هزار پروژه در دهه فجر در هرمزگان

جنوب پرس: استاندار هرمزگان از افتتاح و بهره‌برداری از یک هزار و یک پروژه در دهه فجر در استان خبر داد.

به گزارش جنوب پرس ، از بندرعباس، فریدون همتی ظهر امروز در نشست خبری ضمن تسلیت ایام فاطمیه، از این بانوی بزرگ اسلام به عنوان چراغ و سیره راه زنان و مردان یاد کرد و اظهار داشت: امروز شخصیت حضرت فاطمه (س) الگوی بسیاری از غیر مسلمانان نیز می‌باشد.

 وی با بیان اینکه امسال جشن ۴۰ سالگی انقلاب را برگزار می‌کنیم افزود: باید از اقدامات شما رسانه‌ها تقدیر تشکر کنم،  امسال جشنی متفاوت تر از سال‌های گذشته برگزار خواهیم کرد، در حالی که دشمنان نظام طی چهار دهه با جنگ اقتصادی به دنبال توقف و تضعیف ملت بزرگ ایران هستند اما هرگز به خواسته خود نخواهند رسید.

 استاندار هرمزگان با اعلام اینکه یکی از روش‌های جشن و خوشحالی بهره‌برداری و آغاز به کار پروژه های جدیدی است که هر ساله در هفته دولت و دهه فجر انجام می‌شود خاطرنشان کرد: بنابراین برنامه ها و پروژه های زیادی در دهه مبارک فجر به همت همه دستگاه‌های اجرایی به بهره برداری خواهد رسید.

همتی با اشاره به اینکه در این ایام یک هزار و یک پروژه با اعتباری بالغ برسه هزار و  ۵۲۸ میلیارد تومان به بهره‌برداری خواهد رسید یادآور شد: ۳۴ پروژه کلنگ‌زنی نیز با مبلغی حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان، ۲۵ میلیون دلار و ۵۴۰۰ میلیون یورو آغاز خواهد شد .

وی پروژه های آماده بهره‌برداری چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را به تفکیک در بخش حمل و نقل ۱۰۱ پروژه، کشاورزی ۹۳ پروژه، ورزشی ۴۷، مسکن شهرسازی ۳۳۳، انرژی ۹۷، ارتباطات و فناوری اطلاعات ۲۶، منابع آب ۵، فرهنگ و هنر و گردشگری ۲۱، رفاهی ۱۵، تربیت بدنی ۴۰، بهداشت ۱۴۲، حوزه آموزش ۶۵، احداث فضاهای فرهنگی ۶ و محیط زیست ۲ پروژه ذکر کرد.

 استاندار به تفکیک شهرستان ها در بندرعباس ۲۳۳ پروژه، حاجی آباد ۸۳، میناب ۱۷۹، بستک ۹۳، رودان ۳۸، بندرلنگه ۷۷، جاسک ۵۷، سیریک ۴۴،  بندرخمیر ۴۰، پارسیان ۴۰ و ابوموسی شش پروژه نام برد.

همتی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه واحدهای تولیدی تحت پوشش سازمان صنعت معدن و تجارت ۹۱۳ واحد می باشد که از این تعداد ۶۷۳ واحد فعال و در حال تولید و ۲۴۰ واحد نیز غیر فعال هستند که در سال جاری ۲۸ واحد دیگر نیز فعالیت خود را با اشتغال ۲۶۲ نفر از سر گرفتند .

وی ادامه داد: در حوزه جهاد کشاورزی نیز ۶۰ واحد غیر فعال وجود داشت که ۲۴ واحد آن در سال جاری فعال شدند و در حوزه تبدیلی جهاد کشاورزی نیز ۱۱۷ واحد تولیدی وجود داشت که ۲۱ واحد غیر فعال و در سال جاری سه واحد به چرخه تولید اضافه شدند.

نماینده عالی دولت در هرمزگان تعداد معادن استان را ۲۳۶ معدن ذکر کرد و گفت:  از این تعداد ۱۳۱ واحد فعال و ۱۱۵ واحد غیر فعال بودند که ۲۸ واحد از آنها با اشتغال ۳۳۲ نفر در سال جاری دوباره فعال شدند .

همتی به آمار گمرکات استان نیز اشاره کرد و یادآور شد: در سال جاری به میزان ۱۲ میلیارد و ۱۷۷ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم که نسبت به سال گذشته افزایش خوبی نشان می‌دهد و عمده کالاهای صادراتی نیز روغن مصرفی، مواد قیری، مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد، آهن، فولاد و مس بوده که به کشورهای امارات، هند، چین و تایلند صادر شده است.

 وی میزان واردات کالا از گمرکات استان طی ده ماهه سال جاری را ۱۴ میلیارد ۶۱ میلیون دلار ذکر کرد و افزود:این امار نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد کاهش نشان می‌دهد که عمده این کاهش از محل  یک هزار و ۳۳۹ قلم کالایی است که غیر ضرور بودند و دولت ممنوعیت آن را اعلام کرد و واردات هم عمدتاً کالاهای اساسی، ماشین آلات تولید و مواد اولیه بوده که از کشورهای امارات، چین، کره و آلمان انجام شده است.

 استاندار هرمزگان ادامه داد: با برنامه‌ریزی دولت ورود کالاهای غیرضروری و لوکس به کشور قطع شده است و منابع ارزی آن را به مواد اولیه و ماشین‌آلات تخصیص داده شد.

همتی به برنامه‌های استانداری برای نظارت و ستاد تنظیم بازار هم اشاره کرد و گفت: در مرکز استان سی و دو جلسه و در شهرستان‌ها نیز ۱۲۰ جلسه برای این منظور برگزار شده است و برنامه‌ریزی‌های خوبی شکل گرفته و  نمایشگاه های بهاره با حمایت فعالین اقتصادی تا پایان سال برگزار می شود.

 وی از برخورد جدی با احتکار کنندگان نیز خبر داد و افزود: عده خیلی کمی که اقدام به احتکار و عدم ارائه کالا به بازار و مردم و افزایش بی رویه قیمت می کنند به شدت برخورد می‌کنیم. هر چند باید در این زمینه از تعاونی های مختلف بابت همکاری تشکر کنم.

نماینده عالی دولت در استان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع نظارت بر بازار در ماه‌های پایانی سال تأکید کرد و بیان داشت: در سطح شهر کیوسک‌های طراحی کرده ایم که قیمت بسیاری از اجناس و کالاها را در ان گذاشته‌ایم و مردم می‌توانند قبل از خرید قیمت کالاها را از این کیوسکها دریافت کنند و در صورت تخلف و مقایسه قیمت کالا با قیمت اعلام شده به دستگاه‌های نظارتی اعلام تا با متخلفین برخورد شود. هرچند تنها استانی هستیم که چنین برنامه جامع را برای نظارت بر بازار اجرا می‌کنیم.

 همتی با بیان اینکه میزان تقاضا و عرضه تعادل را در بازار ایجاد می‌کند خاطرنشان کرد: در بازار اگر رقابت کامل باشد آن بازار به نفع مصرف‌کنندگان خواهد بود و امیدواریم با جهشی که در نظام تولید در راستای اقتصاد مقاومتی شکل گرفته بتوانیم در یک افق نزدیک کشور را از تک محصولی نفت خارج کنیم . و صادرات ما به سمت کالاهای غیرنفتی برود و این جهت‌گیری در این شرایط تحریمی به عنوان یک فرصت در حال رقم خوردن است. هر چند با نگاه به تولید داخلی به دنبال تقویت و تنوع صادرات هستیم تا در فضای تحریم  شکل بگیرد.

وی با اعلام اینکه در گذشته در استان خوب تدبر نشده است یادآور شد: ویژگی های گردشگری که در هرمزگان وجود دارد در هیچ کدام از استان‌های ساحلی وجود ندارد، جزایر و سواحل منحصر به فرد و حتی سرزمین خشکی که این استان دارد همه ظرفیت، ثروت و فرصت هستند .بنابراین باید دو دیدگاه به این ظرفیت داشته باشیم،  یک نگاه که اشتغال استان را به سمت خوبی هدایت می‌کند و تبدیل به منابع درآمدی مردم می شود و یک نگاه هم نگاه ملی به آن است. مردم کشور نیاز به تفریح و گردش و دریا دارند و تنوعی که ما در استان داریم باید آن را خوب معرفی کنید و در صورت معرفی خوب آن، مطمئن باشید که هرمزگان به عنوان یک مقصد پررنگ و پررونق برای گردشگران داخلی و خارجی می شود . و شما رسانه‌ها در انعکاس و به تصویر کشیدن ظرفیت‌های استان نقش اساسی دارید.

 استاندار با ذکر این نکته که این تحریم‌ها دو فرصت نیز ایجاد می‌کند تصریح کرد: اول اینکه گردشگرانی که به کشورهای حوزه خلیج فارس می رفتند می توانند از جزایر زیبای کیش، جزیره بزرگ قشم و هرمز نیز دیدن کنند.  با توجه به اینکه هزینه سفر گردشگران خارجی به هرمزگان و ایران بسیار کمتر از سایر کشورها است. بنابراین باید در میان تهدیدهای دشمن این فرصت را مورد توجه قرار دهیم و با تکیه بر آن تحریم‌ها را کم‌رنگ‌تر نماییم و یک سیر صعودی و پرشتاب برای کشور ایجاد کنیم.  دوم اینکه باید از سرمایه گذاران در بخش گردشگری به صورت خاص حمایت کنیم که یکی از مهمترین مشوقات برای آنان نیز صدور مجوزها در دستگاههای اجرایی است.

همتی ظرفیت گردشگری هرمزگان را یک ظرفیت بسیار بزرگ برشمرد و گفت: از همه کسانی که در معرفی جاذبه های گردشگری استان فعالیت می کنند و با تولید محصولات خود به معرفی هرچه بهتر استان می‌پردازند ، تقدیر و تشکر و حمایت خود را از آنان اعلام میداریم و محصولات انها را میخریم .

 وی یکی دیگر از ظرفیت‌های بزرگ استان را در حوزه دریا، پرورش میگو ذکر کرد و یادآور شد: ظرفیت ۵۰ هزار هکتاری برای پرورش میگو در سواحل داریم که اگر ظرفیت کف تولید برای هر هکتار را چهار تن میگو در نظر بگیریم می‌تواند سالی یک میلیارد دلار صادرات داشته باشیم و این یک ظرفیت بسیار عظیمی است که تاکنون از این ظرفیت به درستی استفاده نشده است. در حالی که سرمایه‌گذاری در این بخش هم ارزش اقتصادی و هم اشتغال آفرینی در پی دارد .

نماینده عالی دولت در استان، پرورش ماهی در دریا را یکی دیگر از بزرگترین ظرفیت‌های دریایی استان برشمرد و گفت: به دنبال این هستیم که تا پایان دولت در این استان از ظرفیت ۱۵۰ هزار تنی شناسایی شده پرورش ماهی در دریا بتوانیم به ۵۰ هزار تن در سال برسیم و باید همه امکانات و تجهیزات لازم در این زمینه را در داخل فراهم کنیم تا بتوانیم وابستگی خودمان در بعضی از موارد را به خارج قطع کنم.

 همتی دریا و دریا گردی، پرورش ماهی و پرورش میگو را سه ظرفیت بزرگی دریای ذکر کرد و افزود: این نعمت را که  خداوند به هرمزگان داده است باید با علم به شناخت آن،  به دنبال فعال کردن آن باشیم. با توجه به اینکه اینها می‌تواند اشتغال پایدار برای ما به وجود بیاورد، صادرات داشته باشیم و وابستگی را کم کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در حالی که در مسیر شیرین کردن آب دریا هستیم عده‌ای جهت‌گیری میکنند و پرسش هایی را ایجاد می‌کنند و عده‌ای دانسته یا ندانسته طرح  زیست محیطی  را مطرح می‌کنند اظهار کرد:  هر کار توسعه‌ای آسیب به محیط زیست دارد ولی علم و فناوری جبران هم وجود دارد و ما نمی‌توانیم ظرفیت‌ها را رها کنیم  تا مردم گرسنه بمانند،  باید نگاه جامع به همه موارد داشته باشیم،  دغدغه  زیست محیطی دغدغه جدی ما هم هست و همه طرح‌ها،  طرح پیوسته محیط زیست دارد و در سطح توانایی و فناوری و دانشی که در کشور وجود دارد برای جبران آن خسارت اقدامات ترمیمی انجام میگیرد.

 استاندار استان به بخش انرژی در استان نیز اشاره کرد و گفت: وجود بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا در هرمزگان است که خوراک آن از عسلویه تامین می‌شود که تا پایان بهمن ماه فاز سوم ستاره خلیج فارس با حضور رئیس جمهور افتتاح خواهد شد و فاز چهارم نیز شروع به کار خواهد کرد که این یک خبر خوب و مسرت بخش برای کشور است.  پالایشگاهی که با رها کردن پیمانکاران خارجی، با همت بلند جوانان، اراده مسئولین،  حمایت مردم،  پشتیبانی دولت و تخصیص اعتبار صندوق ذخیره ارزی همه فازهای آن راه‌اندازی می‌شود.  و امروز تا ۴۰ میلیون نیز تولید بنزین یورو ۵ دارد.

همتی از ساخت اتوبان ۲۴ کیلومتری ساحل با نگاهی کاملا گردشگری خبر داد و افزود: این اتوبان در سطح کشور بی‌نظیر خواهد بود که با ساخت آن یک فرصت گردشگری شکل خواهد گرفت.

 وی به حمل و نقل دریایی جزیره لارک نیز اشاره کرد و یادآور شد: با اختصاص ۵ میلیارد تومان برای توسعه زیرساختهای در این جزیره اقدامات خوبی انجام خواهد شد و این جزیره نیز در مسیر توسعه قرار خواهد گرفت.

 نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه از امروز نگاه به گردشگری تماشاگران جام جهانی ۲۰۲۲ قطر داریم بیان کرد: باید از ظرفیت استان و جزایر برای تماشاگران و گردشگران ۲۰۲۲ نهایت استفاده را ببریم.

همتی با تاکید بر اینکه هرمزگان باید به یکی از مبادی رفتن تماشاگران به قطر از راه دریایی و هوایی باشد افزود: باید آنقدر امکانات هوایی و دریایی آماده کنیم که تماشاگران بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ را به استان بکشانیم و ما هم نقطه اوج برنامه‌ریزی‌هایمان برای جام جهانی ۲۰۲۲ می باشد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما