مرکز دفن پسماند استاندارد در استان بوشهر وجود ندارد

کدخبر : 157426
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: در استان بوشهر محل‌های دفن پسماند استاندارد نیستند و هیچ شهری در استان مرکز دفن پسماند استاندارد و اصولی ندارد.
به گزارش جنوب پرس [1] ، فرهاد قلی‌نژاد پیش از ظهر امروزدر نشست با خبرنگاران به مناسب روز هوای پاک اظهار داشت:  استان بوشهر بین رشته کوه‌های زاگرس و خلیج فارس قرار گرفته است و این موضوع باعث شده تا وضعیت هوای خاصی را در استان داشته باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ابراز کرد: در استان بوشهر دو منبع اصلی آلودگی آب و هوا داریم که یکی توده گرد و غبار است که از دو منشا داخلی و کانون‌های خارج استان ایجاد می‌شود. بخش قابل توجهی از این گرد و غبار منشا خارجی دارد.

وی با اشاره به آثار طبیعی ملی استان در جذب گردشگر، بیان کرد: استان بوشهر دارای دو پارک ملی به نام های نخیلو در دیر و خلیج نایبند در عسلویه است که محلی برای پرندگان مهاجر و  تخم گذاری لاک پشت های دریایی  است که مورد توجه گردشگران است.

وی افزود: وجود  دو اثر طبیعی ملی گنبد نمکی و جزیره خارگو  از دیگر جاذبه های زیست محیطی استان بوشهر است که ثبت ملی شده است.

این مقام مسؤول گفت: ۸۰۰ راس آهو در منطقه حفاظت شده جزیره خارگ وجود دارد که با توجه به آلایندگی بالای پالایشگاه ها،  در نظر داریم برخی از این گونه ها را به دیگر مناطق استان انتقال دهیم.

قلی‌نژاد با تکذیب تخصیص سهم استان‌های هم‌جوار از عوارض آلایندگی پارس جنوبی، تصریح کرد: این موضوع در حد یک درخواست است و هنوز هیچ مصوبه‌ای نبوده است و اگر تاثیری داشته است مورد بررسی قرار می‌گیرد و مدل‌سازی انجام می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از برنامه‌ریزی برای بازیافت پسماند صنایع در شهرستان عسلویه خبر داد و بیان کرد: پایش آنلاین از دغدغه‌های اساسی است که تاکنون ۶۰ درصد متصل شده‌اند و هر صنعتی تکمین نکند مشمول جرایم و برخوردها می‌شود.

وی افزود: در هشت ماه اول سال جاری در شهر بوشهر ۱۶ روز هوای پاک داشتیم، ۱۵۴ روز وضع قابل قبول داشتیم، ۵۰ روز حساس ناسالم برای گروه‌های حساس داشتیم، ۲۲ روز هوای ناسالم و سه روز هوای بسیار ناسالم و یک روز هم وضعیت خیلی بحرانی داشتیم.

قلی‌نژاد با اشاره به اینکه ایستگاه عسلویه از سال گذشته به علت سرقت ناقص بوده و تعمیر آن مشمول زمان شد و تا امروز تعطیل بوده است اظهار داشت: هشت ایستگاه در پارس جنوبی داریم که همگی تحت مدیریت منطقه ویژه پارس است و به علت اینکه نظارت کافی بر آن نداریم، نمی‌توانیم ین آمار را ارائه کنیم. پیگیر هستیم که ایستگاه عسلویه را در سریع‌ترین زمان راه‌اندازی کنیم.

وی با اشاره به وضعیت گرد و غبار در جنوب استان بوشهر خاطرنشان کرد: هیچ روز پاکی در کنگان از سال گذشته تاکنون نداشته‌ایم و تعداد روزهای وضعیت قابل قبول ۱۵۹ روز بوده است و دو روز نیز خطرناک بوده است.

وی با اشاره به راه‌اندازی دبیرخانه حفاظت پلنگ ایرانی، اضافه کرد: فضای فیزیکی دبیرخانه در دشتستان به زودی افتتاح می‌شود و اقدامات خاصی برای حفاظت از پلنگ ایرانی خواهیم داشت. برآورد جمعیتی پلنگ بسیار سخت است و قلمرو گسترده و جابجایی مکرر دارند و تعداد آنها به صورت دقیق مشخص نیست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: استان بوشهر دارای دو پارک ملی است، یک منطقه حفاظت‌شده داریم، دو اثر طبیعی ملی داریم و دو منطقه شکارممنوع در استان داریم.

وی با اشاره به وجود سه تالاب در استان بوشهر شامل تالاب حله، تالاب دیر نخیلو و تالاب نایبند، ادامه داد: این سه تالاب در برنامه حفاظت ملی تالاب‌ها هستند که تامین حق‌آبه یکی از الزامات اصلی برای تالاب‌ها هستند که باید انجام شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به اینکه دریا به خاطر تخلیه فاضلاب شهری و ورود فاضلاب صنعتی وضعیت خوبی ندارد، تصریح کرد: برخی از شناگاه‌های استان دارای آلودگی هستند و نباید شنا در این مناطق انجام شود. ایستگاه‌های پایش دریایی را به زودی ایجاد و راه‌اندازی خواهیم کرد و ایستگاه‌های زیست دریایی در نقاط مختلف استان فعال می‌شود.

براساس این گزارش مهر، وی در مورد آلودگی خاک نیز خاطرنشان کرد: در استان بوشهر اغلب محل‌های دفن پسماند استاندارد نیستند و هیچ شهری در استان مرکز دفن پسماند استاندارد و اصولی ندارد. نشت نفت هم یکی از دلایل آلودگی خاک در استان بوشهر است.


URLs in this post:

[1] جنوب پرس : http://jpnews.ir

Copyright © 2015 جنوب پرس. All rights reserved.