کدخبر : 155946
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۰
فاقددیدگاه
پرینت

رشد ۱۵٫۸ درصدی درآمد استان فارس/افزایش ۳٫۱ درصدی اعتبارات عمرانی

جنوب پرس: رئیس مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس با اشاره به رشد 3.1 درصدی اعتبارات عمرانی استان در بودجه 98 گفت: در سال 97 درآمد استان فارس از 2 هزار و 596 میلیارد تومان به 3 هزار و 5 میلیارد تومان رسیده است که شاهد رشد 15.8 درصدی هستیم.

به گزارش جنوب پرس ، از شیراز، ساسان تاج گردون ظهر امروز در نشستی پیرامون بودجه استان فارس در سال ۹۸، اظهار داشت: در سال ۹۷ نرخ رشد درآمد استان‌ها در کشور از ۹۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به ۱۱۵ هزار میلیارد تومان افزایش داشته که شاهد رشد ۱۸٫۷ درصدی هستیم.

وی افزود: در سال ۹۷ درآمد استان فارس از ۲ هزار و ۵۹۶ میلیارد تومان به ۳ هزار و ۵ میلیارد تومان رسیده است که شاهد رشد ۱۵٫۸ درصدی هستیم.

رئیس مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس از رشد ۲۲ درصدی هزینه عمومی در سطح استان‌ها از سال ۹۷ به ۹۸ خبر داد و گفت: هزینه عمومی از ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده که در استان فارس از ۶۰۰ میلیارد تومان به ۷۴۰ میلیارد تومان افزایش داشته است.

تاج گردون تصریح کرد: در بحث اعتبارات عمرانی در سطح استانی ۱۱ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بین استان‌ها توزیع شد که در سال آینده به ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که در استان فارس از ۶۱۳ میلیارد تومان به ۶۳۳ میلیارد تومان با رشد ۳٫۱ درصدی مواجه است.

وی با اشاره به ۱۵۸ طرح ملی سهم استان فارس، ادامه داد: اعتبارات این بخش در سال جاری ۸۵۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان ابلاغیه مبادله شده بوده که بالغ‌بر ۸۰ درصد تخصیص داشته است.

این مقام مسؤول مطرح کرد: در سال ۹۸ تعداد طرح‌های ملی به ۱۵۹ طرح می‌رسد که اعتباری بالغ‌بر ۱۰۸۴ میلیارد تومان ابلاغیه پیش‌بینی‌شده است.

تاج گردون با اشاره فراخوان جذب سرمایه‌گذاری برای ۱۷۰ پروژه، بیان کرد: از ۲۳۵ پروژه قابل‌واگذاری، ۴۵ پروژه به بهره‌برداری رسیده به بخش خصوصی واگذاری شده که بعضی از پروژه‌های واگذارشده مربوط به سازمان ارشاد اسلامی، اداره کل ورزش و جوانان و احداث بزرگراه و … است.

وی بابیان این‌که نظام تحریم باعث ایجاد یکسری محدودیت‌های بودجه شده است، عنوان کرد: ویژگی‌های لایحه بودجه‌ای سال ۹۸ حمایت از معیشت عمومی و عدالت اجتماعی، تقویت انضباط بودجه‌ای و حمایت از تولید و اشتغال است.

رئیس مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس با اشاره افزایش ۲۰ درصدی رشد حقوق کارمندان، خاطرنشان کرد: در لایحه بودجه سال ۹۸ برای مقابل با فقر مطلق ۷ هزار میلیارد تومان برای معیشت خانوارهای زیرپوشش کمیته امداد و بدون سرپرست و خانوارهای کم‌درآمد و ۳۶ هزار میلیارد تومان برای طرح تحول سلامت و ۱۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای طرح توسعه و توازن منطقه‌ای در نظر گرفته‌شده است.

تاج گردون با اشاره به در نظر گرفتن اعتبار ۱۴ میلیاردی با دلار ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین کالاهای اساسی گروه «الف»، گفت: برای رسیدن به‌نظام بودجه‌ای به یک دوره ۷ ساله نیاز است که صرفه‌جویی در هزینه‌ها بخشی از صرفه‌جویی بودجه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

وی بابیان این‌که یکی از ارکان درآمدی دولت بخش درآمد مالیاتی است، تصریح کرد: ظرفیت درآمد مالیاتی استان‌ها را باید بالا برد که به طبع آن تأمین درآمد برای طرح‌های مهم فراهم شود.

این مقام مسؤول افزود: ۲۶۵۰ پروژه ملی عمرانی در کشور داریم که اولویت با طرح‌هایی است که پیشرفت فیزیکی بالا و اثربخشی بیشتری در تولید دارند.

تاج گردون با اشاره به در نظر گرفتن ظرفیت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی برای پرداخت بدهی‌های دولت با روشی جدید، مطرح کرد: بسترهای مناسبی برای مشارکت بخش خصوصی و دولتی شامل معافیت‌های مالی، تغییرهای کاربری، یارانه سود کارمزد و … در نظر گرفته‌شده که علاوه بر آن طرح‌هایی برای مشارکت انتخاب می‌شود که قابلیت سرمایه‌گذاری نیز داشته باشند.

رئیس مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس ادامه داد: در سال ۹۷ سقف بودجه کشور ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان بوده که در سال آینده به ۱۷۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که دارای رشد ۳۹٫۲ درصدی است.

تاج گردون خاطرنشان کرد: بودجه شرکت‌های دولتی ۸۴۰ هزار میلیارد تومان بوده که در سال آینده به ۱۲۷۲ میلیارد تومان می‌رسد و رشدی ۵۲ درصدی را دارد.

وی با اشاره به ۴۸۷ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولت، عنوان کرد: در سال جاری درآمدهای منابع عمومی دولت ۳۸۶ هزار میلیارد تومان بوده که با رشد ۵٫۴ درصدی در سال آینده به ۴۰۷ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما