کدخبر : 155753
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۳
فاقددیدگاه
پرینت

نوسوادان کتابخوانی کردند/۷ کتاب خوانش شد

جنوب پرس: سومین نشست کتابخوان نوسوادان برگزار شد.

نوسوادان کتابخوانی کردند/۷ کتاب خوانش شد

به گزارش جنوب پرس ، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی فارس ظهر دوشنبه در سالن کتابدار با بیان اینکه نوسوادان سنگر بسیار سختی را فتح کردند ، گفت: آن سواد اموزی است  که در  آن وادی گام گذاشتید اما تثییت و ارتقای سوادآموزی مرحله دیگری است که باید به آن دست پیدا کنید و  هر روز در پی ارتقا باشید و این ارتقا جز با کتاب به دست نمی آید.

مهدی ظهرابی عنوان کرد: نهاد کتابخانه های عمومی در سطح ملی تمهیدات را برای نوسوادان اندیشیده است که نمونه آن انعقاد تفاهم نامه با معاونت سوادآموزشی وزارت آموزش و پرورش است؛ براساس این تفاهم نامه حضور نوسدان در کتابخانه های عمومی، و ارائه هرگونه خدمات کاملا رایگان خواهد بود و باید از این فرصت استفاده کنید.

وی ادامه داد: این سومین نشست کتابخوان ویژه نوسوادان در شیراز است که با همکاری دو سازمان برگزار می شود؛ نهاد کتابخانه های عمومی کشور برنامه دیگری را به تازگی آغاز کرده است و آن هم نشست های نمایشنامه خوانی در کتابخانه های عمومی است که همچون نشست های کتابخوان با جدیت دنبال می شود که می توانیم با این همکاری نشست نمایشنامه خوانی ویژه نوسوادان را نیز در شیراز برگزار کنیم.

سپس نوروزی معاون سواد آموزی آموزش و پرورش فارس اعلام کرد: امسال سومین سالی است که افتخار داریم در برنامه نشست کتابخوان نوسوادان با اداره کل کتابخانه های عمومی فارس همکاری کنیم.

وی با بیان اینکه اگر افراد در هر کشوری بتوانند متون رسمی آن کشور را بخوانند و بنویسند باسواد به حساب می آیند، افزود: در کنار آن فعالیت های مکمل هم این سازمان دارد از جمله جلوگیری از بازگشت به بی سوادی، ترویج فرهنگ مطالعه، آموزش سواد رسانه ای به افراد نضت سواد آموزی از طریق ایجاد حلقه های کتابخوانی و طرح «خواندن و خانواده» به ترویج مطالعه پرداخته است.

معاون سوادآموزی فارس در ادامه گفت: در حلقه های کتابخوانی بیش از ۵۸۰۰ نفر تحت پوشش این حلقه ها هستند که کتاب در اختیار آن ها قرار می گیرد و با استفاده از پشتیان هایی این افراد به خواندن کتاب در حلقه ها می پردازند همچنین در طرح خواندن با خانواده کتاب در اختیار افراد قرا می گیرد تا ان ها در محیط خانواده کتاب ها را مطالعه کنند.

نوروزی ادامه داد: آموزش سواد رسانه نیز در دست کار است زیرا اگر تکنولوژی با فرهنگ سازی همراه نشود، پیامد دارد باید شیوه استفاده از تکنولوزی به افراد آموزش داده شود.

وی گفت: «آموزش برای بهتر زیستن»  شعار امسال برگزیده است که برنامه ها در قال آن شکل می گیرد.

وی عنوان کرد: یکی از برنامه های این نهضت طرح «پرسش مهر» ویژه سوادآموزان دوره انتقال سال ۹۷ است که خلاصه آن مبنی بر این است که افراد نوسواد چه چیزی یاد گرفته اند.

نوروزی با بیان اینکه تعریف سواد در دوره حاضر فرق کرده افزود: دامنه آن از خواندن و نوشتن مقوله های دیگر همچون سواد رسانه، عاطفی، ارتباطی، اقتصادی و .. را در برمی گیرد که آموزش خواندن و نوشتن نخستین گام در راه سواد آموزی خواهد بود.

معاون نهضت سواد آموزی استان تصریح کرد: امسال سال حمایت از کالای ایرانی است و نهضت با با این موضوع محتواهای آموزشی را در قالب چندین کتب طراحی کرده است.

وی در عین حال یادآور شد: نهضت سواد آموزی در حدود ۶۰۰ عنوان کتاب غیردرسی را چاپ کرده که با هزینه بسیار کم در اختیار نوسودان قرا رمی گیرد.

در ادامه ۷ کتاب معرفی شد که سودابه رضایی تزنگی، مسئول کتابخانه عمومی حافظیه کتاب «قصه های خوب برای بچه های خوب» نوشته مهدی آذری یزدی؛ خدیجه شیروانی، کتاب«آسمانی ترین عشق» اثر مهدی خدامیان، مریم رویین تن: کتاب « بی سرپرستان» نوشته قدسی نصیری، فرحناز صادقی : کتاب « چراغ راه زندگی» محمد فتاحی زاده، فرشته شفیعی: کتاب «آیین خوب زیستن» تالیف سازمان نهضت سوادآموزی، محمدرضا شریفی: کتاب «خوش رفتاری: تالیف سازمان نهضت سوادآموزی، نازپری شکری: کتاب « سلام سلامتی می آورد» را ارایه کردند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما