کدخبر : 155653
یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۴
فاقددیدگاه
پرینت

گازگرفتگی ۱۳ نفر را به کام مرگ فرستاد

جنوب پرس: رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی فارس از مرگ 13 نفر در 9 ماهه امسال بر اثر مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن در استان خبر داد.

محمدجواد مرادیان در گفت‌وگو با خبرنگار جنوب پرس ، در شیراز اظهار داشت: در ۹ ماه اول سال جاری در استان ۴۲۸ مورد مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن به اورژانس گزارش شده است.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۱۹۵ مورد در محل درمان شده و ۲۲۰ مورد منجر به بستری شده است، ادامه داد: متاسفانه در این مدت، ۱۳ نفر بر اثر استنشاق گاز سمی مونواکسید کربن جان خود را از دست دادند.

مرادیان اظهار داشت: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد ۱۵ نفر فوت شده بود ۱۳ درصد کاهش یافته است.

رئیس اورژانس فارس گفت: گاز مونوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است و عمده‌ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است، ولی اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصاً در محیط‌های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود.

وی اضافه کرد: علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما است و در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد.

مرادیان تصریح کرد: برای فرد دچار گازگرفتگی، ابتدا باید پنجره‌ها را باز کرد و پس از شناسایی و قطع منبع نشت گاز، با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفت.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما