کدخبر : 155341
پنج شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۵
فاقددیدگاه
پرینت

استانی که تا سال ۵۷ فقط ۷ هزار مشترک آب شهری داشت/طول خط انتقال و شبکه صفر کیلومتر بود!

جنوب پرس: مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: بر اساس سرشماری سال 55 کشور در استان ما تا آن سال تعداد 5 هزار و 877 خانوار یعنی 30 هزار و 877 نفر زیر پوشش آب و فاضلاب شهری بودند.

به به گزارش جنوب پرس ، از یاسوج ظهر امروز نشست خبری مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان کهگیلویه و بویراحمد با خبرنگاران برگزار شد.

در این نشست که به مناسبت سالروز تاسیس شرکت آب و فاضلاب در روز ۱۱ دی برگزار شد سیدعلی‌ لدنی‌نژاد مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان با تبریک این روز اظهار کرد: در سال ۶۹ این تشکیلات مصوب شد و در سال ۷۱ در کشور تاسیس و در استان ما سال تاسیس ۷۲ بود.

این مسوول در ادامه به مقایسه خدمات آب و فاضلاب شهری در پیش و پس از انقلاب اشاره کرد و گفت: بر اساس سرشماری سال ۵۵ کشور در استان ما تا آن سال تعداد ۵ هزار و ۸۷۷ خانوار یعنی ۳۰ هزار و ۸۷۷ نفر زیر پوشش آب و فاضلاب شهری بودند.

وی گفت: در کل تا سال ۵۷ تنها ۷ هزار مشترک آب شهری در سراسر استان کهگیلویه و بویراحمد داشتیم.

لدنی‌نژاد به خدماتی که در طول ۴۰ سال نظام جمهوری اسلامی صورت گرفته اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در کل ۱۶۵ هزار و ۵۰۰ فقره مشترک خانگی آب در کل شهرهای استان داریم و این بیانگر رشد ۲ هزار درصدی است.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان کهگیلویه و بویراحمد درصد پوشش آب شهری در استان را ۹۹٫۸ درصدی بیان کرد و گفت: آن ۲ درصد باقی‌مانده هم حاشیه‌نشینانی هستند که هر روزه به شهرهای ما اضافه می‌شوند.

این مسوول خدمات‌رسان در حوزه آب و فاضلاب به برخی دیگر از ظرفیت‌هایی که به برکت انقلاب در حوزه آب شهری ایجاد شده اشاره کرد و گفت: تعداد کل منابع آب استان در حاضر ۷۶ منبع است که مشتمل بر ۶۶ حلقه چاه، ۷ دهنه چشمه و یک سد است و طول کل شبکه و خطوط آب در استان ۱۸۲۰ کیلومتر است که از این مجموع ۱۵۰۰ کیلومتر آن شبکه و ۳۲۰ کیلومتر هم خطوط انتقال است.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان با بیان اینکه پیش از انقلاب هیچ خط انتقال آبی در استان وجود نداشت افزود: بیشتر مردمی که از آب در شهرها استفاده می‌کردند یا کنار چشمه و یا رودخانه و در کنار چاه بودند و اصلا خط انتقال وجود نداشت.

وی تعداد مخازن آب را در حال حاضر ۵۳ باب با گنجایش ۱۳۱ هزار مترمکعب ذکر کرد و گفت: این مخازن بتنی مسلح و استاندارد روز هستند که در بدو تاسیس آب و فاضلاب استان کلا ۱۵ باب مخزن غیر بتنی و سنگی و فلزی داشتیم و گنجایش آن‌ها تنها ۳ هزار متر مکعب بود.

لدنی‌نژاد تعداد آزمایشگاه‌های آب استان را در حال حاضر ۷ باب و تعداد ایستگاه‌های پمپاژ آب استان را نیز ۱۱ ایستگاه برشمرد که در شبانه‌روز ۱۱۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب آب تولید می‌کنند.

وی اما در ادامه گریزی هم به اقدامات نظام جمهوری اسلامی در بخش فاضلاب در استان زد و با بیان اینکه در پیش از انقلاب وضعیت فاضلاب شهری صفر بود اظهار کرد: در حال حاضر تعداد ۵ شهر استان تحت پوشش فاضلاب هستند و پوشش فاضلاب در استان ۲۹٫۵ درصد است.

این مسؤول طول شبکه فاضلاب را در حال حاضر ۴۴۵ کیلومتر ذکر کرد و گفت: ۸۸ هزار و ۱۰۰ متر مکعب ظرفیت فاضلاب در مدار است.

وی به کلنگ‌زنی فاضلاب شهرهای دیگر و گرفتن مجوز چند شهر استان هم اشاره کرد و گفت: برای مثال هم اکنون ۸۹ درصد از تاسیسات فاضلاب منطقه ۱ یاسوج تا پل بشار در حال کار است و ظرف سه ماه آینده هم فاضلاب منطقه ۲ یاسوج کلنگ‌زنی می‌شود.

این مسؤول با اشاره به برخی مشکلات از جمله فرسوده بودن شبکه آب در شهرها گفت: ۳۰ درصد از شبکه آب ما فرسوده است که به اعتبار ۷۰ میلیارد تومانی نیاز دارد و سالانه هم ۳۰ تا ۶۰ کیلومتر از این شبکه ترمیم و اصلاح می‌شود.

وی پاسخی هم به دلیل کند شدن روند احداث فاضلاب استان به خصوص در شهر یاسوج داد و با بیان مشکل اعتباراتی گفت: با اسناد خزانه با پیمانکاران کار می‌کنیم و برای مثال در امامت‌ها ۱٫۵ میلیارد تومان به پیمانکار بدهکار هستیم.

لدنی در پاسخ به پرسشی در خصوص مشکل تصفیه‌خانه اضطراری شهر یاسوج گفت: برای الکترومکانیکال به تحریم‌ها خوردیم در حالی که ابنیه تمام شده است و البته کمبود اعتبار هم داریم.

منبغ:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما