کدخبر : 152304
شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۵
فاقددیدگاه
پرینت

پیشرفت بیش از ۹۵ درصدی احداث سد هایقر فیروزآباد

جنوب پرس: معاون عمرانی استاندار فارس از پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۵ درصدی ساخت نخستین سد بتون غلتکی قوسی کشور در فیروزآبادخبر داد.

عنایت‌الله رحیمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار جنوب پرس ، در فیروزآباد با اشاره به پیشرفت بیش از ۹۵ درصدی پیشرفت فیزیکی سد هایقر این شهرستان اظهار داشت: این سد به‌عنوان نخستین سد قوسی، بتونی و غلتکی کشور، باهدف تأمین نیاز آب آشامیدنی شهر‌های جنوبی استان ساخته‌شده است.

وی افزود: برای ساخت این سد با ظرفیت ۲۲۷ میلیون مترمکعب، بیش از ۴۳۰ هزار مترمکعب بتن‌ریزی شده است.

رحیمی اضافه کرد: برای ساخت سد هایقر فیروزآباد تاکنون ۱۱۳ میلیارد تومان از محل اعتبارات دولتی هزینه شده است.

معاون عمرانی استانداری فارس ادامه داد: با بهره‌برداری از این سد، علاوه بر توسعه شبکه آبیاری و زهکشی اراضی پایین‌دست، با توجه به گسترش تأسیسات پتروشیمی و پالایشگاهی گاز و افزایش جمعیت مناطق جنوبی فارس در آینده ۶۰ درصد آب استحصالی سد هایقر برای تأمین آب شرب و صنعت این مناطق اختصاص می‌یابد.

رحیمی اضافه کرد: سد هایقر به طول تاج ۲۳۳ متر و ارتفاع ۷۷ متر و با حجم مخزن ۲۲۰ میلیون مترمکعب در ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرق شیراز و در انتهای دشت فیروزآباد واقع‌شده است.

وی بیان داشت: درصورتی‌که ۲ روستای پایین‌دست و تملک اراضی در دریاچه و جابه‌جایی آن صورت گیرد سد هایقر قابل‌افتتاح و بهره‌برداری می‌شود.

رحیمی ابراز داشت: جابه‌جایی روستاها و تملک اراضی در دست اقدام است و تمام تجهیزات مکانیک و ابزار دقیق سد جهت نصب خریداری‌شده است.

معاون عمرانی استاندار فارس گفت: این سد در حال حاضر می‌تواند آبگیری شود اما به دلیل تکمیل شبکه انتقال این آبگیری با تبخیر همراه می‌شود که باید قبل از این شبکه انتقال و توزیع این سد تکمیل شود.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما