کدخبر : 152129
پنج شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۱
فاقددیدگاه
پرینت

جولان مبل‌های خارجی در بازار/وقتی هنر ایرانی خاک می‌خورد

جنوب پرس: کشور ما با برخورداری از نیروی کار ماهر از بالاترین ظرفیت‌های تولید مبل در جهان برخوردار بوده و پیش از واردات بی‌رویه مبل از ترکیه تولیداتمان را به آلمان و ... صادر می‌کردیم.

به گزارش جنوب پرس ، از شیراز، این روزها در کانال‌ها و شبکه‌های مجازی تبلیغ مبلمان تا ویترین فروشگاه‌های شیک شهر با برندهای ترکیه بیش از پیش خودنمایی می‌کند و همین روند باعث شده است تا تب گرایش به مبلمان ترکی بسیاری از خریداران این محصولات را فرا بگیرد.

واردات بی‌رویه مبلمان ترک در دهه اخیر سایه سنگینی بر سر مبلمان داخلی خودمان انداخته است و این روند تا جایی پیش رفته که گاه یک دست مبلمان با قیمت ۵ تا ۱۰ برابر رقم واقعی خود نیز به فروش می‌رسد و مشتری نیز به صرف بردن یک برند ترکی به خانه این هزینه غیر منصفانه را پرداخت می‌کند.

در این میان بسیاری از محصولات داخلی خودمان که کیفیت اعلایی نیز دارند به نام مبل ترکی به بازارهای جهانی عرضه می‌شوند که برای صنعت باکیفیت، آب ریختن در آسیاب یک نام و برند دیگر است.

گشتی در شهر

اینجا خیابان عادل‌آباد شیراز است که کارگاه‌های مبلمان سازی در کنار هم ردیف شده‌اند. عزیز که سالهاست در یکی از این کارگاه‌ها کار می‌کند با اشاره به چشم و هم‌چشمی در خرید مبلمان و چیدمان دکوراسیون خانه می‌گوید: کیفیت کار مبل شیراز مرغوب است اما متاسفانه مشتری حتی به دنبال مبل ترک نباشد در پی خرید کار تهران است.

وی ادامه می‌دهد: حاصل زحمات من و امثال من در کارگاه‌های شیراز زمانی که در ویترین یک مبل فروشی چیده می‌شود باید برای فروش و جذب مشتری به نام ترک یا تهران مورد بازاریابی قرار بگیرد.

این فرد باتجربه اضافه می‌کند: باید یاد بگیریم که کیفیت و مدل انتخابی ما برای خرید در صدر قرار بگیرد و دست از برند خریدن به هر شرطی برداریم.

توانمندی در مبل کلاسیک

صاحب یک مبلمان فروشی در همین منطقه از شیراز نیز با تاکید بر توانمندی‌های فارس در تولید و طراحی مبلمان کلاسیک عنوان می‌کند: استفاده از هنر منبت در طراحی و ساخت مبلمان در فارس بی‌نظیر است.

حسینی به خبرنگار فارس می‌گوید: با برخورداری از این ذوق و سلیقه که حاصل منبت آباده است، می‌توان به یکی از برندهای مطرح در جهان تبدیل شد نه اینکه بخواهیم به کام ترکیه، هنر و توانمندی بومی خود را فدا کنیم.

وی استقبال از مبلمان کلاسیک در ۲ سال اخیر را بهتر از گذشته عنوان می‌کند و می‌گوید: خوشبختانه سلیقه در خرید محصولات دکوراسیون خانه تا حدودی به سمت کلاسیک کشیده شده است و شمار چشمگیری از مشتریان در پی خرید مبلمان منبت‌کاری شده هستند.

سلیقه مشتری

نازنین که برای خرید جهیزیه خرید مبل منبت‌کاری شده را انتخاب کرده است، می‌گوید: کلاسیک و شیک بودنی که ترکیب این هنر صنایع دستی با پارچه دارد قطعاً در هیچ مبلمان دیگری دیده نمی‌شود.

وی معتقد است: چیدمان خانه با چنین مبلمانی علاوه بر اینکه فضای خانه را پر می‌کند، یک هنر اصیل و کلاسیک را در فضا وارد می‌کند که ترکیب دلنشین و فضای دنجی فراهم می‌سازد.

این بانوی جوان، سبک مبل ترکی را که مورد علاقه بسیاری از افراد شده است را چندان نمی‌پسندد و بیان می‌کند: بیشتر افراد به خاطر جنس پارچه این سبک را انتخاب می‌کنند اما اگر همین کیفیت پارچه روی بدنه منبت سوار شود، آن وقت بسیار شیک‌تر و کاربردی‌تر از سبک ترکی خواهد بود.

یک هنر فرا ملی

مسوول میراث فرهنگی آباده نیز ضمن ابراز خرسندی از ثبت ملی و جهانی منبت آباده بیان می‌کند: ثبت آباده به عنوان شهر جهانی منبت، می‌تواند گستره وسیعی را پوشش دهد.

داوود جعفرپور به خبرنگار فارس می‌گوید: با اعلام شورای جهانی صنایع دستی، پس از بررسی‌های انجام گرفته، شهر آباده از فارس به عنوان شهر جهانی منبت، ثبت شد.

وی با تاکید بر پیشینه هنری فارس اظهار می‌کند: این استان از گذشته همواره مهد هنر و صنایع دستی بدیع بوده است و هنر منبت به عنوان یک صنایع دستی شاخص و دیرینه ارزش جهانی شدن داشت.

جعفرپور سال ۹۷ را برای هنر منبت سال خوبی می‌داند و می‌گوید: در سال ۹۵ گواهی ثبت نشان جغرافیایی ملی و بین المللی” منبت آباده” و گواهی ثبت فنون اجرای منبت آباده در فهرست آثار ناملموس میراث فرهنگی کشور اخذ شد.

وی می‌افزاید: پرونده ثبت آباده به عنوان شهر ملی و جهانی منبت نیز در سال ۹۵ به شورای راهبردی صنایع دستی کشور ارسال شد تا اینکه در سال ۹۷ ، آباده به عنوان «شهر جهانی و ملی منبت» انتخاب شد.

جعفرپور با اشاره به تعداد کارگاه‌های منبت در آباده اظهار می‌کند: حدود ۱۵۰ کارگاه و ۵ هزار هنرمند در این شاخه از صنایع دستی در آباده فعالیت دارند که ظرفیت کم‌نظیری برای توسعه و استفاده از صنایع دستی به شمار می‌رود.

هنری به قدمت تاریخ

یک راهنمای گردشگری تاریخچه هنر منبت را به هزار و ۵۰۰ سال قبل نسبت می‌دهد و عنوان می‌کند: منبت  از هنر‌های دست ساز اصیل ایرانی است که خاستگاه منبت سنتی در آباده فارس است.

محمد اسدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس ادامه می‌دهد: در این هنر، کنده کاری بر روی چوب انجام می‌شود و قدیمی ‌ترین اثر آن متعلق به نیمه اول قرن سوم هجری قمری یک لنگه در چوبی متعلق به مسجد جامع عتیق شیراز است.

وی به علاقه گردشگران خارجی به هنر منبت اشاره می‌کند و می‌گوید: لوازم منزلی که با استفاده از منبت ساخته می‌شوند برای گردشگران خارجی لوکس و با ارزش محسوب می‌شوند و بسیاری از آن‌ها با دیدن مبل، صندلی و تخت خوابی که منبت‌کاری شده است به وجد می‌آیند و هنرمندان ما را چیره دست می‌شمارند و هنرشان را می‌ستایند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما