کدخبر : 152013
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۹
فاقددیدگاه
پرینت

ارتقای سلامت جوانان کاهش هزینه های درمان را به همراه دارد

جنوب پرس: کارشناس واحد سلامت جوانان مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز گفت: سرمایه گذاری در راستای ارتقای سلامت جوانان، موجب جلوگیری از هدر رفت بسیاری از هزینه های مستقیم و غیرمستقیم سلامت می شود.

ارتقای سلامت جوانان کاهش هزینه های درمان را به همراه دارد

به گزارش جنوب پرس ، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعظم توانگریان بر ضرورت تغییر دیدمان سنتی درمان محور و تک بعدی نگر، به مقوله سلامت چند محوری تاکید کرد.

وی سوانح و حوادث را یکی از سه عامل اول بروز مرگ و میر در ایران و جهان نام برد و گفت: سالانه حدود یک میلیون و دویست هزار نفر در سراسر دنیا در اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند.

وی افزود: نیمی از کشته شده های سوانح و حوادث رانندگی در کشور در سنین ۱۵ تا ۴۴ سال قرار دارند که ۷۰ درصد آن را آقایان تشکیل می دهند.

این کارشناس واحد سلامت جوانان، نوجوانان و مدارس، ادامه داد: شناسایی و کنترل عوامل خطر در بروز حوادث، از عوامل کاهش بار بیماری و مرگ و میر در کشور است، همچنین کسب مهارت های رانندگی و اجرای دقیق قوانین، احترام به حقوق دیگران و حفظ آرامش و خونسردی از راهکارهای مقابله با تصادفات است.

توانگریان، بخش مهمی از سوانح و حوادث را با خود مراقبتی قابل پیشگیری دانست و اضافه کرد: نقش افراد در این امر بسیار مهم است و الگوی جامعه ایمن، به عنوان چارچوبی مناسب جهت پیشگیری از حوادث است که با ارتقاء ایمنی و بهره گیری از جلب مشارکت های بین بخشی با سازمان های مرتبط، قابل دستیابی است.

کارشناس سلامت جوانان، نوجوانان و مدارس مرکز بهداشت شهدای انقلاب، بیان کرد: موضوع سلامت جوانان، از جمله مواردی است که به صراحت در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و برنامه های توسعه کشور به آن اشاره شده است.

وی بر ضرورت تغییر دیدمان سنتی درمان محور و تک بعدی نگر به مقوله سلامت چند محوری از جمله سلامت ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی تاکید کرد و ادامه داد: سنین جوانی دوران شکل گیری بسیاری از عادات و رفتارهای اجتماعی است، بنابراین مدیریت سلامت جوانان و پاسخگویی شایسته به نیازهای خاص این گروه سنی می تواند، در آینده بیشترین ارزش اقتصادی و اجتماعی را برای جامعه به همراه داشته باشد.

توانگریان یادآور شد: سرمایه گذاری در راستای ارتقای سلامت جوانان، موجب جلوگیری از هدر رفت بسیاری از هزینه های مستقیم و غیرمستقیم سلامت می شود و می توان با تضمین سلامت جوانان، سلامت کل جامعه و نسل های آتی کشور را تضمین کرد.

این کارشناس سلامت جوانان، برنامه آمادگی مقابله با سوانح و حوادث را برخورداری از دانش کافی درباره علل ایجاد سوانح و راه های کنترل آن ذکر کرد و افزود: آگاهی و عبرت از نتایج وقوع حوادث تلخ باید منجر به عکس العمل مناسب در جهت حذف زمینه بروز آنها شود، زیرا در هنگام بروز مجدد همان حادثه، ممکن است خسارت های جسمی و مادی وسیع تری به بار آید.

وی چهار محور اساسی در پیشگیری و مراقبت از حوادث را ایجاد فرهنگ ایمنی در جامعه، رعایت استانداردهای فنی و بهداشتی، الزام به رعایت قوانین و مقررات ایمنی و آموزش برای پیشگیری از سوانح و حوادث برشمرد و گفت: باید حتی پس از هر حادثه کوچک، توجه کافی به علت و ابعاد آن داشته و در جهت ارایه راه حل و پیشگیری از بروز آن، تلاش کرد.

نشست آموزشی “پیشگیری از سوانح و حوادث ترافیکی در جوانان” به همت واحد سلامت جوانان، نوجوانان و مدارس مرکز بهداشت شهدای انقلاب، برای دانشجویان دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید باهنر برگزار شد.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما