کدخبر : 151901
سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۸
فاقددیدگاه
پرینت

هدف‌گذاری ۹٫۸ میلیارد دلاری صادرات تا سال ۱۴۰۴

رئیس صنعت، معدن و تجارت فارس گفت: قابلیت افزایش صادرات استان فارس در سند چشم‌انداز توسعه تجارت خارجی معادل 9.8 میلیارد دلار در سال 1404 شمسی در نظر گرفته‌شده است.

علی همتی در گفت‌وگو با جنوب پرس ، در شیراز، با اشاره به قابلیت افزایش صادرات استان اظهار داشت: موقعیت جغرافیایی استان و فراوانی تولید درزمینه‌ی کشاورزی، دامداری، پتروشیمی، فرش و صنایع‌دستی، دارا بودن ذخایر غنی سنگ‌ها و مواد معدنی، صنایع سبک و سنگین نیمه پیشرفته و تمام پیشرفته، صنایع الکترونیک، منابع عظیم گاز استان و نزدیکی این منطقه به آب‌های خلیج‌فارس سبب شده تا تجارت در این منطقه رشد پیدا کند.

وی بابیان این‌که تجارت و خدمات سهم عمده‌ای در گردش چرخه بزرگ اقتصادی استان دارد، افزود: قابلیت افزایش صادرات استان در سند چشم‌انداز توسعه تجارت خارجی معادل ۹٫۸ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۴ شمسی برابر در نظر گرفته‌شده است.

رئیس صنعت، معدن و تجارت فارس گفت: جهت رسیدن به اهداف چشم‌انداز ایجاد زیرساخت‌های صادراتی همچون پایانه‌های صادراتی، امکانات و ظرفیت نگهداری کالا و کارگو سنتر حمل هوایی کالا و … توجیه‌پذیر است.

همتی عنوان کرد: در ۸ ماهه اول سال جاری حجم صادرات غیرنفتی استان ازنظر وزنی بیش از ۲۲۱ هزار تن به ارزش ۱۵۸ میلیون دلار است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ازنظر وزنی ۵۸ درصد و ازنظر ارزشی ۱۸ درصد رشد داشته است.

وی با تأکید بر نقش صادرات در ارزش‌افزوده بیشتر، کاهش هزینه‌ها و بالا بردن کیفیت و رقابت‌پذیری بالاتر تصریح کرد: با توجه به توانمندی‌های گسترده و امکانات بالقوه و بالفعل اقتصادی موجود در استان فارس، می‌توان زمینه کاهش اتکا به صادرات نفتی و کمک به توسعه صادرات غیرنفتی در کشور صاحب نقشی درخور توجه بود.

این مقام مسؤول بابیان این‌که توسعه صادرات مستلزم فعالیت‌های کلیه متصدیان اقتصادی کشور و استان فارس و فعالیت‌های بخش دولتی و خصوصی است، مطرح کرد: میزان دستیابی به اهداف صادرات در برنامه پنج‌ساله ششم توسعه با توجه به عدم اهداف کمی در استان و بر اساس رشد کشور ۱۹ درصد، در استان فارس ۲۵ درصد در نظر گرفته شد.

همتی ادامه داد: با توجه به سند راهبرد توسعه صادرات استان فارس و ابلاغ سند ملی صادرات رشد صادرات برای استان ۱۹ درصد لحاظ شده اما بر اساس اهداف رهبر معظم انقلاب، هدف صادرات استان با رشد ۵۴ درصد برنامه‌ریزی‌شده است که این هدف‌گذاری یک جهش قابل‌توجه در صادرات به‌حساب می‌آید که سهم بخش صنعت و معدن از ۴۰ درصد وضع موجود به ۶۳ درصد ارتقا خواهد یافت.

وی عنوان کرد: وجود حدود ۱۶۰ هزار واحد صنفی و ۳۵۰۰ بازرگان فعال و حجم صادرات سالانه به میزان ۱۵۰۰ میلیون دلار کالای غیرنفتی گویای گردش چرخه بزرگ اقتصادی در استان است که مسلماً واردات متقابل کالا و فن‌آوری و سرمایه‌گذاری خارجی نقش مهمی در پیشبرد توسعه اقتصادی استان خواهد داشت.

رئیس صنعت، معدن و تجارت فارس خاطرنشان کرد: صادرات فعالیتی بین بخشی، بسیار پیچیده و دارای ظرفیت‌های خاص خودش است و توسعه صادرات تلاشی برای فروش بیشتر کالاها و خدمات به خریداران خارجی که علاوه بر جلب رضایت مصرف‌کنندگان خارجی نسبت به کیفیت و قیمت و شرایط عرضه و بازار رسانی خدمات پس از فروش است.

همتی بیان کرد: صادرات غیرنفتی سبب افزایش کمیت و کیفیت تولیدات داخلی و به‌تبع آن افزایش اشتغال و درآمد سرانه می‌شود به‌گونه‌ای که در اقتصادهای منطقه‌ای و استانی نیز صادرات غیرنفتی و درآمدهای ارزی ناشی از آن برافزایش درآمد، ایجاد اشتغال، افزایش کارایی و ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر تأثیر زیادی دارد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما