کدخبر : 151870
سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۳
فاقددیدگاه
پرینت

دستمزدهای یک میلیاردی برای دو بازیگر سینمای ایران / گران‌ترین بازیگر زن، ۳۵۰ میلیون تومان

یکی از بازیگران کمدی سینمای ایران دستمزد دویست میلیونی به علاوه به درصد فروش یا یک میلیاردی را طلب می‌کند که با توجه به ظرفیت این بازیگر ظاهراً معامله‌ای مقرون به صرفه است. این بازیگر این روزها به شدت گزیده‌کار شده و با توجه به ارزش برند خود، صرفاً پیشنهادهایی را می‌پذیرد که مطمئن باشد فروش بالایی داشته باشد و اعتبار برندش به خطر نیافتد.

پس از بررسی سطح دستمزد بازیگر توسط «تابناک»، مشخص شد دستمزد دو تن از بازیگران مرد سینمای ایران به یک میلیارد تومان است اما گران‌ترین بازیگر زن، کمتر از چهارصد میلیون دستمزد می‌گیرد؛ دستمزدهایی که تولید فیلم سینمایی را برای بسیاری از کارگردان‌ها با چالش‌های جدی مواجه ساخته و اغلب کارگردان‌های باسابقه به سراغ یک یا دو بازیگر شناخته شده و گروهی از بازیگران کمتر شناخته شده یا نابازیگران است.

به گزارش «تابناک»؛ پس از افزایش قیمت ارز، بیشترین میزان تورم را در دستمزدهای بازیگران سینما می‌توان مشاهده کرد اما نه همه بازیگران و نه برای همه پروژه‌های سینمایی. «تابناک» مهرماه سال ۱۳۹۶ خبر داد که یکی از کمدین‌های سینمای ایران که پیش از این دستمزد نیم میلیاردی دریافت کرده بود، اکنون با اوج گیری سینمای کمدی و افت چشمگیر فروش آثار اجتماعی، با پیشنهاد یک میلیاردی مواجه شده و پیگیری‌های تازه نشان داده نه تنها دستمزد یک میلیاردی پرداخت می‌شود، بلکه سطح کلی دستمزدها نیز افزایش یافته است.

با افزایش چشمگیر اقبال عمومی نسبت به فیلم‌های کمدی، دستمزد کمدین‌های مشهور رو به فزونی گذاشته و یکی از بازیگران کمدی سینمای ایران دستمزد دویست میلیونی به علاوه به درصد فروش یا یک میلیاردی را طلب می‌کند که با توجه به ظرفیت این بازیگر ظاهراً معامله‌ای مقرون به صرفه است. این بازیگر این روزها به شدت گزیده‌کار شده و با توجه به ارزش برند خود، صرفاً پیشنهادهایی را می‌پذیرد که مطمئن باشد فروش بالایی داشته باشد و اعتبار برندش به خطر نیافتد.

دستمزدهای یک میلیاردی برای دو بازیگر سینمای ایران / گران‌ترین بازیگر زن، 350 میلیون تومان

بازیگر دیگری که با همین استراتژی حرفه‌ای فعالیت می‌کند، یکی از بازیگر چشم سبز نه چندان با استعداد است که او درصد فروش نیز نمی‌گیرد و صرفاً دستمزد یک میلیارد تومانی طلب می‌کند. این بازیگر نشان در فیلم‌هایی که تنها ستاره فیلم بوده، نفروخته اما در کنار بازیگران کمدی دیگر می‌فروشد و به همین دلیل علاوه بر سناریو بر روی ترکیب بازیگران نیز تاکید دارد و در صورتی که ترکیب بازیگران نتواند به فروش فیلم منتهی شود، او با دستمزد یک میلیاردی نیز حاضر به پذیرش پروژه نیست.

یک بازیگر جوان دیگر که جزو استعدادهای فوق العاده سینمای ایران محسوب می‌شود نیز پس از فروش بالای فیلم‌های اخیرش، سطح دستمزدش را بالا برده و ۷۰۰ میلیون طلب می‌کند. این موارد از سوی برخی تهیه کنندگان که به این بازیگران پیشنهاد دادند مورد تایید قرار گرفته و مجموع ارقام مورد اشاره، برآمده از جمع بندی «تابناک» از رقم‌هایی است که این بازیگر به تهیه کنندگان اعلام کرده‌اند؛ دستمزدهایی که جایی برای چانه زدن ندارد.

در میان بازیگران، سطح دستمزد پایین تر است و رویکرد در پرداخت نیز متفاوت است. گران ترین بازیگر زن سینمای ایران ۳۵۰ میلیون تومان دستمزد طلب می‌کند و این رقم برای چهره‌های سینمای ایران ۳۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان است. با توجه به اینکه ثابت شده، حضور یک بازیگر زن به خودیِ خود نمی‌تواند ضامنی برای بازگشت اصل سرمایه و سوددهی یک فیلم باشد، تهیه کنندگان در حال حاضر دستمزدی بیش از این پرداخت نمی‌کنند و بازیگران زن سینما نیز در رقابت برای نقش‌های بهتر، حاضرند تخفیف‌های بسیار قابل توجهی برای فیلم‌های مختلف پرداخت کنند.

به عنوان نمونه قاعدتاً با پیشنهاد کارگردانی چون اصغر فرهادی، اغلب بازیگران سینما حتی حاضرند به صورت مجانی در پروژه او بازی کنند، چرا که می‌دانند این اتفاق برای آنها اعتبار حرفه‌ای می‌آورند و دستمزدهایشان را در سایر پروژ‌ها به شدت بالا می‌برد. همین قاعده برای بازیگران مرد سینمای ایران نیز صادق است و برخی بازیگران مرد نیز حاضرند با دستمزدی بسیار پایین‌تر از دستمزد استانداردی که اعلام می‌کنند، در پروژه چهره‌‎هایی چون فرهادی نقش آفرینی کنند و از مزایای آن استفاده کنند.

این وضعیت باعث شده بسیاری از کارگردان‌ها برای پروژه‌هایی که در جشنواره ملی فیلم فجر رونمایی می‌شود، از یک تا سه بازیگر چهره استفاده کرده باشند و سایر ترکیب بازیگران‌شان از میان بازیگران ارزان‌تر و یا از میان نابازیگران باشند؛ نابازیگرانی بعضاً یا به صورت شخصی یا به واسطه موقعیت‌شان می‌توانند در پروژه‌ها نیز سرمایه گذاری داشته باشند و چه بسا از برخی بازیگران شناخته شده ی سینمای ایران نیز حضور درخشان‌تری بر روی پرده نقره‌ای داشته باشند و به ستاره‌های تازه سینمیا ایران بدل شوند.

 

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما