کدخبر : 151519
یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۵
فاقددیدگاه
پرینت

سخنی با معصومه ابتکار|مطالبات بانوان کهگیلویه را دریابید/سهم فراموش شده زنان گوش شنوا می‌خواهد

جنوب پرس: زنان دیار محروم کهگیلویه نه سهمی از اشتغال دارند و نه مکانی برای فعالیت ورزشی و تفریحی.خانم ابتکار! صدای این قشر شوید تا به سهم فراموش شده خود برسند.

به گزارش جنوب پرس ، از کهگیلویه،قرآن کریم نه تنها بر یکسانی میان زن و مرد در حقیقت انسانی تأکید دارد،بلکه اساسا این همسانی را مایه سکونت و انس و الفت می‌شمارد.«وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً ۚ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ » این آیه شریفه تصریح می‌کند که زن و مرد از نظر کرامت و حرمت یکسانند.

در قرآن کریم همچنین هر یک از زن و مرد را با توجه به کردار و ایمانشان شایسته یکدیگر می‌داند.

در مکتب امام خمینی(ره) به زن بسیار تکریم شده و در اوج والایی قرار دارد؛فرمودند« اسلام می‌خواهد که زن رشد داشته باشد،اسلام زن‌ها را از آن چیزی که در جاهلیت بود نجات داده است…»

رهبر معظم انقلاب نیز مظلومیت زنان در محیط خانواده را به کرات مورد توجه قرار داده و ضمن معرفی شاخص‌ها و علل آن برای رفع این معضل راهکارهایی از قبیل فرهنگ‌سازی و رفع خلاهای قانونی در کناریکدیگر ارائه دادند.

زنانی که از آن‌ها به عنوان اساس و بنیاد خانواده نام برده می‌شود در سطح کلان از بسیاری حقوق خود دور مانده‌اند که رفع مشکلات آن‌ها نیازمند پیشگامی فقها و قوانین حوزه زنان و خانواده است،اما در شهرستان محروم کهگیلویه،قشر زنان در حقوق اولیه آن‌ها مانده‌اند و گوش کسی بدهکار فریاد مظلومیتشان نبوده است.

دختران و زنان کهگیلویه، مورد بی‌مهری‌های بسیاری قرار دارند و مطالبات آن‌ها هیچ‌گاه گوش شنوایی به خود ندید.

از روند عرضه نیروی کار گرفته تا ساده‌ترین مطالبه یعنی پارک بانوان از نگاه همه کسانی که خود را مدعی خدمت به زنان می‌دانند مغفول مانده است.سهم این قشر در تقویم مناسبت‌های ویژه،برگزاری یک مسابقه طناب‌کشی است! و بس.

در یک دهه اخیر با گسترش مراکز دانشگاهی مدرک‌محور در شهرها سطح تحصیلات در جامعه زنان افزون‌تر شده و از آن سو توقعات و انتظارات زنان برای پذیرش مسؤولیت‌های اجتماعی بالاتر رفته اما در کهگیلویه به دلیل نبود فرصت‌های شغلی،این قشر مظلوم نتوانسته‌اند سهم خود را از بازار کاربگیرند.بنابراین مجبورند به بازار کاری روی آورند که از عقد قرارداد خبری نیست، با حقوق ناچیز و بدون مزایای قانونی وقت خود را هدر می‌دهند.

در این شهرستان،دختران مسؤولیت بخشی از هزینه‌های زندگی و یا همه آن را بر عهده دارند دخترانی که برای روزی حلال در دو شیفت با دستمزدی که حداکثر به ۴۰۰ هزار تومان در ماه می‌رسد در صنوف مختلف مشغول هستند.

بنابراین می‌طلبد برای امنیت شغلی بانوان تدابیری اندیشید که در سایه آن زنان بتوانند با خاطری آسوده و امید به داشتن بیمه سهم خود را از بازار کار بگیرند.

از دیگر نیازهای قشر زنان کهگیلویه،پارک بانوان است،که به دلیل محدودیت‌های جامعه تا حدودی به تخلیه هیجانات بانوان کمک می‌کند اما مسؤولان شهری تاکنون درک درستی از ضروریات و نیازهای زنان به امکانات و فضای تفریحی برای زنان نداشته و گویا قرار نیست داشته باشند.

قشر بانوان این دیار از شما به عنوان معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده انتظار دارند در این سفر به نیازهای اساسی آن‌ها توجه شود.با توجه به امار بالای دختران تحصیل کرده و جویای کار،توجه به اشتغال بانوان را مد نظر قرار دهید و اجازه ندهید حقوق این قشر بیش از این ضایع شود.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما