کدخبر : 151515
یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۳
فاقددیدگاه
پرینت

سهل‌انگاری و سیاسی‌کاری دلیلی بر سرنوشت نافرجام طلای خاکستری در یاسوج و سی‌سخت

جنوب پرس: متاسفانه استقبال خوبی از سوی دستگاه‌هایی که می‌توانند از این طلای خاکستری استفاده کنند در شهر یاسوج نشده و این گونه که معلوم است در سی‌سخت هم وضعیتی بهتر از شهر یاسوج نخواهیم داشت.

به گزارش جنوب پرس ، از یاسوج تصفیه‌خانه فاضلاب شهر سی‌سخت اکنون به آخرین مراحل خود برای راه‌اندازی نزدیک شده و به زودی وارد مدار می‌شود.

تا پیش از این بحث و جدل زیادی برای ساخت آن وجود داشت و هر کسی از ظن خود در راه ساخت این پروژه مهم و حیاتی در شهر توریستی استان مخالفت می‌کرد.

اکنون با اتمام پروژه و راه‌اندازی قریب‌الوقوع آن در شهر توریستی سی‌سخت یکی از شهرهای استان به سیستم فاضلاب مجهز می‌شود.

شهری که با تامین ۱۰ درصد روان‌آب‌های کشور دچار تنش آبی است

اما متاسفانه هر چند در سال‌های اخیر خشکسالی بر همه مناطق استان مستولی شده اما هنوز فرهنگ‌سازی لازم صورت نگرفته تا مردم بدانند که استان کهگیلویه و بویراحمد هر چند خود منشا آب است و ۱۰ درصد روان‌ آب‌های کشور از این استان سرچشمه می‌گیرد اما به دلیل نبود زیرساخت‌هایی مثل سد و تصفیه‌خانه‌های اضطراری با مشکل بزرگ بحران آب روبروست که در برخی شهرها همچون مرکز استان شهر یاسوج این بحران به تنش آبی تبدیل شده است.

شهر سی‌سخت هم وضعیتی به مانند شهر یاسوج دارد با این تفاوت که این شهر وضعیتی به مراتب بحرانی‌تر از یاسوج در فصول گرم سال داشته باشد زیرا بیشتر آب آن از یک چشمه تامین می‌شود.


انتقادات مردمی به ساخت تصفیه‌خانه سی‌سخت

تفاوت دیگر شهر سی‌سخت به باغات انبوه و متراکمی برمی‌گردد که باید علاوه بر تامین آب مورد نیاز مردم آب گزافی هم برای کام تشنه باغات در نظر گرفته شود.

دست فاضلاب سی‌سخت در گردن فاضلاب یاسوج

متاسفانه این گونه که معلوم است سرنوشت فاضلاب شهر سی‌سخت و پساب آن داستانی مانند تصفیه خانه فاضلاب شهر یاسوج و پساب این تصفیه خانه دارد چرا که در شهر یاسوج هیچ استفاده‌ای از انی طلای خاکستری نمی‌شود.

در حالی از پساب فاضلاب شهر یاسوج استفاده‌ای نمی‌شود که این شهر ۲۵۰ هزار نفری همان گونه که گفتیم یکی از شهرهای دارای تنش آبی است که سرنوشتی نامعلوم از نظر تامین آب مورد نیاز مردم در تابستان سال آینده خواهد داشت و البته امیدواریم بارندگی‌های امسال تداوم داشته باشد و چنین سرنوشتی رقم نخورد.

اما با همه مشکلاتی که جهت تامین آب آشامیدنی مورد نیاز مردم وجود دارد برخی دستگاه‌ها مثل شهرداری فکری به حال فضای سبز نکرده‌اند در حالی که بهترین منبع برای مشروب کردن فضای سبز شهر پساب فاضلاب است که بی‌خود و بی‌جهت وارد رودخانه بشار می‌شود.

قصه پر غصه پساب فاضلاب در شهر سی‌سخت هم حکایتی مانند پساب فاضلاب شهر یاسوج دارد با این تفاوت که متاسفانه اگر در شهر یاسوج دستگاهی مثل شهرداری ندانسته و از روی سهل‌انگاری تن به استفاده از آن نمی‌دهند اما در سی‌سخت قضیه فرق می‌کند و این گونه که از ظواهر امر پیداست سرنوشت تصفیه‌خانه فاضلاب و پساب آن از هم اکنون سیاسی شده و این پروژه حیاتی و مزایای آن مثل پساب در هیاهوی زیاده‌خواهی‌ها و سیاسی‌کاری هدر خواهد رفت.


کشمکش‌ها برای ساخت تصفیه‌خانه فاضلاب سی‌سخت

در همین خصوص با وحید نوروزی مدیر آب و فاضلاب شهری سی‌سخت همکلام شدیم و و سؤالاتی مطرح کردیم.

وی این گونه شروع کرد که در ابتدای اقدام برای ساخت این پروژه، مردم ناراضی بودند و ما نیز به دغدغه آنان احترام گذاشتیم و با نظرات کارشناسی ۲ شرکت مشاوره مختلف، مطمئن شدیم که بهترین مکان تصفیه خانه فاضلاب در همین مکان فعلی در پایین دست شهر است.

وی گفت: بر همین اساس با حضور برخی اعضای شورای شهر به اصفهان و چند نقطه از کشور رفتیم که این مدل تصفیه خانه در آن جا اجرا شده و هیچ نگرانی از بابت بوی آن وجود ندارد به طوری که در اصفهان این نوع تصفیه خانه حتی در حیاط خانه‌های مجتمع مسکن مهر نیز احداث و مورد استفاده قرار گرفته است.

مدیر آب و فاضلاب شهرستان دنا با بیان این که ما حتی برای اطمینان بیشتر، یک سوله هم برای این تصفیه خانه طراحی کردیم، افزود: پکیج لجن فعال هوادهی گسترده در درون این سوله قرار می‌گیرد.

این مسؤول با اشاره به این که مردم و شورای شهر با ما همراه شدند خاطرنشان کرد که در حال حاضر تصفیه خانه فاضلاب بیش از ۸۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و خطوط انتقال و شبکه آن نیز در حال اجراست.

نوروزی این را هم گفت که بیش از ۶۰۰ انشعاب فاضلاب با استقبال مردم متصل شده و ۱۵ کیلومتر شبکه کار شده است و چهار پیمانکار به صورت همزمان کار می‌کنند.

این مسؤول به ادامه کار اشاره کرد و مهم‌ترین بخش را پساب فاضلاب دانست که باید در آینده فکری برای آن شود چرا که بسیاری از مشکلات شهر سی‌سخت در این بحران خشکسالی و کم‌آبی با استفاده بهینه از پساب فاضلاب برطرف می‌شود.

شهری با آینده مبهم در تامین آب آشامیدنی مردم و آبیاری باغات

وی گفت: متاسفانه استقبال خوبی از سوی دستگاه‌هایی که می‌توانند از پساب استفاده کنند، نشده در حالی که به وسیله پساب آن می‌توان پارک‌های شهر را آبیاری کرد و همچنین برای آبیاری باغات بهترین راهکار است.

مدیر آب و فاضلاب شهرستان دنا به رایزنی‌های خود اشاره کرد که با جهاد کشاورزی کار مشترکی را شروع کرده تا بتوانند در آینده از پساب فاضلاب جهت مشروب کردن باغات استفاده کنند.

همچنین الیاس تاج‌الدینی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد با استقبال از این کار اظهار کرد: در سال‌هایی که کمبود آب برای سیراب کردن باغات محسوس است و مجبوریم با تانکر به باغات آبرسانی کنیم استفاده از پساب فاضلاب بهترین راهکار ممکن برای رفع مشکل کم‌ آبی‌ است که امیدواریم پس از راه‌اندازی فاضلاب سی‌سخت بتوانیم از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم.

به گزارش فارس این گونه که معلوم است سهل‌انگاری دستگاه‌هایی مثل شهرداری موجب شده تا از پساب فاضلاب شهر یاسوج برای آبیاری پارک‌های این شهر استفاده نشود اما در شهر سی‌سخت قضیه فرق می‌کند و این گونه که معلوم است از هم اکنون برخی جبهه‌گیری‌ها که ابتدا در سر راه ساخت تصفیه‌خانه وجود داشته موجب می شود که سرنوشت پساب فاضلاب شهر بهتر از سرنوشت پساب شهر یاسوج نباشد و در سال‌هایی که بحران آب در شهرهای استان بیداد می‌کند سرنوشت مردم قربانی سهل‌انگاری‌ها و سیاسی‌کاری‌ها شود.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما