کدخبر : 151362
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۸
فاقددیدگاه
پرینت

تنش در جبهه غربی سوریه/ نشانه هایی از احتمال پیشروی ارتش سوریه به سمت جولان اشغالی/ ارتش اسرائیل در آماده باش کامل

پس از حدود دو ماه ثبات نسبی در جنوب غربی سوریه، شامگاه پنجشنبه ارتش اسرائیل حملاتی علیه مواضع ارتش سوریه راه اندازی کرد؛ حملاتی که با واکنش پدافند هوایی ارتش سوریه مواجه شد. برخی از ناظران، حملات ارتش اسرائیل را در راستای جلوگیری از پیشروی ارتش سوریه و حامیان آن در جنوب غربی سوریه و مشخصا نواحی اطراف بلندی های جولان ارزیابی کرده اند.

 پس از حدود دو ماه ثبات نسبی در جنوب غربی سوریه، شامگاه پنجشنبه ارتش اسرائیل حملاتی علیه مواضع ارتش سوریه راه اندازی کرد؛ حملاتی که با واکنش پدافند هوایی ارتش سوریه مواجه شد.

به گزارش «تابناک» و طبق گزارش پایگاه اسرائیلی «دبکافایل» نیروهای نظامی رژیم اسرائیل ادعا کردند در این حمله گسترده که پنج‌شنبه‌شب و ۷۵ دقیقه با استفاده از موشک‌های سطح به سطح انجام شده است، ۱۵ هدف متعلق به ایران، حزب‌الله و سوریه را در خاک سوریه منهدم کرده‌اند.

طبق ادعای این وب‌سایت اسرائیلی، این عملیات توسط نیروی هوایی اسرائیل صورت نگرفته است، بلکه با استفاده از دو نوع موشک زمین به زمین به نام «لورا» با برد ۴۰۰ کیلومتر و همچنین موشک هدایت شونده بردکوتاه «تموز» انجام گرفته است.

بر اساس این گزارش ادعایی، موشک‌های فوق دست‌کم ۱۵ سایت را که اکثراً در اختیار سپاه پاسداران و حزب‌الله بوده‌اند در مناطق وسیعی از ارتفاعات حرمون در شمال سوریه گرفته تا منطقه ازرع، هدف قرار داده‌اند.

طبق گزارش های خبری، این موشک ها حداقل به سمت سه هدف در سوریه پرتاب شد: ۱- منطقه الکسوه در جنوب دمشق ۲- منطقه الدیماس در مثلث قنیطره، دمشق و درعا ۳- منطقه الکناکر واقع در جنوب دمشق؛ همه این اهداف مقرهای نظامی بوده اند.

برخی از ناظران حملات ارتش اسرائیل را در راستای جلوگیری از پیشروی ارتش سوریه و حامیان آن در جنوب غربی سوریه و مشخصا نواحی اطراف بلندی های جولان ارزیابی کرده اند.

در همین راستا، به نظر می رسد تنش های جدیدی در این منطقه از خاک سوریه در حال شکل گیری است، چون این اولین حمله اسرائیل پس از سرنگونی هواپیمای ال ۲۰ روسیه در ۱۷ سپتامبر گذشته و تصمیم مسکو برای دادن سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ به سوریه محسوب می‌شود.

در همین زمینه، رسانه های اسرائیلی از آمادگی ارتش این رژیم برای راه اندازی مجدد حملاتی علیه مواضع ارتش سوریه و نیروهای مورد حمایت ایران در صورت آغاز عملیات در این محور خبر می دهند.

تنش در جبهه غربی سوریه/ نشانه هایی از احتمال پیش روی ارتش سوریه به سمت جولان اشغالی/ ارتش اسرائیل در آماده باش کامل

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست در گزارشی به کنترل دوباره مناطق جنوب غربی سوریه توسط ارتش این کشور پرداخت و نوشت، ایران و متحدان نقشی محوری در ساختار قدرت جدید در این منطقه دارند.

این رسانه اسرائیلی گزارش داد، شواهد نشان می‌دهند دولت سوریه خنثی کردن شورشیان سابق را که با اسرائیل و کشور‌های غربی همکاری می‌کردند، آغاز کرده است. شماری از فرماندهان آن‌ها اخیرا ناپدید و از خروج شورشیان دیگر از استان ادلب در شمال شرق سوریه جلوگیری شده است.

البته بازگشت ارتش به این منطقه همچون دوران پیش از جنگ نیست. جنوب غرب سوریه که مهد شورش‌ها علیه دولت بشار اسد بود، اکنون به محل زایش یک سوریه جدید تبدیل شده است که در آن، ایران و متحدانش یک جزء جدانشدنی هستند.

درعا و قنیطره از نخستین مناطقی بودند که به شورش پیوستند و در پایان سال ۲۰۱۱ دولت سوریه کنترل بخش‌هایی از این دو استان را از دست داد.

در سال‌های بعد نهاد‌های بین المللی پروژه‌هایی را در این منطقه کلید زدند و شبه نظامیان مخالف دولت هم بر خلاف شمال این کشور، به جای حذف دیگران، با آن‌ها همکاری کردند. همچنین کنشگران خارجی همچون اسرائیل، آمریکا و انگلیس کمک‌هایی را برای مخالفان اسد فراهم کردند.

گزارشی که اخیرا در وبسایت «دیدبان سوریه» منتشر شد، نشان می‌دهد که یک پایگاه ایرانی بزرگ در منطقه لجات در استان درعا در حال ساخت است. این رسانه نزدیک به مخالفان سوری مدعی شد که گروه‌های عصائب اهل الحق و حزب الله لبنان از طرف ایران چندین روستا در این منطقه را تخلیه کرده اند تا منطقه‌ای به وسعت ۳۰ کیلومتر مربع ایجاد کنند. در این روستا‌ها، گروه‌های مورد حمایت ایران سربازخانه و انبار مهمات ایجاد کرده اند تا آن را به یک پایگاه نظامی تبدیل کند. ارسال سلاح و مهمات به این منطقه از ماه اکتبر آغاز شده است.

همچنین گزارش‌های دیگری از حضور اعضای حزب الله و دیگر گروه‌های مورد حمایت ایران در لباس نظامیان ارتش سوریه گزارش شده است.

در کنار این‌ها ایران در حال انتقال شیعیان از مناطق جنوبی عراق به سوریه است. تمام این‌ها نشان دهنده یک نظم جدید در سوریه تحت کنترل دولت هستند.

 

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما