کدخبر : 149373
چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۹
فاقددیدگاه
پرینت

ارتفاعات دشتستان یادآور حماسه‌ زنان لرده و تار و مار ارتش انگلیس

جنوب پرس: حماسه زنان لرده دشتستان نگینی بر تاریخ جنگ جهانی اول علیه متجاوزان انگلیسی در جنوب ایران و الگویی به طول همه تاریخ مردمان ایران زمین است.

به گزارش جنوب پرس ، نام مقاومت و ایستادگی با نام مردم بوشهر و دلیرانی همچون رئیسعلی دلواری و خالوحسین دشتی ها عجین شده است و چند سالی است کنگره ای با عنوان دوقرن مقاومت در استان بوشهر برگزار می شود.

«لرده» روستایی کوهستانی در قلب کوه‌های گیسکان در شمال شرقی برازجان است که مردانی شجاع و جنگجو دارد. اما آنچه نام لرده را در تاریخ ایران جاودان کرده نه مردانش، بلکه قهرمانی زنانش بوده است.

حماسه تاریخی شیرزنان لرده دشتستان در مقابل استعمار انگلیس با تفنگ های ساده خود موفق شدند یکی از گروهان های انگلیسی را زمین گیر کنند و تلفات سنگینی بر آنان وارد کنند.

منطقه لرده را باید از نقاط مهم دانست ویکی از مناطق بکر و دیدنی و حماسه‌ای منطقه ارم روستای لرده است که در ارتفاعات بخش ارم واقع شده است.

یکی از ویژگی‌های مهم این روستا که بسیار مهم است تاریخ این روستا است. تاریخ این روستا ثبت زنان و مردانی حماسه‌ای است که در دفاع از مرزوبوم و بیرون راندن متجاوزان انگلیسی نقش مهمی داشته‌اند.

 شیرزنان لرده‌ای که تفنگ به دوش در کنار مردان و دوشادوش آنها به پا خواستند و از کیان و مرزوبوم استان بوشهر دفاع کردند.

 باید قدر داشته هایمان را بدانیم و این اسطوره های شجاعت، دلیری و عزت را بزرگ بداریم و به جهانیان بشناسانیم زنان دشتستانی همواره شجاعانه همدوش مردان خود در صحنه ها حضور داشته اند که در اوج خود حماسه لرده را می توان به عنوان یک الگو به زنان معرفی کرد.

 زنان لرده گیسکانی دشتستان مظلوم واقع شده اند و بواسطه این حماسه جاویدی که خلق کردند باید کتاب ها در وصف آنها نوشت و بیش از پیش به جامعه معرفی شوند

با وجود گذشت بیش از چندین سال  از حماسه زنان لرده، هنوز هم نام مردان و زنان لرده ای بر زبانها است و این افتخار بسیار بزرگ برای ایران اسلامی و زنان ایرانی  است.

 در هر شرایطی اگر وقتش باشد در مقابل دشمنان ایران اسلامی شیرزنان دشتستانی و لرده ای میدان را خالی نخواهند کرد و حماسه های همچون زنان لرده را علیه استکبار و استعمار و دشمنان ایران اسلامی خواهند  آفرید.

در هر شرایطی اگر در این سرزمین ایران اسلامی بخواهد متجاوزگری هم‌چون انگلیس قصد مبارزه و دست‌اندازی به این سرزمین  داشته باشد با فرمان رهبر عزیز امام خامنه‌ای مردم استان بوشهر و شیر زنان لرده ای  آماده هستند در مقابل اینها بایستند  همچون که  زنان لرده‌ای نشان دادند افتخار و عزت ایران اسلامی هستند.

در کتاب” عملیات در ایران ” بنوشته جیمز مابرلی، ترجمه کاوه بیات، انتشارات رسا آمده است؛ پس از عقب نشینی غضنفرالسلطنه از برازجان به کوه‌های گیسکان و روستای لرده، نظامیان انگلیسی برای دستگیری او به آنجا حمله می‌کنند اما غضنفر برای کاری به «دادین» کازرون رفته بود و در لرده نبود. لاجرم پس از ناکامی در یافتن غضنفر، با گرفتن چند اسیر از نیروهای محلی به اردوگاه خود در برازجان برمی‌گشتند.

آنها باید از شیار کوه‌های گیسکان عبور می‌کردند. وقتی به تنگه «بَراَفتُو» (برد آفتاب) رسیدند ناگهان صدای مهیبی آنان را زمین‌گیر کرد. ۱۰ شیرزن لرده‌ای دست به کار شده بودند…

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما