کدخبر : 149040
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۲
فاقددیدگاه
پرینت

استفاده از شماره اقتصادی دیگران ممنوع!

جنوب پرس: همواره برخی از فعالان اقتصادی تلاش می‌کنند با شیوه‌های مختلف اقدام به فرار مالیاتی کنند تا حق و حقوق دولت را نپردازند.

به گزارش جنوب پرس ، دولت اقدامات پیشگیرانه‌ای را در حال اجرا دارد و از آن طرف جرم‌های مالیاتی نیز مشخص شده و مصادیق جرائم مالیاتی نیز اعلام شده است تا اینکه فعالان اقتصادی و… از مصادیق جرم اطلاع یابند و مرتکب جرم نشوند.

در حال حاضر که سیاست دولت و نظام فاصله‌گیری درآمدهای کشور از بشکه‌های نفتی و تکیه بر دیوار مالیات مانند سایر کشورهای دنیاست؛ در همین راستا هم انتظار می‌رود که فعالان اقتصادی و اقشار مختلف همکاری‌های لازم را داشته باشند و با پرداخت مالیات حقه در عمران وآبادانی ورفع مشکلات کشور سهیم باشند.

استفاده از کارت‌های بازرگانی دیگران، استفاده از شماره اقتصادی دیگری، اعلام نکردن درآمد و… از جمله مواردی است که برخی از فعالان اقتصادی جهت فرار مالیاتی از آن استفاده می‌کنند که البته با اجرای طرح جامع مالیاتی، شناسایی فرارهای مالیاتی با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد، استفاده از شماره اقتصادی دیگری برای فعالیت اقتصادی، تخلف وجرم محسوب می‌شود که فعالان اقتصادی بایستی از ارتکاب آن خودداری نمایند.

البته بنا به اظهارات مسؤولان امور مالیاتی استان با پیگیری‌ها و گسترده بودن چتر نظارتی در استان، پرونده تخلف برای تعدادی از فعالان اقتصادی دارای فرار مالیاتی تشکیل شده است و برخی از پرونده‌ها در انتظار صدور حکم می‌باشند که این روند در کاهش فرارهای مالیاتی بسیار اثرگذار خواهد بود.

مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان نیز نسبت به این موضوع هشدار می‌دهد از فعالان اقتصادی می‌خواهند که حتما از شماره اقتصادی واحد اقتصادی مربوطه استفاده کنند تا با مشکلی مواجه نشوند.

هشدار مدیرکل

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان گفت: براساس قانون مالیات‌های مستقیم، استفاده از شماره اقتصادی دیگران ممنوع است و مجازات دارد.

شاکررضامریدی افزود: کسانی که از شماره اقتصادی دیگران برای خودشان استفاده می‌کنند و یا شماره اقتصادی خود را برای استفاده در اختیار دیگران قرار می‌دهند، مرتکب تخلف شده و مجرم شناخته می‌شوند.

وی اظهار داشت: براساس ماده ۲۷۴ قانون مالیات‌های مستقیم، موارد جرم مالیاتی مشخص شده  و مرتکب یا مرتکبان حسب مورد، به مجازات‌های درجه  شش محکوم می‌گردند.

اختفای مالیاتی ممنوع

مریدی با بیان اینکه تنظیم دفاتر، اسناد و مدارک خلاف واقع و استناد به آن، اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن، ممانعت از دسترسی مأموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی و اقتصادی خود یا اشخاص ثالث در اجرای ماده (۱۸۱)  این قانون و امتناع از انجام تکالیف قانونی مبنی بر ارسال اطلاعات مالی موضوع مواد(۱۶۹) و (۱۶۹ مکرر) به سازمان امور مالیاتی کشور و وارد کردن زیان به دولت با این اقدام به عنوان جرائم مالیاتی محسوب می‌شود؛ خاطرنشان کرد: همچنین عدم انجام تکالیف قانونی مربوط به مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده در رابطه با وصول یا کسر مالیات مؤدیان دیگر و ارسال آن به سازمان امور مالیاتی در مواعد قانونی تعیین شده، تنظیم معاملات و قراردادهای خود به نام دیگران، یا معاملات و قراردادهای مؤدیان دیگر به نام خود برخلاف واقع، خودداری از انجام تکلیف قانونی در خصوص تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی حاوی اطلاعات درآمدی و هزینه‌ای در سه سال متوالی و استفاده از کارت بازرگانی اشخاص دیگر به منظور فرارمالیاتی به عنوان دیگر جرم‌های مالیاتی محسوب می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان تصریح کرد: همچنین بر اساس تبصره ۱ این ماده قانونی، اعمال این مجازات نافی اعمال محرومیت‌های مندرج در قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد مصوب ۹۰/۸/۷ مجمع تشخیص مصلحت نظام نیست.

وی ابراز داشت: براساس تبصره۲  ماده ۲۷۴ قانون مالیات‌های مستقیم، اعلام جرائم و اقامه دعوی علیه مرتکبان جرائم مزبور نزد مراجع قضائی از طریق دادستانی انتظامی مالیاتی و سایر مراجع قانونی صورت می‌پذیرد.

مریدی اظهار داشت: براساس ماده ۲۷۵  قانون مالیات‌های مستقیم، چنانچه مرتکب هریک از جرائم مالیاتی شخص حقوقی باشد، برای مدت شش ماه تا دوسال به یکی از مجازات‌های ممنوعیت از یک یا چند فعالیت شغلی یا ممنوعیت از اصدار برخی از اسناد تجاری محکوم می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان خاطرنشان کرد: براساس تبصره ماده ۲۷۵ قانون مالیات‌های مستقیم، مسؤولیت کیفری شخص حقوقی مانع از مسؤولیت کیفری شخص حقیقی مرتکب جرم نمی‌باشد.

وی تاکید کرد: همچنین براساس ماده ۲۷۶  قانون مالیات‌های مستقیم، چنانچه هریک از حسابداران، حسابرسان و همچنین مؤسسات حسابرسی، مأموران مالیاتی و کارکنان بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری در ارتکاب جرم مالیاتی معاونت نمایند و یا تخلفات صورت گرفته را گزارش نکنند به حداقل مجازات مباشر جرم محکوم می‌شوند. مجازات معاونت سایر اشخاص طبق قانون مجازات اسلامی تعیین می‌شود.

مریدی افزود: براساس ماده۲۷۷  قانون مالیات‌های مستقیم، مرتکب یا مرتکبان جرائم مالیاتی علاوه بر مجازات‌های مقرر در مواد(۲۷۴) تا (۲۷۶) این قانون، مسؤول پرداخت اصل مالیات و جریمه‌های متعلق قانونی که تا مهلت مقرر در ماده (۱۵۷) این قانون مطالبه نشده باشد و همچنین ضرر و زیان وارده به دولت با حکم مراجع صالح قضائی می‌باشند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما