کدخبر : 148967
یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۵
فاقددیدگاه
پرینت

ابهامات مرگ یک دانش‌آموز/ناهماهنگی دستگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد در اطلاع‌رسانی اخبار حوادث

جنوب پرس: ناهماهنگی دستگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد در اطلاع‌رسانی مرگ یک دانش‌آموز منجر به تکذیبه و اطلاعیه‌های پس از انعکاس و سردرگمی مخاطب شده است.

به گزارش جنوب پرس ، در مواقع بحران و حوادث اطلاع‌رسانی دقیق برای جلوگیری از تنش و تشویش اذهان عمومی یک امر ضروری است.

در چنین مواقعی باید اطلاع‌رسانی متمرکز و یکپارچه صورت گیرد و این اطلاع‌رسانی از مجاری اصلی و قابل اعتماد باشد. اطلاع‌رسانی بدون برآورد درست از حادثه و عواقب احتمالی پس از آن،منتج به تنش در جامعه و تشویش اذهان عمومی می‌شود.

دستگاه‌ یا دستگاه‌های متولی باید به مدیریت واحد در اطلاع‌رسانی حادثه به رسانه‌ها برسند، با یکدیگر تبادل نظر داشته باشند و خبر دقیق به رسانه‌ها انتقال دهند تا به جامعه اطلاع‌رسانی شود.

روز شنبه ۱۲ آبان ماه یک دانش‌آموز در یکی از خوابگاه‌های شبانه‌روزی دهدشت فوت کرد؛ خبری که تحت عنوان«مسمومیت مرگبار با ساندویچ» تیتر رسانه‌ها شد و در حالی که جسد متوفی جهت کالبدشکافی به مرجع پزشک قانونی ارجاع شده بود،در همان ساعات اولیه از مرگ آن مرحومه، علت مرگ هم«مسمومیت با ساندویچ» اعلام شد.

این خبر ساعت ۱۴:۳۳ به نقل از رئیس فوریت‌های پزشکی استان روی خروجی خبرگزاری رفت اما این پایان ماجرا نبود.

جلال پورانفرد در مصاحبه خود علت انتقال دانش‌آموز به اورژانس را مسمومیت غذایی با ساندویچ اعلام کرده و گفته بود« بنا به اطلاعات کسب شده این دانش‌آموز ۱۷ ساله متأسفانه در بیمارستان جان خود را از دست داده است.»

این مسؤول اما ساعت ۱۶:۲۶ در مصاحبه با یک خبرگزاری دیگر، ضمن رد صحت خبر مسمومیت مرگبار، گفت: روز گذشته یک مورد مسمومیت به اورژانس ۱۱۵ گزارش و بیمار به بیمارستان منتقل شد اما از سرنوشت آن اطلاعی نداریم.

از سوی دیگر، با توجه به اینکه خوابگاه شبانه‌روزی تحت نظر کمیته امداد بوده و مددجویان این نهاد از روستاها را پوشش می‌دهد انعکاس خبر و علت مرگ، واکنش کمیته امداد را در پی داشت.

مسؤول روابط عمومی اداره کل کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد طی اطلاعیه‌ای به سایت‌ها اعلام کرد:«به اطلاع می‌رساند این دانش‌آموز دختر که در پایه دهم تجربی تحصیل می‌کرد از فرزندان مددجوی تحت حمایت کمیته امداد است که از روز دوشنبه عصر تا دیروز مرخصی و به محل سکونت خود مراجعه کرده بود و دیروز (جمعه) ساعت ۱۹ عصر وارد خوابگاه دخترانه کمیته امداد شد، که در ساعت ۱۰ :۱۹ با حالت تهوع وی مربیان خوابگاه کمیته امداد سریعاً با اورژانس تماس گرفته و مربیان ضمن سؤالاتی از وی در مورد مصرف غذا یا داروی خاص، وی اشاره‌ای در این خصوص نکرده، و ساعت ۱۵ : ۱۹ به اورژانس اعزام‌ شده که متأسفانه با تلاش‌های انجام‌شده توسط گروه اورژانس نتیجه‌ای حاصل نشد و فوت نمود، ضمناً جهت مشخص شدن علت مرگ نامبرده اقدامات لازم توسط مراجع ذی‌صلاح انجام‌شده که هر نوع گمانه‌زنی در خصوص مرگ وی نادرست است و حتماً باید پزشکی قانونی در این خصوص اظهارنظر نماید. لذا مراتب جهت آگاهی و اطلاع عموم منتشر می‌گردد.»

اداره کل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد هم به مسمومیت دانش‌آموز واکنش داد و  در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفت: یک دانش‌آموز در خوابگاه دخترانه الزهرای دهدشت وابسته به کمیته امداد اظهار ناراحتی کرده و به بیمارستان منتقل شد که بعد از ساعاتی به علت نامعلوم فوت کرد.

رئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان اعلام کرد تا زمان نتیجه کالبدشکافی،علت مرگ اعلام نمی‌شود.

انتشار این خبر و تکذیب و اطلاعیه‌های پس از آن می‌تواند باعث سردرگمی مخاطب و حتی بی‌اعتمادی به رسانه‌ها شود، مخاطب در مواقع بحران و حوادث جهت کسب اطلاعات دقیق و قابل اطمینان به رسانه‌های معتبر مراجعه می‌کند، تصور کنید برای یک رویداد، لینک‌های پی‌درپی با تیترهای متضاد منتشر شود؛ عنصر خبری«صحت» در اینجا چه می‌شود؟.

طیبه سادات سعادتی‌نیک

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما