کدخبر : 148775
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰
فاقددیدگاه
پرینت

اقدامات لازم براي ورود عشاير به گچساران انجام گرفته است/ مرمت و بازسازي بيش از ۴۸۷ كيلومتر راه عشايري

جنوب پرس: رئیس اداره عشایر گچساران گفت: در حال حاضر براي تسهيل در رفت و آمد و دسترسي به راه هاي عشايري 487 کیلومتر راه هاي عشايري این شهرستان مرمت و بازسازی شده است.

به گزارش جنوب پرس ، قربان کرمی با اشاره به ورود عشایر به مناطق عشایر نشین در گچساران اظهار کرد: برابر با تقویم کوچ ورود عشایر هر سال در روز ۱۵ آبان ماه صورت می‌گیرد.

رئیس اداره عشایر گچساران با بیان اینکه در فصل قشلاق  بیش از  یک هزار و ۸۶۹ خانوار عشایری با جمعیتی بیش از  ۱۰ هزار نفر در مناطق دریلا، آبگندی و کلاغ نشین و دیگر مناطق عشایری این شهرستان  سکونت دارند، گفت: شهرستان گچساران دارای  ۸۷ منطقه عشایرنشین  است.

وی عنوان کرد: هم اکنون  نیمی از جمعیت عشایر کوچروی شهرستان گچساران با رعایت تقویم کوچ به مناطق قشلاقی کوچ کرده اند.

 کرمی با اشاره به بازگشایی راه های عشایری  در این شهرستان گفت:  ۹۷۵ کیلومتر راه عشایری در این شهرستان وجود دارد  که هم اکنون  به وسیله ۳ دستگاه لودر و گریدر کار بازگشایی راه‌های مناطق عشایری گچساران را انجام می‌دهند.

این مسوول ابراز کرد: در حال حاضر برای تسهیل در  رفت و آمد و دسترسی به راه های عشایری ۴۸۷ کیلومتر  راه های عشایری این شهرستان مرمت و بازسازی شده است.

رئیس اداره عشایر گچساران با  اشاره به کمبودهای جامعه عشایری عنوان کرد: علی‌رغم همه پتانسیل‌های جامعه عشایری متاسفانه کمبودها و محرومیت‌هایی نیز در جامعه عشایر وجود دارد که این امر نیازمند همکاری، همدلی و اهتمام همه دستگاه‌های اجرایی شهرستان برای رفع این محرومیت‌ها دارد.

وی با بیان اینکه  عشایر نه تنها در اقتصاد بلکه در زمینه فرهنگ و امنیت جامعه نقش بسزایی دارند، گفت: در حال حاضر برای ورود عشایر به این شهرستان ذخیره سازی سوخت و علوفه  برای دام های آنها به اندازه نیاز  صورت گرفته است.

کرمی  خاطرنشان کرد:  سالانه بیش از  دو هزار و ۷۰۰ تن گوشت قرمز استان ، ۶ هزار و ۴۸۰ تن انواع فرآورده‌های لبنی، ۱۵۰ تن پشم و ۲۵ تن گوشت سفید  توسط عشایر تولید می شود.

وی افزود: عشایر گچساران بیش از ۲۴۰ هزار رأس دام دارند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما