کدخبر : 148578
چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۴
فاقددیدگاه
پرینت

اجرای طرح پایش بیماری‌های ویروسی آبزیان در مزارع تکثیر و پرورش قزل آلای کهگیلویه و بویراحمد

جنوب پرس: معاون سلامت دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: از نیمه دوم آبان ماه همزمان با سراسر کشور طرح پایش بیماری‌های ویروسی آبزیان در مزارع تکثیر و پرورش قزل آلای کهگیلویه و بویراحمد اجرایی می‌شود.

به گزارش جنوب پرس ، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل دامپزشکی استان، امید جمشیدی گفت: از نیمه دوم آبان ماه همزمان با سراسر کشور طرح پایش بیماری‌های ویروسی آبزیان در مزارع تکثیر و پرورش قزل آلای کهگیلویه و بویراحمد اجرایی می‌شود.

معاون سلامت دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: این طرح از نیمه دوم آبان ماه  به مدت یک ماه  در پنج شهرستان استان اجرا خواهد شد.

وی هدف از اجرای این طرح را تضمین سلامت ماهیان پرورشی قزل‌آلا و مراحل آماده سازی استخرها اعلام کرد و گفت : اجرای طرح زمانی آغاز می‌شود که دمای آب استخرها بمدت دو هفته به کمتر از ۱۴ درجه سانتیگراد رسیده باشد.

 جمشیدی افزود: در این مرحله نمونه‌های لازم برای تشخیص و پایش بیماری های ویروسی شامل VHS ، IHN و IPN به آزمایشگاه مرجع منطقه‌ای اداره کل دامپزشکی فارس در شیراز  ارسال می‌شوند.

معاون سلامت دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: پیش بینی می‌شود در این طرح تعداد ۵۱ مرکز پرورشی و ۲۶ طرح تکثیر ماهیان قزل آلا در سطح استان مورد ارزیابی و پایش قرار بگیرند.

وی از رایگان بودن این طرح برای مراکز تکثیر و پرورش آبزیان استان خبر داد و گفت: ۴۰ طرح در بویراحمد ، ۲۶ طرح در دنا ، ۵ طرح در کهگیلویه ، ۳ طرح در چرام و ۳ طرح آبزی پروری در شهرستان لنده در طرح پایش پائیزه شناسایی که در طول اجرای طرح مورد  ارزیابی و پایش خواهند شد.

جمشیدی گفت: این سه  بیماری از مهم‌ترین بیماری‌های ویروسی ماهیان سردآبی است که در صورت انتشار خسارات جبران ناپذیری نیز دارد.

معاون سلامت دامپزشکی استان  گفت: بیماری VHS که به سپتی سمی خونریزی دهنده ویروسی ماهیان معروف است شیوع آن در بین ماهیان قزل آلا و قابل انتقال به انسان نیست.

وی اضافه کرد: بیماری IHN یا نکروزعفونی بافت خون ساز نیز از دیگر بیماری‌های ویروسی مهم ماهیان سرد آبی است.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما