کدخبر : 148296
شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۰
فاقددیدگاه
پرینت

کلزا و زعفران بهترین جانشین برای کشت برنج در حاشیه رود بشار

جنوب پرس: برخی کشت‌های سودآور و جایگزین از جمله زعفران و کلزا بهترین اقدام جهت جلوگیری از مصرف بیش از حد آب و از بین رفتن منابع آب در دوره خشکسالی در اطراف رود بشار است.

به گزارش جنوب پرس ، استان کهگیلویه و بویراحمد از جمله استان‌هایی است که بیشترین منابع آب کشور را به خود اختصاص داده و به قول کارشناسان ۱۰ درصد از روان‌آبهای کشور از این استان سرچشمه می‌گیرد.

اما در سال‌های اخیر چنان خشکسالی و کم بارشی بر استان نمود پیدا کرده که به قول مدیرکل هواشناسی، استان کهگیلویه و بویراحمد جز ۵ استانی است که بیش از همه استان‌های کشور خشکسالی در آن نمود پیدا کرده و ۸۰ درصد از مساحت آن در معرض خشکسالی شدید بوده است.

با همه این مشکلات و با وجود تذکرات و هشدارهای جسته و گریخته‌ای که توسط دستگاه‌های مسؤول داده شده است اما باز هم در برخی نقاط استان در چنین وضعیت کم بارشی و خشکسالی برخی مبادرت به کشت انواع محصولات غرق‌آبی مثل برنج کرده‌اند.

در حاشیه رود بشار و در جاهایی به صورت غیر قانونی در بستر رودخانه کشت برنج انجام شده که همین موجب از بین رفتن بستر رودخانه بشار و برداشت بیش از حد اندازه آب شده است.

متاسفانه دستگاه‌های مرتبط که باید هشدارهای لازم را داده و البته برخورد مقتضی انجام دهند، کاری انجام نداده‌‌ و دست روی دست گذاشته‌اند.

به گزارش فارس این اقدامات در  دوره خشکسالی در حالی است که برخی کشت‌های سودآور و جایگزین از جمله زعفران و کلزا بهترین اقدام جهت جلوگیری از مصرف بیش از حد آب و از بین رفتن منابع آب در دوره خشکسالی است.

آن گونه که کشاورزان زعفران‌کار روستای مختار به خبرنگار ما گفته‌اند کاشت زعفران تنها در ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ متر مربع درآمدی در حدود ۴ میلیون تومان برای کشاورزان دارد و کشت این محصول آب بسیار کمی از موقع کشت تا برداشت لازم دارد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما