کدخبر : 148206
شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۳
فاقددیدگاه
پرینت

آغاز عملیات پاکسازی و لایه روبی رودخانه گز در سیریک

جنوب پرس:  فرماندار سیریک گفت: عملیات لایه روبی رودخانه( گز) در سیریک با هدف پاکسازی و حفظ حریم این رودخانه شروع شده است.

آغاز عملیات پاکسازی و لایه روبی رودخانه گز در سیریک

به گزارش جنوب پرس ، عبدالله پرتابیان با اذعان به اینکه در پی نارضایتی مردمان ۱۵ روستای ساکن در حاشیه این رودخانه، اقدام به پاکسازی این رودخانه کردیم و بیان داشت: با ساماندهی عملیات رودخانه گز و رودخانه های مرگ و دهارن شامل لایروبی، احداث سد خاکی ، خاک برداری یکی از کانون های اصلی بحران در سطح شهرستان که در فصل زمستان مردم دغدغه داشتند برطرف خواهد شد.

وی اظهارداشت: با اجرای این پروژه تعداد ۱۵ روستای بخش مرکزی با جمعیتی بالغ بر ۷ هزار نفر و طرح ها و پروژههای عمرانی و اشتغالزایی شامل سایت مزارع پرورش میگو به مساحت ۸۰۰ هکتار و مزارع کشاوری به مساحت ۲ هزار هکتار از خطر طغیان و تخریب رودخانه ایمن خواهند شد.

فرماندار سیریک با اشاره به اینکه با توجه به پیگیری های مستمر فرمانداری و دستگاه های مربوطه امروز شاهد لایه روبی و پاکسازی این رودخانه هستیم عنوان کرد:طی سال گذشته به علت ظغیان رودخانه های مرگ، دهان و رودخانه گز بیش از ۱۵ میلیارد تومان خسارت به بخش های مسکونی، کشاورزی، تاسیسات زیر بنایی آب، برق، جاده و مخابرات خسارت وارده شده است.

پرتابیان تصریح کرد: عملیات ساماندهی رودخانه گز در دو فاز مختلف تا پایان سال جاری با مشارکت آب منطقه ای استان هرمزگان انجام می شود و در صورت نیاز به ادامه عملیات با تخصیص اعتبارات لازم انشاالله با توجه به حساسیت و ضرورت صورت می گیرد.

وی در ادامه به لزوم تکمیل احداث سد بر روی رودخانه های مرگ و دهارن و اختصاص اعتبار جهت احداث سد در میان مدت تاکید کرد و افزود : احداث این سد می تواند علاوه بر جلوگیری از وقوع سیلاب ، آب مورد نیاز هزاران هکتار اراضی مرغوب و مستعد کشاورزی شهر و قسمتی از آب شرب را نیز تامین و موجب اشتغال پایدار تعداد زیادی از جوانان شهرستان و توسعه پایدار روستائیان شهرستان خواهد شد.

در همین خصوص مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان در گفتگو با خبرنگار مهر نیز گفت: از محل اعتبارات توسعه ملی و توسعه سواحل مکران برای رفع عملیات های بحران و مهار روان آب ها در سطح شهرستان سیریک مبلغ یک میلیارد تومان واگذار شده است.

هوشنگ ملائی افزود: با توجه به ضرورت استفاده بهینه و نظامند از منابع آبی و استفاده از فناوری های نوین و مهار آبهای رودخانه های فصلی و مهار سیلاب ها مطالعات و عملیات اجرایی احداث سد بر روی رودخانه مرگ در دست اقدام است و تا پایان سال انجام خواهد شد.

وی یادآور شد: شهرداری های و دهیاران شهرستان در صورت درخواست به منظور تامین آب فضای سبز می توانند با اخذ مجوز برداشت آب از دریا یا حفر چاه و احداث آب شیرینکن از آب منظقه ای استان جهت توسعه و ایجاد فضای سبز و خدمت به مردم اقدام کنند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما