کدخبر : 146460
یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۴
فاقددیدگاه
پرینت

آماده باش کامل نیروها و تجهیزات دانشکده پزشکی آبادان در شلمچه

جنوب پرس:  معاون توسعه مدیریت و منابع دانشکده علوم پزشکی آبادان از آماده باش کامل تمامی نیروها و تجهیزان درمانی در مرز شلمچه برای ارائه خدمات به زائران اربعین خبر داد.

آماده باش کامل نیروها و تجهیزات دانشکده پزشکی آبادان در شلمچه

به گزارش جنوب پرس ، هنگامه پروین با اشاره به اعلام فرمانداری خرمشهر مبنی بر استقرار تمام امکانات و تجهیزات در شلمچه از ۱۵ مهرماه جاری، از استقرار زود هنگام نیروهای فوریت‌های پزشکی این دانشکده به دلیل حضور زائران در شلمچه خبر داد و گفت: در حال حاضر بیمارستان صحرایی را در قالب نصب چادر راپال در شلمچه راه اندازی کردیم که شامل اتاق پزشک اورژانس و دو بخش  بستری (cpr) خانم‌ها و آقایان با بهره گیری از ۳۰ تخت است و به زائران و مراجعان خدمات درمانی رایگان ارائه می کند.

وی افزود: طبق هماهنگی های انجام شده با بهداری سپاه مقرر شد تا تمام تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی یک بیمارستان سیار شامل اتاق عمل، آزمایشگاه و رادیو لوژی را در محوطه باز جنب بیمارستان صحرایی این دانشکده را مهیا کنند تا خدمات بیشتر و کامل‌تری به زائران ارائه شود، البته این بیمارستان به صورت پیش ساخته است و تمامی قطعات آن در محل به یکدیگر پیچ و نصب می شود.

پروین اظهار کرد: پس از استقرار این بیمارستان توسط سپاه کادر درمانی و پزشکی مورد نیاز برای ارائه خدمات در آن از کارکنان شبکه بهداشت و سایر بیمارستان‌های تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی آبادان به کار گرفته می شوند.

وی تصریح کرد: دو کانکس شامل یک کانکس نگهبانی برای برقراری امنیت نیروها و دیگری امور اداری برای کنترل و بررسی ورود و خروج کارکنان در شیفت های مختلف را برای نخستین بار در محل بیمارستان صحرایی راه اندازی کردیم.

لزوم اختصاص اعتبار خاص اربعین

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشکده علوم پزشکی آبادان در بخش دیگری از سخنان خود از نصب و فعال سازی یک کانکس برای عرضه دارو در شلمچه خبر داد و یادآور شد: مبلغ یک میلیارد تومان برای خرید دارو و ملزومات پزشکی هزینه کرده ایم و در این زمینه هیچ کمبودی وجود ندارد، به رغم تورم موجود به منظور جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی تمامی خریدها به صورت نقدی انجام شد.

پروین با بیان اینکه وزارت بهداشت و درمان تاکنون در این زمینه پولی به ما پرداخت نکرده است و ما تمامی هزینه را از منابع داخلی تامین و پرداخت کردیم، گفت: با توجه به اینکه اربعین آئینی است که همه ساله برگزار و خیل عظیمی از جمعیت برای حضور در این آئین از مرز شلمچه به عراق سفر می کنند لذا از وزارت خانه می خواهیم تا در بودجه تفضیلی اعتباری را تحت عنوان اربعین در نظر بگیرند تا ما از قبل بدانیم چه میزان اعتبار برای این مبحث داریم و بتوانیم امور مربوطه را بدون هیچ دغدغه و مشکلی از پیش ببریم.

استقرار ۴۰ دستگاه آمبولانس

وی افزود: در ایام اربعین ۴۰ دستگاه آمبولانس در منطقه مستقر می شود که در هر شیفت ۲۵ دستگاه آن به ارائه خدمات می پردازند، این آمبولانس ها از سه راه حسینیه تا نقطه صفر مرزی شلمچه مستقر می شوند.

پروین با اشاره به اینکه سه دستگاه اتوبوس آمبولانس نیز در مسیر یاد شده مستقر و به ارائه خدمات به زائران اربعین می پردازند، اظهار کرد: طبق هماهنگی های انجام شده دو فروند بالگرد نیز برای ارائه خدمات در شلمچه مستقر می شوند.

به گفته وی ۱۶۰ نیروی دانشجو داوطلب نیز برای تقویت کمک رسانی ها به زائران حسینی به کار گرفته شده اند که از این تعداد ۶۰ نفرشان در فیلد درمان و ۶۰ نفرشان نیز در فیلد دارو کمک رسان خواهند بود، در کانکس داور تکنسین دارویی و دارو ساز به همراه دانشجویان یاد شده به زائران و مراجعان خدمات دارویی ارائه می کنند.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشکده علوم پزشکی آبادان با تاکید بر اینکه تمامی خدمات اعم از پزشکی، درمانی، دارویی و بهداشتی به صورت رایگان به زائران ارائه می شود، افزود: امسال نیز واحدهای بهداشت محیط و مبارزه با بیماری‌های دانشکده علوم پزشکی آبادان با بهره گیری از ۱۰۰ نیرو در شیفت های مختلف در محل مستقر و خدمات دهی می کنند.

پروین اظهار کرد: امسال واحد بهداشت این دانشکده با استقرار یک دستگاه کنترل پرتال مواد غذایی قابل عرضه در مواکب را به لحاظ میکروبی، ph و سایر موارد مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد تا مشکلی برای زائران ایجاد نشود، البته بازرسی ها و سایر موارد مربوط به این واحد به قوت خود پا برجاست.

وی تصریح کرد: در پایانه مسافری نیز برای کنترل بیماری‌ها دو اتاق در اختیار نیروهای بهداشتی ما قرار داده شده که در بخش ورودی زائران (عراق به ایران) پزشک مستقر با کنترل زائران از ورود بیماری‌های منتقله جلوگیری می کند، تمامی افرادی که در این بخش معاینه می شوند تنها برای کنترل بیماری هاست، در این بخش هر ۲۴ ساعت ۱۰۰ نفر در دو شیفت کاری به زائران خدمات رسانی می کنند.

پروین یادآور شد: امسال یک دستگاه آمبولانس سی.بی.آر.ان.ای را نیز پیش بینی کرده ایم، این آمبولانس برای حملات بیوتروریستی مورد استفاده قرار می گیرد به این ترتیب که اگر مشکلی بروز کرد این خودرو که شبیه آمبولانس است در داخل زون هاتا (نقاط گرم و حساس) مستقر می‌شود، پس از زون بندی منطقه مورد حمله قرار گرفته شده این خودرو به مهمترین و حساسترین نقطه برای کنترل پدافند غیر عامل فرستاده می شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشکده علوم پزشکی آبادان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به آنکه یک دوره کلاس‌های آموزشی برای نیروهای فعال در پدافند غیرعامل برگزار شد، گفت: ۱۱ نفر از نیروهای فوریت‌های این دانشکده در دوره آموزشی سراسری که در یزد برگزار شد حاضر شدند و پس از بازگشت همین افراد آموزش‌های فرا گرفته شده را به صورت آبشاری به سایر نیروها ارائه دادند.

آماده باش کامل ۴ بیمارستان

پروین افزود: پس از تشکیل شورای مدیران که شامل مدیران تمام بیمارستان‌ها و حتی کمیته اربعین بود در زمینه آماده سازی امکانات بیمارستان‌های موجود در محدوده دانشکده برای ارائه خدمات به زائران حسینی صحبت شد و برای این منظور در ۴ بیمارستان طالقانی و شهید بهشتی در آبادان، ولیعصر خرمشهر و معرفی زاده شادگان منطقه یا بخشی برای ارائه خدمات به زائران اربعین پیش بینی شد که مجهز به تخت های بیمارستانی هستند.

وی اظهار کرد: ۱۷۰ نیروی فوریت‌ها داریم که در هر شیفت کاری ۸۰ نفرشان به ارائه خدمات می پردازند، اگر چه ۲۵ آمبولانس برای هر شیفت در نظر گرفته شده اما در هر آمبولانس به فراخور دو تا سه نفر حضور دارند تا خدمات سریعتر و بهتر ارائه شود.

وی تصریح کرد: از مجموع نیروهای فعال در بخش‌های مختلف اعم از درمانی، بهداشتی، فوریت‌ها و غیره ۷۰ درصدشان را نیروهای فعال در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان تشکیل می دهند و مابقی از سایر شهرها و البته با مدیریتی واحد برای کمک می آیند.

لزوم همراهی با مدیریت واحد

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشکده علوم پزشکی آبادان از تمامی کسانی که از سایر شهرها و استانها برای کمک به خدمات رسانی به زائران حسینی به شلمچه می آیند خواست تا همراهی خود را با مدیریت واحدی که در بیمارستان صحرایی راه اندازی شده، داشته باشند تا ضمن جلوگیری از چندباره کاری‌ها خدمات به شکل بهتری ارائه شود و در نهایت نیز جمع بندی  بهتری از کارهای انجام شده ارائه شود.

پروین گفت: با توجه به اقدامات انجام شده سایر دستگاه‌ها در بحث آب و اینکه بیماری‌های منتقل شده از آب زیاد است لذا در صدد تهیه قرص کلر هستیم تا اطمینان خاطر بیشتری در این مورد باشد، کارهای مقدماتی آن انجام شده و تا پایان هفته جاری این قرص ها وارد منطقه می شود.

نصب سه تابلو دیجیتال برای ارائه مطالب آموزشی بهداشتی به زائران

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ارائه آموزش‌های لازم از سوی نیروهای واحد کنترل بیماری‌ها و بهداشتی دانشکده در پایانه مسافری شلمچه به تمامی زائران در قالب بسته های آموزشی و آموزش‌های چهره به چهره، افزود: برای نخستین بار برای ارائه بهتر مطالب آموزشی به زائران، سه تابلوی دیجیتالی در ابعاد سه در یک متر را تهیه کردیم که یکی از آنها در کنار بیمارستان صحرای و دو تابلوی دیگر نیز در محل پایانه  در محل ورود و خروج مسافران نصب می شود که از این طریق آموزش‌های مورد نیاز و مواردی که زائران باید رعایت کنند به آنها ارائه می شود.

وی اظهار کرد: به رغم محدودیت‌های مالی که با آن مواجه هستیم اما برای آنکه در ارائه خدمات و دسترسی مردم به خدمات مشکلی پیش نیاید بیش از ۸۰ میلیون تومان به کارپردازهایمان برای خرید های ضروری پرداخت کرده ایم، در بیمارستان صحرایی یک مدیر اجرایی و یک سوپروایزر را که در سال‌های گذشته نبود را در محل مستقر کردیم تا کار هندلینگ امور را به انجام برسانند و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنند.

وی از تنظیم برنامه های خدماتی به صورت برقراری شیفت های کاری با بهره گیری از نیروی خدماتی و تاسیساتی خبر داد و تصریح کرد: در تعمیرگاه طرف قرارداد با فوریت‌ها تمامی تعمیرات احتمالی مورد نیاز آمبولانس ها به انجام می رسد، البته تمامی آمبولانس‌ها چه از نظر فنی و چه سایر موارد پیشتر مورد بررسی قرار گرفته اند و رفع اشکال شده اند ضمن آنکه برای تامین و دریافت سوخت مورد نیازشان نیز هماهنگی های لازم انجام شده است.

وی با بیان اینکه تمامی داروها و تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با پدیده ریزگردها را که در سالهای گذشته نیز با آن مواجه بودیم را نیز مهیا کرده ایم، یادآور شد: در حقیقت برای حوادث غیر مترقبه پشتیبان در نظر گرفته ایم و حضور حداقل سه پزشک، نیروی تکنسین، کارشناسان مبارزه با بیماریها و بهداشت محیط و۱۰۰ نیرو در هر شیفت در منطقه برای جلوگیری از بروز مشکلات خود گواه این موضوع است.

به گفته وی شلمچه سطح اول خدمات قابل ارائه به شمار می رود و در صورت نیاز به ادامه درمان، بیماران توسط آمبولانس به بیمارستان‌ها ارجاع داده می شوند و آنجا توسط متخصصان تحت درمان قرار می گیرند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

اخبار ویژه کهگیلویه و بویراحمد