کدخبر : 145396
شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵
فاقددیدگاه
پرینت

ترویج دین بدون توجه به هنر ممکن نیست

جنوب پرس:  قائم مقام مدرسه اسلامی هنر در نشست نقش هنر در تبلیغ دینی گفت: در ترویج دین نمی توانیم به هنر بی توجه باشیم.

ترویج دین بدون توجه به هنر ممکن نیست

به گزارش جنوب پرس ، دکتر فریدالدین فریدعصر پیش از ظهر شنبه در نشست نقش هنر در تبلیغ دینی در جمع بانوان مبلغ اسلامی که با حضور محمد کرم الهی رییس حوزه هنری و محرابی مدیرکل تبلیغات اسلامی فارس برگزار شد، عنوان کرد: در گذشته ضمن فنون و هنر، تبلیغ دین هم می شد.

وی با اشاره به اینکه کلمه هنر واژه فارسی پهلوی است، افزود: در زبان فارسی قدیم کلمه هنر معادل انسان نیک است.

این عضو هیئت علمی مدرسه اسلامی هنر تصریح کرد: تعبیر ۴ هنر عدالت، عفت، شجاعت و حکمت های عملی در فارسی قدیم است و در اشعار قدیم به عنوان فضیلت است.

وی ادامه داد: در دنیای اسلام، هنر به عنوان عمل عبادی بوده است در حالیکه نقاشی مسیحی نقش کار عبادی دارد و در کلیسا دیده می شود و یک مسیر پرستش نشست در مقابل تابلو نقاشی مسیح و مریم مقدس است.

قائم مقام مدرسه اسلامی هنر همچنین به نقش هنر معماری تاکید کرد: در هنر مسیحی با تکیه بر معماری؛ کلیسا تن مسیح برشمرده می شود.

وی با این حال گفت: هنرهای امروز شبیه گذشته نیست و جلوه های آن هم شبیه گذشته نیست.

در ادامه محمدکرم الهی رییس حوزه هنری فارس درخصوص مدرسه اسلامی هنر توضیحاتی داد و از معرفی و نقد و بررسی کتاب های مدرسه یاد شده به زودی خبر داد.

وی همچنین از برقراری زمینه ارتباط بین حوزه هنری فارس و مدرسه اسلامی خبر داد و گفت: این جلسات به صورت مداوم ادامه خواهد یافت.

سپس دکتر فرید عصر در بخش دوم این نشست عنوان کرد: اختلاف جدی میان محققان هنر وجود دارد و مورخین  هنر می گویند هنر در دین ریشه ندارند درحالیکه با این استدلال ها نمی شود اصل را منکر شد.

وی با این وجود تصریح کرد: قرآن نازل شد برای اینکه بشر به واسطه کتاب هدایت شود.

قائم مقام مدرسه اسلامی در ادامه افزود: خود قرآن از بهترین شکل از هنر استفاده کرده و یک کتاب موسیقی است که کلام موزون دارد.

فریدعصر با بیان اینکه مسئله موسیقی قرآن غیر از تلاوت است افزود: کلمات موسیقی کاملا بر اوزان موسیقی است درحالیکه قرآن می توانست غیر موزون صحبت کند اما ترجیح داده از موسیقی استفاده کند؛ در تعابیر اهل بیت هم عنایتی به این شده است.

وی افزود: به تعبیر مقام رهبری، قرآن یک اثر هنری است؛ سید قطب کتابی درباره موسیقی قرآن دارد که علمای وهابی خیلی بر او تاختند.

به بیان این شخصیت علمی مدرسه اسلامی هنر، قرآن و اهل بیت خیلی قصه روایت کردند و خود بنی اسراییل قصه گویان قهاری بودند.

فرید عصر تصریح کرد: اهل بیت(ع )؛با این ابزار به جنگ با بنی اسراییل رفتند.

وی در پایان خطاب به مجمع بانوان مبلغ دینی تاکید کرد: شما باید برای اینکه معارف را بیان کنید راهی جز  بیان قصه ندارید.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

اخبار ویژه کهگیلویه و بویراحمد