کدخبر : 145278
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۷
فاقددیدگاه
پرینت

احداث سد سلولی در پائین‌دست رودخانه زهره/حق‌آبه هندیجان رعایت شود

جنوب پرس: نماینده مردم بندر ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس گفت: حق‌آبه‌های کشاورزی و زیست محیطی رودخانه هندیجان باید رعایت شود.

احداث سد سلولی در پائین‌دست رودخانه زهره/حق‌آبه هندیجان رعایت شود

به گزارش جنوب پرس ، علی گلمرادی امروز اظهار کرد: به دنبال گلایه‌مندی‌های مکرر کشاورزان هندیجانی، نشست نماینده آنها و مسئولان این شهرستان با معاونت حفاظت از منابع آب وزارت نیرو در تهران برگزار شد.

وی افزود: در این نشست مقرر شد با جدیدت بیشتر از سال‌های قبل، برای سال زراعی جدید نظارت دقیقی بر سردهنه‌های بالادست شود تا بتوان عدالت در نوبت‌بندی و ارائه حق‌آبه‌های پایین‌دست از جمله حق‌آبه‌های کشاورزی و زیست محیطی رودخانه هندیجان رعایت شود.

نماینده بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام خمینی (ره) در خانه ملت بیان کرد: پیگیری سدهای سلولی پایین‌دست زهره برای مهار سیلاب‌های فصلی به منظور جلوگیری از ورود آب دریا به رودخانه از مطالبات اصلی مردم هندیجان است.

وی ادامه داد: در این رابطه نیز مقرر شد تا دو هفته آینده مطالعات لازم برای احداث سد انجام شده و تمام اقدامات شرکت دزآب برای تعیین اعتبار لازم به منظور اجرای این طرح بررسی شود و در اقدامی مشترک اعتبارات موردنیاز آن تامین شود.

گلمرادی متذکر شد: ممانعت از برداشت آب رودخانه زهره در بالادست از دیگر درخواست‌های حائز اهمیت مردم هندیجان است، ضرورت دارد به منظور جلوگیری از کشت‌های غیرمجاز از جمله برنج و کنجد، در شرایط بحرانی امروز کشاورزی اقدام لازم صورت بگیرد.

نماینده مردم بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام خمینی (ره) در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: توان برداشت گندم کشاورزان هندیجانی در سال گذشته از ۱۲۰ هزار تن گندم به ۱۷ هزار تن گندم کاهش پیدا و آنها را دچار خسارت مالی ۴۰۰ میلیارد ریالی کرد.

وی افزود: در این جلسه وزارت نیرو و جهاد کشاورزی متعهد به جلوگیری از توسعه کشت در شهرستان‌های بالادست شدند که بدون شک با توجه به اهمیت موضوع با اهتمام ویژه‌ای برای تحقق آن پیگیری خواهم کرد.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما