کدخبر : 145074
سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴
فاقددیدگاه
پرینت

شهیون؛ جایی که دانش‌آموزان به دلیل هزینه‌های رفت‌وآمد از تحصیل بازمی‌مانند

جنوب پرس: خوزستان دومین استان حاشیه‌نشین کشور و بالای 14 هزار جمعیت عشایری دارد که با توجه به وسعت محرومیت در استان به اعتبارات بیشتری برای جلوگیری از ترک تحصیل دانش‌آموزان نیاز دارد.

به گزارش جنوب پرس ، در بسیاری از مناطق عشایری استان دانش‌آموزان عشایر به دلیل هزینه‌های ایاب و ذهاب و نبود اعتبارات موردنیاز تخصیص سرویس از ادامه تحصیل بازمی‌مانند تا در آینده نقشی در اجتماع خود نداشته باشند؛ حمایت‌هایی که از جامعه عشایری چه از طرف دولت، خیرین و سایر نهادها می‌شود تاکنون نتوانسته مشکلات این جامعه را رفع کند، از طرفی فقر و محرومیت خانواده‌های عشایر به‌طور مستقیم تأثیر خود را بر تحصیل فرزندان خود گذاشته است.

 بخش مرکزی شهیون از توابع شهرستان دزفول ازجمله مناطق عشایری است که دانش آموزان حدود ۸ روستای اطراف آن پامنار، اسلام‌آباد، حسن‌آباد، تارک، باغچه‌بان و… برای تحصیل در این منطقه رفت‌وآمد می‌کنند، گفته می‌شود: در سال‌های گذشته بخشی از هزینه‌های ایاب و ذهاب دانش آموزان را خیرین و بخشی را دهیاری‌ها تقبل کرده‌اند اما در سال تحصیلی جدید عدم توانایی خانواده‌ها در پرداخت هزینه‌های ایاب و ذهاب سبب شده بسیاری از دانش‌آموزان به مدرسه نروند.

دختران من با تأخیر مدرسه می‌روند

خانم کاظمی مادر دو دانش‌آموز مهدیه و محدثه است؛ وی می‌گوید: در سال گذشته به‌واسطه چند خیر، هزینه سرویس ایاب و ذهاب دانش‌آموزانی که از روستاهای اطراف به مدرسه می‌آیند پرداخت شد.

وی می‌افزاید: دختران من امسال دو سه مرتبه‌ای که مدرسه رفتند به دلیل اینکه سر جاده می‌ایستند تا سوار ماشین شوند، با تاخیرسرکلاس حاضر می‌شوند و تأخیر آن‌ها سبب شد مدیر مدرسه برای اطمینان از صحت موضوع با من تماس بگیرد.

این مادر دانش‌آموزان گفت: نداشتن سرویس ایاب و ذهاب دانش‌آموزان و تأخیر دررسیدن به مدرسه سبب عقل افتادن آن‌ها از درس می‌شود.

وزیر آموزش‌وپرورش: نمی‌توانیم سرویس ایاب و ذهاب در اختیار دانش‌آموزان قرار دهیم

مهدی دانش‌آموز روستای دارک (از روستاهای بخش مرکزی شیهون) است که روزانه حدود ۱۲ کیلومتر را تا مدرسه خود در روستای باغچه‌بان طی می‌کند؛ پدر این دانش‌آموز می‌گوید: برای حل مشکل سرویس ایاب و ذهاب دانش‌آموزان بارها به فرمانداری و آموزش‌وپرورش سردشت مراجعه کردیم اما هر بار به‌صورت شفایی وعده‌ای از مسئولان می‌گرفتیم.

وی بابیان اینکه درگذشته ۲ مینی‌بوس دانش‌آموزان روستا را تا روستای محل تحصیل جابه به جا می‌کرد، گفت: اکنون مسئولان آموزش و پروش به نقل از وزیر می‌گویند اداره نمی‌تواند وسیله نقلیه در اختیار دانش‌آموزان قرار دهد.

پدر این دانش آموز ایذه‌ای عنوان می‌کند: اهالی روستا با کمک‌های کمیته امداد و یارانه زندگی می‌گذارند؛ پرداخت ماهانه ۲۰۰ تومان هزینه ایاب و ذهاب برای آن‌ها سنگین است؛ اغلب دانش‌آموزان به دلیل فقر ترک تحصیل می‌کنند.

وی با اشاره به امکانات مدارس شبانه‌روزی و فراهم کردن خوابگاه در محل‌هایی که مدرسه دارند، برای دانش‌آموزان می‌گوید: خانواده‌ها مخالف ماندن فرزندان خود در خوابگاه هستند، دانش‌آموز در این سن نیاز به تغذیه مناسب دارد و ضروری است در کنار خانواده باشد.

مدیر مدرسه: اجازه مصاحبه ندارم

برای پیگیری موضوع نرفتن اغلب دانش‌آموزان به مدرسه به دلیل نداشتن سرویس ایاب و ذهاب و دوری مسیر خانه تا مدرسه خبرنگار فارس باخانم عاطفه شنیده مدیر دبیرستان بخش مرکزی شهیون تماس گرفت، که وی پاسخ داد: از طریق اداره اجازه مصاحبه ندارم، و نمی‌توانم در رابطه با این موضوع اطلاعاتی در اختیار شما بگذارم.

مدیر آموزش‌وپرورش: بدون هماهنگی رئیس اداره صحبت نمی‌کنم

مسئول نمایندگی آموزش‌وپرورش در بخش مرکزی شیهون نیز در پاسخ به خبرنگار فارس معتقد بود باید با بخشدار صحبت کنیم، و اگر بحث رسانه‌ای است پاسخ بدون هماهنگی رئیس اداره نمی‌تواند صحبت کند چراکه حراست ایراد می‌گیرد.

امسال ۸ دانش‌آموز روستای دیونی از تحصیل بازمانده‌اند

فرج‌الله بهره ملأ، دهیار روستای دیونی از توابع بخش مرکزی شیهون می‌گوید: فاصله روستای دیونی تا شهیون ۱۵ کیلومتر است که در طول مسیر جاده خاکی و مناسب رفت‌وآمد نیست.

وی در رابطه با مشکل رفت‌وآمد دانش‌آموزان تا مدرسه بیان می‌کند: حدود ۸ دانش‌آموز دختر از این روستا در مقطع متوسطه اول و دوم در مدرسه بخش مرکزی شهیون درس می‌خوانند.

وی می‌افزاید: باگذشت یک هفته از سال تحصیلی جدید اما دانش‌آموزان به دلیل سرویس ایاب و ذهاب و مشکلات مالی نتوانستند مدرسه بروند.

دهیار روستای دیونی بابیان اینکه در مرکز بخش مدرسه دخترانه وجود دارد، گفت: ادامه این وضعیت به‌طور حتم ترک تحصیل دانش‌آموزان را به دنبال دارد.

امسال تنها ۵ دانش‌آموز مدرسه نرفته‌اند

محمدرحیم کریمی مدیر آموزش و پروش سردشت که آموزش و پروش بخش مرکزی شهیون زیر نظر آن‌ها قرار دارد، بارد عدم حضور دانش‌آموزان در مدرسه به دلیل عدم وجود سرویس ایاب و ذهاب اظهار کرد: تعداد ۴۹ دانش‌آموز در مدرسه حاضر شدند و تنها ۵ نفر دانش‌آموز هنوز به مدرسه مراجعه نکرده‌اند که این عدم حضور در ابتدای سال تحصیلی طبیعی است.

وی بابیان اینکه برای حل مشکل هزینه سرویس مدرسه بچه‌ها با دهیاران، بخشداران بخش سردشت و شهیون همچنین مدیرکل آموزش و پروش صحبت شده است، گفت: اعتباراتی که آموزش و پروش به‌منظور تهیه سرویس ایاب و ذهاب پرداخت می‌کند نهایتاً در حد ۳ تا ۴ ماه می‌تواند مشکل ما را حل کند.

مدیر آموزش و پروش سردشت گفت: در بخش مرکزی شهیون مدرسه در مقطع متوسط اول و دوم وجود دارد به همین دلیل از تمام روستاهای اطراف برای تحصیل اینجا مراجعه می‌کنند.

کریمی بابیان اینکه برخی دستگاه‌های اجرایی و نهادها به‌منظور جلوگیری از ترک تحصیل دانش‌آموزان باید به آموزش و پروش کمک کنند، عنوان کرد: حدود ۲۰ چاه نفت در اطراف روستاهای ما وجود دارد که ۱۸ چاه نفت فعال هستند، باوجود دستور استاندار مبنی بر کمک به ما در پرداخت هزینه‌های سرویس مدرسه دانش‌آموزان اما هیچ کمکی به ما نشد.

وی افزود: در سال تحصیلی جدید یک مبلغ ۱۶ میلیون تومان و یک مبلغ ۱۷ میلیون تومان برای سرویس ایاب و ذهاب یک هزارو ۵۰۰ دانش‌آموز مربوط به ۲۶ اختصاص داده شد که قطعاً با این مبلغ نمی‌توان کاری از پیش برد.

طبق قانون حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از اعتبارات وزارت آموزش‌وپرورش به هزینه‌های ایاب و ذهاب دانش‌آموزان مناطق محروم اختصاص دارد؛ استان خوزستان دومین استان حاشیه‌نشین کشور و بالای ۱۴ هزار جمعیت عشایری دارد به‌طور حتم با توجه به وسعت محرومیت در استان به اعتبارات بیشتری برای جلوگیری از ترک تحصیل دانش‌آموزان نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، تعداد ۱۳۰ واحد آموزشی با جمعیت ۷ هزار دانش‌آموز زیر نظر آموزش و پروش سردشت هستند.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما