کدخبر : 144840
جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۸
فاقددیدگاه
پرینت

قدیمی‌ترین حسینیه استان بوشهر نیاز به حفاظت و حراست بیشتری دارد

جنوب پرس:  رئیس مرکز پژوهش هنرهای آئینی حوزه هنری استان بوشهر گفت: حسینیه خان بندرریگ قدیمی ترین حسینیه استان است که نیاز به حفاظت دارد.

قدیمی‌ترین حسینیه استان بوشهر نیاز به حفاظت و حراست بیشتری دارد

به گزارش جنوب پرس ، رئیس مرکز پژوهش هنرهای آئینی حوزه هنری استان بوشهر پنجشنبه‌شب در نشست تخصصی تعزیه در محل خانه جوان بندرریگ اظهار داشت: حسینیه خان بکرترین و قدیمی ترین حسینیه استان است که نیاز به حفاظت و حراست بیشتری دارد.

علی قربانی گفت: حسینیه خان و آئین های زیبای عاشورایی بندرریگ قابلیت معرفی به سراسر کشور و حتی ثبت ملی را دارند.

مسئول خانه جوان بخش ریگ نیز در این نشست اظهار داشت: آواهای ریاض خوانی میراثی ناملموس و اصیل از صده های دور در این بخش است.

مهدی تنگستانی گفت: تعزیه در این بخش منحصر به فرد و خاص است که بر خلاف تعزیه هایی که در سراسر کشور اجرا می شود، موافق خوانی و مخالف خوانی به آن معنا ندارد و بر پایه تک گویی است و تعزیه خوانان به صورت تک گویی حوادث را روایت می کنند.

مسئول خانه جوان بخش ریگ گفت: با توجه به تک گویی تعزیه خوانان و شخصیت های جداگانه ای که اجرا می کنند هماهنگی و پیوستگی خاصی در تعزیه برقرار است که آن را منحصربه فرد می کند.

در ادامه عقیل عزیززاده از مداحان صاحب سبک افزود: آئین ریاض خوانی در بندرریگ به شیوه ای متفاوت در بندرریگ برگزار می شود که مختص این بخش است.

عزیززاده خاطرنشان کرد: حدود ۲۵۰ نوای خاص ریاض خوانی در این بندر وجود دارد.

وی افزود: قدیمی ترین کتاب ریاض خوانی مربوط به ۲۵۰ سال پیش و چاپ بمبئی است که در حسینیه خان این شهر نگهداری می شود.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما