کدخبر : 144710
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵
فاقددیدگاه
پرینت

فرصت معرفی طرح‌های اشتغال‌زا در روستاهای فارس/ترویج کتابخوانی و گردشگری

جنوب پرس: فارس یکی از پهناورترین استان‌های کشور است که با برخورداری از جمعیت روستایی قابل توجه در ایجاد اشتغال روستایی تلاش ویژه در پیش گرفته است.

به گزارش جنوب پرس ، آن روزها گذشت که کشاورزان برای پیدا کردن کار راهی شهرهای بزرگ می‌شدند و خانه و کاشانه خود را به امان خدا رها می‌کردند. امروز حتی در انتخاب مقاصد سفر جاذبه‌های روستایی در سراسر جهان مورد توجه قرار دارند و حوزه‌های مختلفی از توسعه مشاغل تولیدی تا معرفی آداب، سنن، خوراک و… در روستاها هر کدام می‌تواند زمینه گسترده‌ای برای ایجاد اشتغال باشد.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس با تاکید بر اهمیت توسعه اقتصادی روستاهای استان به خبرنگار فارس می‌گوید: اشتغال‌زایی در روستاها باید به عنوان یک اقدام اقتصادی اولویتی در استان مورد توجه قرار بگیرد.

سید کمال پاک فطرت ادامه می‌دهد: سال گذشته ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای طرح‌های اشتغال‌زایی در روستاها اختصاص یافت.

وی معتقد است: لازم است تا فرمانداران با در نظر گرفتن این رویکرد و اختصاص تسهیلات به طرح‌های اشتغال‌زا با در نظر گرفتن اولویت تکمیل زنجیره تولید عمل کنند تا شاهد پیشرفت و شکوفایی اقتصادی مطلوبی در روستاهای فارس باشیم.

پاک فطرت با ابراز رضایت از فارس در جذب اعتبارات برای اشتغال‌زایی می‌گوید: با جذب اعتبارات در سال‌های ۹۵ و ۹۶ تا کنون بیش از ۶۰۰ نفر در روستاهای فارس به صورت مستقیم دارای شغل شده‌اند.

این مقام مسوول با اشاره به مهلت معرفی طرح‌های اشتغال‌زا به کمیته فنی اشتغال امور روستایی و شوراهای استانداری فارس اعلام می‌کند: تمامی دستگاه‌های اجرایی تا ۱۰ مهرماه جاری برای معرفی طرح‌های خود در این حوزه فرصت دارند.

گردشگری فرصتی برای روستاها

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس با ذکر تنوع آداب و آیین‌های غنی بومی و مذهبی در استان بیان می‌کند: باید از این داشته‌ها در رونق گردشگری در روستاهای استان بهره گرفت.

پاک فطرت می‌افزاید: با توجه به قرار داشتن در ایام محرم و صفر و مراسم آیین‌های مذهبی متعددی که در روستاهای استان برگزار می‌شود می‌توان زمینه مطلوبی برای توسعه گردشگری مذهبی و اشتغال روستاییان در این ایام نیز به بهترین شکل ممکن و از اقامت تا معرفی آیین‌ها، برپایی نمایشگاه‌ها و … فراهم کرد.

وی از وجود ۸ هزار و ۳۷۶ روستا در فارس خبر می‌دهد و می‌گوید: این روستاها یک میلیون و ۴۳۲ هزار و ۳۵۵ نفر جمعیت دارند و دارای ۲ هزار و ۱۱۲ دهیاری هستند که ظرفیت خوبی برای فعالیت در حوزه گردشگری در روستاها محسوب می‌شود.

گسترش کتابخوانی در روستاها

سید کمال پاک فطرت برگزاری کارگاه آموزشی دهیاران و فعالان ترویج کتاب و کتابخوانی روستاهای فارس را فرصتی مطلوب برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در استان می‌داند و می‌گوید: این گونه اقدامات در نهادینه کردن کتابخوانی و افزایش سطح آگاهی در روستاها در زمینه‌های مختلف نقش ارزنده‌ای دارد و باید به صورت مداوم برنامه‌هایی از این دست اجرا شود.

وی تاکید می‌کند: اجرای این فعالیت‌های فرهنگی در مناطق کمتر برخوردار استان باید نهادینه شود تا شاهد فراهم شدن فضای فرهنگی موثری در روستاها باشیم.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما