کدخبر : 144537
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۲
فاقددیدگاه
پرینت

بانوان شیرازی نام‌آوران ۳۱ قله کشور/اراده‌ای به سختی کوه

جنوب پرس: بانوان شیرازی در نخستین همایش تجلیل از فاتحان 31 قله مرتفع استان‌های کشورموفق به کسب مدال و تندیس سیمرغ طلایی شدند.

به گزارش جنوب پرس ، در نخستین همایش تجلیل از فاتحان ۳۱ قله مرتفع استان های کشور که توسط فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در مرداد ۹۷ در تهران برگزار شد، فاتحان این قله‌ها، مدال و تندیس سیمرغ طلایی دریافت کردند.

در این همایش از ۳ بانوی توانمند شیرازی و از فاتحان طرح سیمرغ؛ خانم‌ها معصومه زارع، آتنا عنبری و حمیده دهقانی که موفق به کسب مدال قهرمانی شده‌اند نیز تجلیل شد. خبرگزاری فارس با حمیده دهقانی درباره این صعودهای کشوری به گفت‌وگو می‌نشیند.

*کمی خودتان را معرفی کنید و بگویید که چطور به کوهنوردی گرایش پیدا کردید؟

حمیده دهقانی، کارمند شهرداری هستم که از برنامه‌های طبیعت‌گردی به سمت صعود و کوهنوردی گرایش یافتم. در پیمایش‌های طولانی برای رسیدن به آبشارها در این برنامه‌ها به قله‌نوردی و صعود تمایل پیدا کردم.

*چند سال است که به طور حرفه‌ای کوهنوردی می‌کنید؟

از سال ۹۵ کوهنوردی حرفه‌ای را آغاز کردم و با اعلام طرح سیمرغ تصمیم گرفتم در فتح ۳۱ قله کشور موفق شوم.

*در این برنامه فدراسیون کوهنوردی ایران چه مقامی کسب کردید؟

من و ۲ بانوی شیرازی دیگر با فتح این ۳۱ قله موفق شدیم تا مدال قهرمانی سیمرغ را اخذ کنیم.

*هر ۳ نفر همزمان این صعودها را انجام داده‌اید؟

خیر. فدراسیون برای فتح این قله‌ها مدت زمان تعیین شده‌ای در نظر نگرفته بود و هر فردی با توجه به موقعیت و شرایط کار و زندگی خود می‌توانست با کوهنوردان سایر استان‌ها برای فتح این قله‌ها هماهنگ کند. همگی کوهنوردان عضو کانالی بودند که از استان‌های مختلف با اعلام برنامه فتح قله مورد نظر می‌توانستند در شروع پیمایش به یکدیگر ملحق شوند.

*شما ظرف چه مدت موفق به فتح این قله‌ها شدید؟

با توجه به اینکه کارمند هستم و با برنامه‌ریزی‌های خود ۳۱ قله را در مدت ۱۱ ماه فتح کردم.

*هدف از برگزاری طرح سیمرغ چه بود؟

هدف از برگزاری این صعود، آشنایی با فرهنگ‌های بومی و مختلف مناطق مختلف کشور بود تا در عین حال فرصتی برای درآمدزایی جوامع محلی فراهم شود زیرا محل آغاز بسیاری از پیمایش‌های قله‌ها یک روستا واقع شده است.

*هزینه این صعودها را چه شخص یا سازمانی تامین می‌کرد؟

هر کوهنوردی با هزینه شخصی خود این صعودها را انجام می‌داد و در روستا با راهنمایی راهنمای محلی کوهنوردانی که از سراسر کشور برای صعود یک قله هماهنگ کرده بودند با یکدیگر همراه می‌شدند.

*چه خاطره خوشی از این صعودها دارید؟

روستاها و مناطقی را دیدم که هرگز فکرش را هم نمی‌کردم در کشور وجود داشته باشند و با مردمان روستایی و عشایری مهربان دوست شدم که با آنها در تماس هستم و فرصت همدلی و دوستی را در سراسر کشور تجربه کردم. با توجهی که مردمان کردستان و زاهدان برای حفظ امنیت دختران کوهنورد در این صعودها داشتند آشنا شدم و امنیت لازم را با تمام وجود در این مناطق حس کردم.

*کوهنوردی چه تاثیرات مطلوبی بر شخصیت شما گذاشته است؟

کوهنوردی از من شخصیت دیگری ساخت و شیوه زندگی من شد. با کوهنوردی شجاع، جسور و با اراده شدم، دیگر هیچ مشکلی برایم بزرگ نبود چون فکر می‌کردم هر چه هم دشوار باشد به سختی فتح یک قله نیست.

*این رشته را تا کجا ادامه می‌دهید؟

صعود برنامه همیشگی من است و با فتح این ۳۱ قله تمام نمی‌شود. قصد دارم دوره مربیگری کوهستان را بگذرانم و به عنوان یک مشاور به علاقمندان صعودهای ورزشی راهنمایی لازم را ارائه کنم.

گفتگو از مریم شمالیان

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما