کدخبر : 143641
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱
فاقددیدگاه
پرینت

نوشت‌افزار ایرانی اسلامی، دُرّ نایاب!

جنوب پرس: این روزها پیدا کردن نوشت افزار با طرح‌های ایرانی اسلامی، کار بسیار سختی شده است.

به گزارش جنوب پرس ، با نزدیک شدن به فصل مدارس و آغاز سال تحصیلی، بازار نوشت افزار و وسایل دانش‌آموزان در کل کشور بسیار داغ است. هر چند در این برهه زمانی باتوجه به اوضاع اقتصادی کشور و بالا رفتن قیمت‌ها، کار خانواده‌ها برای خرید نوشت افزار با فراغ بال سخت شده است، اما به‌هرحال دانش‌آموزان برای مدرسه رفتن به نوشت افزار نیاز دارند و خانواده‌ها با هر سختی، آن را برای فرزندشان تهیه می‌کنند.

نوشت‌افزار ایرانی اسلامی، دُرّ نایاب!

اما موضوعی که باعث نوشتن این گزارش شد، گله و شکایت برخی شهروندان از مسئله کمیاب شدن نوشت افزار با طرح‌های ایرانی اسلامی بود. طرح‌هایی که از حدود ۵، ۶ سال پیش با همت برخی تولیدکنندگان و با همکاری مؤسسه‌های فرهنگی طراحی و تولید شدند و به مرور زمان مورد استقبال فوق‌العاده‌ای قرار گرفتند.

امسال اما وضعیت نوشت افزار با طرح‌های ایرانی اسلامی متفاوت است. یکی از شهروندان اهوازی که فرزندش امسال کلاس اول دبستان را تجربه خواهد کرد به خبرنگار فارس می‌گوید: تقریبا یک هفته است که به‌دنبال طرح‌های جذاب ایرانی اسلامی در دفتر و نوشت افزار هستیم اما موفق نشدیم فروشگاهی را پیدا کنیم که این نوشت افزارها را داشته باشد. در حال حاضر تنها جایی که این نوع نوشت افزار را در اهواز عرضه می‌کند، یک مؤسسه فرهنگی است که آن هم اجناس خود را از سال پیش در انبار داشته است.

فرزندم می‌گوید دفتر با طرح دفاع مقدس می‌خواهم، اما در بازار نیست!

وی ادامه داد: جالب است که با فرهنگ‌سازی‌های یکی دو سال اخیر و کاراکترهایی که در برخی کارتون‌های ایرانی تلویزیونی مانند شکرستان نمایش داده شده است، فرزندم خودش بهانه می‌گیرد که دفتر با طرح شکرستان یا طرح دفاع مقدس می‌خواهم اما به سختی می‌توان از این طرح‌ها در بازار پیدا کرد.

با بررسی بازار نوشت افزار در اهواز و پرسش از برخی شهروندانی که فرزند محصل دارند، این یقین حاصل شد که تابستان امسال، فصلی فاجعه‌بار برای نوشت افزار با طرح‌های ایرانی اسلامی بوده است زیرا پیدا کردن این طرح‌ها در بازار اهواز، کاری در حد غیرممکن است.

عامل پخش نوشت افزار طرح ایرانی: نا امید شده‌ایم!

به سراغ مهدی صفاری، یکی از عاملان فروش نوشت افزار ایرانی اسلامی در اهواز رفتیم که سال‌ها است در بحث پخش و عرضه این نوشت افزارها در خوزستان، جزو نفرات اصلی است. وی در رابطه با دلیل وضعیت نامطلوب نوشت افزارهای ایرانی اسلامی به خبرنگار فارس گفت: شاید بهتر باشد به این موضوع نپردازیم چون ما واقعا ناامید شده‌ایم. تولید محصول به‌شدت پایین آمده و توان خرید هم کم شده است. تولیدکنندگان این نوشت افزارها شرکت‌های محدودی بودند، که با این وضعیت اقتصادی، تهیه مواد اولیه هم برای آن‌ها سخت شده است و یا حجم تولیدشان کم شده است یا اصلا توان تولید ندارند.

تقاضا افزایش یافته ولی تولید شدیداً کاهش یافته است

صفاری افزود: نوشت افزار ایرانی اسلامی با رشد شدید تقاضا مواجه است، مردم مرتباً سراغ این نوع نوشت افزار را می‌گیرند و کار جا افتاده است، اما تولیدکننده نمی‌تواند پاسخگوی نیاز مشتری باشد زیرا تولید سخت شده است. همه شرکت‌های تولیدکننده این محصولات شرکت‌های خصوصی یا مؤسسه‌های فرهنگی هستند و سرمایه محدودی دارند، دولت نه‌تنها تسهیلاتی به آن‌ها نمی‌دهد بلکه بعضا چوب لای چرخ‌شان می‌گذارد.

وی ادامه داد: بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده نیز امسال فقط محصولات انبار شده خود را توزیع کرده‌اند و عملا امسال تولید خاصی نداشته‌اند. خریدها در بازار امسال فقط به‌صورت نقدی انجام می‌شود و خبری از خرید به‌صورت چکی نیست که این موضوع نیز کار را بسیار سخت کرده است.

سرمایه تولیدکنندگان محدود است

با پیگیری‌هایی که انجام شد به سراغ مدیر بازرگانی یکی از شرکت‌های اصلی تولیدکننده طرح‌های ایرانی اسلامی در نوشت افزار با برند «قاصدک» و «ثنا و ثمین» رفتیم. مهدی مقامی درباره اینکه چرا اوضاع تولید این نوع نوشت افزار در کشور به اینجا رسیده است به خبرنگار فارس گفت: ابتدا باید بگویم مثلا کاغذ که مواد اولیه اصلی ما برای تولید است، بیش از ۳ برابر افزایش قیمت داشته و ما که با سرمایه محدود پا به این میدان گذاشته‌ایم، ارزش سرمایه‌مان با توجه به افزایش شدید قیمت‌ها و عدم افزایش سرمایه، پایین آمده است پس طبیعتا حجم تولید ما هم بر اساس ارزش سرمایه پایین می‌آید.

وی افزود: تا پارسال ما می‌توانستیم خرید شرایطی با چک‌های سه ماهه نیز انجام دهیم ولی امسال فقط نقدی به ما جنس می‌دهند و این مسئله نیز در کاهش تولید مؤثر است.

مقامی در پاسخ به این پرسش که چرا برخی تولیدکنندگان ایرانی که هنوز هم نسبتاً تولید خوبی دارند، دیگر طرح‌های ایرانی اسلامی تولید نمی‌کنند، بیان کرد: واقعیت این است که ذائقه مشتری را اغلب تولیدکننده تعیین می‌کند، یک زمانی برخی شرکت‌های بزرگ ایرانی از تولید این طرح‌ها ترس داشتند اما با رایزنی‌هایی که از طرف حوزه هنری انجام شد، تولیدکننده پذیرفت که نوشت افزار با طرح‌های ایرانی اسلامی تولید کند، که با گذشت دو سه سال و عدم تحقق تعهدات حوزه هنری، آن تولیدکننده عملاً قید ادامه کار را زد.

شکرستان دچار مرگ زودرس شد

وی ادامه داد: مثلاً درباره طرح شکرستان می‌توانم بگویم پس از رسیدن به سال سوم تولید، به مرگ زودرس رسید و از دور خارج شد. برخی تولیدکنندگان هم هستند که این کار را یک کار فرهنگی می‌بینند و شاید سود مالی کار برای آن‌ها خیلی اهمیت ندارد، اما به‌دلیل محدودیت سرمایه و عدم حمایت، کار برای آن‌ها نیز سخت شده است.

به‌هرحال، آن‌چه مسلم است این است که نوشت‌افزار ایرانی اسلامی این روزها سهم کمی در بازار نوشت افزار دارد و این یک واقعیت است، که با توجه به اینکه در این حوزه ۳، ۴ سال طوفانی و بسیار خوب را در تولید و عرضه این محصولات پشت سر گذاشته‌ایم، می‌توانیم این افول را در تولید و عرضه نوشت‌افزار ایرانی اسلامی، واقعیتی تلخ بدانیم.

راه حل چیست؟

حالا که این طرح‌ها در بین مردم جا افتاده و تقاضای طرح‌های ایرانی اسلامی شدیداً افزایش یافته است، تولیدکنندگان بنا به دلایل مختلف یا تولید نمی‌کنند یا توان تولید ندارند. شاید نهادهای فرهنگی کلان کشور مانند وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی، بتوانند با تعامل و حمایت از تولیدکنندگان، باعث شوند بازار نوشت افزار ایرانی اسلامی برای ماه‌های آینده و حتی سال تحصیلی آینده احیا شود.

گزارش از محمدامین ناصرین

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما