کدخبر : 143493
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۸
فاقددیدگاه
پرینت

کارگروه تخصصی اشتغال و حرفه آموزی زندان های فارس برگزار شد

جنوب پرس: سومین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال و حرفه آموزی زندان های فارس به میزبانی زندان مرودشت برگزار شد.

کارگروه تخصصی اشتغال و حرفه آموزی زندان های فارس برگزار شد

به گزارش جنوب پرس ، سومین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال و حرفه آموزی زندان های فارس ظهر سه شنبه با حضور مدیرکل زندان ها و مدیرکل مرکز آموزش فنی و حرفه ای فارس، رئیس دادگستری شهرستان مرودشت، رئیس اداره بازرسی زندان ها، سرپرست اشتغال و حرفه آموزی زندان های فارس، رؤسای زندان های شیراز به میزبانی زندان مرودشت برگزار شد.

مدیرکل زندان های فارس ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان گفت: یکی از اولویت های مهم سازمان زندان ها، ایجاد اشتغال در زندان ها و پرکردن اوقات فراغت زندانیان است تا زندانی در زندان بیکار نباشد.

سیدحشمت اله حیات الغیب با اشاره به برگزاری دوره های فنی و حرفه ای در سال ۹۷ افزود: در ۶ماه نخست سال جاری، ۱۷۶ دوره با ۴۳ عنوان رشته در سطح زندان های استان برگزار شده است و ۲۸۷۰ نفر برای شرکت در این دوره ها ثبت نام کرده اند؛ ۱۹۸۳نفر برای شرکت در آزمون پایان دوره معرفی و ۷۶۷ نفر گواهی قبولی در آزمون را دریافت کرده اند.

وی اظهار کرد: ۸۶ دوره به صورت آزاد، ۱۲دوره به صورت مشارکتی در قالب تفاهم نامه و ۶۶ دوره با همکاری آموزش فنی و حرفه ای استان و ۱۲ دوره با هزینه مرکز آموزش فنی و حرفه ای برگزار شده است.

حیات الغیب افزود: در زندان مرودشت ۹ دوره در ۵ رشته برگزار شده است و ۱۸۰نفر از زندانیان در دوره های برگزار شده شرکت و ۴۲نفر موفق به دریافت گواهینامه پایان دوره شده اند.

مدیرکل زندان های فارس تاکید کرد: با توجه به تفاهم نامه بین سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با ستاد مبارزه با مواد مخدر سهم آموزش معتادین بهبود یافته در زندان های فارس تعداد ۱۶۵۲ نفر می باشد و اجرای آن مستلزم همکاری مراکز آموزش فنی و حرفه ای می باشد.

حیات الغیب ادامه داد: طرح اعزام زندانیان رای باز جهت فراگیری حداقل یک مهارت آموزشی در مراکز آموزش فنی و حرفه ای در بعضی شهرستان ها همچون نورآباد به نحو مطلوب انجام می شود و در بقیه شهرستان های تابعه نیز مستلزم همکاری مراکز فنی و حرفه ای جهت اجرا است.

وی تاکید کرد: در زندان جدید لارستان علیرغم فضای مناسبی که به وجود آمده و پیگیری مسئولین آن زندان، نیاز به برگزاری دوره های فنی و حرفه ای در رشته های مختلف است.

مدیرکل زندان های فارس با اشاره به اینکه مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی محل نگهداری محکومین مواد مخدر می باشد گفت: راه اندازی مرکز ثابت فنی و حرفه ای و تأمین مربی در رشته های مختلف آموزشی در مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی ضروری است.

حیات الغیب یادآور شد: با توجه به اینکه نرم جهانی بازگشت مجدد به زندان بین ۳۵ تا ۴۰درصد است و در کشور ما نرخ بازگشت بین ۲۵تا ۳۰ درصد می باشد، اما افرادی که در برنامه های آموزشی و کلاس های مهارت اساسی زندگی و فنی و حرفه ای شرکت می کنند میزان بازگشت مجدد این افراد آموزش دیده به زندان کمتر از ۵درصد است.

وی همچنین برگزاری کلاس های آموزشی فنی و حرفه ای ویژه سربازان وظیفه در زندان ها را مورد تأکید قرار داد.

مدیرکل زندان های فارس در ادامه از همکاری مطلوب مجموعه قضایی شهرستان در اعطای تسهیلات اشتغال به کار، مرخصی و رسیدگی به پرونده متهمین تحت قرار و حضور مستمر قاضی ناظر در زندان قدردانی کرد.

در ادامه، مدیرکل مرکز آموزش فنی و حرفه ای فارس گفت: یکی از دلایل توسعه یافتگی کشورهای توسعه یافته، آموزش های مهارتی است که از سنین پایین مهارت آموزی شروع می شود.

حشمت کوشکی تاکید کرد: بیکاری یکی از معضلات جامعه امروز ما است و از عمده ترین دلیل ارتکاب جرم و اینکه امروز افراد زیادی در زندان ها بسر می برند نداشتن مهارت و بیکاری است.

مدیرکل مرکز آموزش فنی و حرفه ای فارس افزود: اولین مرکز ثابت آموزش فنی و حرفه ای در زندان های کشور سال گذشته با ۸۰ رشته آموزشی در زندان عادل آباد شیراز راه اندازی شد و براساس برش شهرستانی، همه شهرستان های دارای زندان، دوره های آموزشی فنی و حرفه ای برگزار می شود.

کوشکی اظهار کرد: تعهدات ما حدود ۲۹۵ هزار نفر ساعت در زندان ها بوده که تاکنون ۳۰۴ هزار نفر ساعت بیش از تعهدات اجرا شده است.

وی افزود: شهرستان مرودشت ۱۴هزار نفر ساعت تعهد داشته که در ۶ماهه اول سال جاری ۱۵۹۲۰ نفر ساعت آموزش برگزار شده است.

مدیرکل مرکز آموزش فنی و حرفه ای فارس گفت: این اداره کل آمادگی برگزاری دوره های آموزشی به صورت رایگان برای زندانیان رأی باز در مراکز ثابت فنی و حرفه ای را دارد و در شهرستان ها نیز کلاس های آموزشی براساس تجربه خوبی که در ممسنی داشتیم برگزار می کنیم.

کوشکی گفت: انتظار ما از مسؤولین زندان ها این است که پژوهشی انجام گیرد تا تأثیر مهارت های فنی و حرفه ای بر بازگشت مجدد به زندان سنجیده شود.

وی همچنین تاکید کرد: این اداره کل آمادگی برگزاری دوره های آموزشی برای زندانیان و خانواده های زیر پوشش آنان در مرکز خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج زندان های استان را دارد.

فاتحی رئیس دادگستری مرودشت نیز گزارشی از وضعیت قضایی زندانیان و تعامل مطلوب مجموعه زندان با دادگستری ارائه و از مدیرکل زندان ها و رئیس زندان مرودشت قدردانی کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، واحد خدمات قضایی و مددکاری زندان مرودشت با حضور مدیرکل مرکز آموزش فنی و حرفه ای فارس، مدیرکل زندان ها و هیئت همراه افتتاح و از اندرزگاه ها و کارگاه اشتغال و کلاس های فنی و حرفه ای زندان بازدید و با زندانیان ملاقات کردند.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما