کدخبر : 143301
دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۸
فاقددیدگاه
پرینت

دستگاه قضا برای اعلام اسامی مُفسدان از کسی اجازه نمی‌گیرد/دار مجازات در انتظار ۹ متجاوز به عنف

جنوب پرس: رئیس‌کل دادگستری استان فارس گفت: دستگاه قضا نیاز به اجازه کسی برای اعلام اسامی مفسدان ندارد و طبق قانون عمل خواهد کرد.

به گزارش جنوب پرس ، علی القاصی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ابهاماتی در انتشار اخبار قبلی مربوط به اعلام اسامی مفسدان اقتصادی به وجود آمده مبنی بر اینکه نباید اسامی اعلام می‌شد و یا اینکه این اسامی مربوط به ۲ سال پیش بوده که نیاز به توضیح دارد.

وی با بیان اینکه انتشار نام مُفسدان ممکن است خوشایند برخی افراد نباشد اما مورد مطالبه خاص مردم است، تصریح کرد: هرگاه بحث مبارزه با مفسدان مطرح می‌شود، بلافاصله سروصداها بلند شده و برخی‌ها احساس نگرانی می‌کنند چراکه ممکن است این امر به مزاجشان خوش نیاید.

این مقام عالی قضایی با بیان اینکه از قبل نیز این‌گونه واکنش‌ها به اعلام اسامی مفسدان دیده‌شده است، اظهار داشت: برخی امروز اعلام می‌کنند چرا فساد مربوط به ۲ سال پیش الآن اعلام می‌شود؛ سؤال این است که آیا کسانی که به حقوق مردم تعرض می‌کنند باید با آنان برخورد شود یا نه؟ قطعاً پاسخ این است که باید در چهارچوب قانون اطلاع‌رسانی صورت گیرد.

رئیس‌کل دادگستری استان فارس افزود: مواردی به‌عنوان مفسدان اعلام شد که کلیه مراحل دادرسی آن انجام‌شده و مراتب گناهکاری آنان کاملاً مشخص‌شده و حتی برخی از محکومان کمتر از یک هفته از قطعیت حکم آنان گذشته بود که جرمشان اعلام شد.

القاصی خاطرنشان کرد: برخی از افراد هنوز در زندان هستند یا حکم آنان قطعی شده و باید به زندان برگردند اما یک سال طول کشیده تا به پرونده آنان رسیدگی شده است.

وی تأکید کرد: جای تأسف دارد که بگوییم اعلام اسامی مفسدان موجب بدبینی مردم می‌شود، آیا مردم از زندان انداختن فرد فاسد خوشحال می‌شوند یا بدبین؟ بنده فکر نمی‌کنم مردم بدبین شوند اتفاقاً آنان همین را از حاکمیت می‌خواهند.

القاصی خاطرنشان کرد: در اعلام اسامی مفسدان باید به مطالبه مردم و قانون توجه کنیم و مهم‌تر اینکه تأکیدات رهبری را موردنظر قرار دهیم که درخواست معرفی مفسدان را به مردم داشتند.

این مقام مسؤول همچنین با بیان اینکه پیشگیری از فساد کار دستگاه قضایی نیست، تصریح کرد: به وجود آمدن فساد در دستگاه‌ها به نظارت مدیران مجموعه نیز برمی‌گردد اما دستگاه قضا بلافاصله با قطعیت حکم مفسدان، اسامی آنان را اعلام می‌کند.

رئیس‌کل دادگستری استان فارس افزود: تعداد بسیاری نیز در ۶ ماهه نخست امسال دستگیر شده‌اند اما صبر کردیم با رسیدگی عادلانه حکم قطعی آنان اعلام شود و اگر گناهکار بودند اسامی را اعلام خواهیم کرد.

القاصی همچنین گفت: اینکه برخی می‌گویند این فسادها مربوط به ۲ سال پیش بوده است باید در پاسخ آنان گفت: فساد تنها مربوط به ۲ سال پیش نیست و همچنان ادامه دارد و ما با قطعیت احکام به‌تدریج اسامی را اعلام می‌کنیم.

وی تأکید کرد: در اعلام اسامی محکومان قطعی دستگاه قضایی گوشش بدهکار حرف این‌وآن نیست و به قانون نگاه می‌کند.

این مقام مسؤول افزود: در روزهای اخیر نیز علیه برخی مدیران اعلام‌جرم شده، پرونده آنان در حال بررسی است و دستگاه قضا ورود کرده و در این راستا برای تعقیب پرونده آنان نیاز به هماهنگی با هیچ فرد و دستگاهی نیست.

رئیس‌کل دادگستری استان فارس تأکید کرد: دستگاه قضایی صرفاً بر اساس قانون با متهمان برخورد خواهد کرد.

*متجاوزان به عنف اعدام می‌شوند

القاصی در ادامه نشست خبری به مجازات ۹ متجاوز به عنف اشاره کرد و اظهار داشت: ۱۶ نفر در سال ۹۵، ۷ نفر در سال ۹۶ و امسال نیز ۳ نفر و درمجموع ۲۶ نفر به جرم تجاوز به عنف به دار مجازات آویخته شده و دستگاه قضایی حکم آنان را اجرا کرده است.

وی افزود: ۹ نفر نیز به جرم تجاوز به عنف نسبت به یک خانم با هویت معلوم تحت تعقیب قرار گرفتند و نهایتاً در شعبه سوم دادگاه کیفری استان به مجازات اعدام محکوم شدند و در دیوان عالی کشور به تائید رسید که منتظر هستیم به‌محض اذن قوه، حکم اجرا شود.

القاصی خاطرنشان کرد: البته شاکی این پرونده اعلام گذشت کرده اما دستگاه قضایی از حکم عبور نکرده و مجازات را اجرا خواهد کرد.

این مقام قضایی اسامی ۹ متجاوز به عنف را به ترتیب عبدالخالق صفایی فرزند حسین، حمیدرضا صفایی فرزند علی‌اصغر، علی‌اکبر حقیقی فرزند یوسف، احسان صفایی فرزند علی‌اصغر، بهنام صفایی فرزند محمد، بهنام زمانی فرزند محمود، داوود زارعی فرزند محمد، علیرضا شاه علیان فرزند عبدالجلیل و بهنام روستایی فرزند نادعلی اعلام کرد.
رئیس‌کل دادگستری استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود نیز گفت: ۱۹۰۸ نفر نیز به جرم کارچاق‌کنی، دلالی و سوءاستفاده از دستگاه قضایی دستگیرشده که بسیاری از این افراد در زندان به سر می‌برند که از ۲ تا ۱۰ سال محکومیت دارند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما