کدخبر : 143101
شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷
فاقددیدگاه
پرینت

استرداد۵برابری ارزش افزوده به صادرکنندگان در هرمزگان

جنوب پرس: مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان گفت: در پنج ماهه ابتدای سال جاری رشد پنج برابری را در استرداد مالیات بر ارزش افزوده به صادرکنندگان نسبت به سال قبل در استان هرمزگان داریم.

به گزارش جنوب پرس ، شاکررضا مریدی اظهار داشت: در پنج ماهه سال گذشته مبلغ ۱۹ میلیارد و ۹۴۵ میلیون تومان به صادرکنندگان استرداد شده است که این مبلغ در سال جاری به ۱۰۵ میلیارد و ۱۴۶ میلیون تومان افزایش یافته است که رشد بیش از پنج برابر را نشان می‌دهد.

وی اظهار داشت: این میزان استرداد به حدود ۱۵ فعال اقتصادی در چندین مرحله صورت گرفته است.

مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان با بیان اینکه در دو سال اخیر استرداد موقت هم به صادرکنندگان صورت می‌گیرد؛ اظهار داشت: بنا به درخواست مودی و با ارائه مدارک و مستندات، میزان ۸۰ درصد استرداد مالیات بر ارزش افزوده به صادرکنندگان صورت می‌گیرد و ۲۰درصد هم پس از رسیدگی و قطعیت پرونده پرداخت می‌شود که این استرداد موقت در افزایش میزان استردادها اثرگذار بود.

مریدی این استرداد موقت به صادرکنندگان را عاملی در جهت برطرف شدن مشکلات واحدهای تولیدی هم خواند.

وی ابراز داشت: همچنین در راستای اجرای تبصره ۶ ماده ۱۷ قانون ارزش افزوده که سه ماه از تاریخ درخواست مودی، فرصت رسیدگی داشتیم که این مدت براساس قانون رفع موانع تولید به یک ماه کاهش یافته است و این اداره کل هم در راستای قانون رفع موانع‌تولید حتی در زمان کمتر از یک ماه از درخواست مودی، نسبت به استرداد ارزش افزوده اقدام می‌کند.

مریدی انتقال پرونده‌های فعالان اقتصادی فعال در هرمزگان از استان‌های دیگر را نیز در افزایش استردادها موثر دانست و افزود: با توجه به اینکه در بحث صادرات هم هرمزگان نسبت به سایر استان‌های کشور پیشگام می‌باشد، در همین راستا جهت تشویق صادرکنندگان مراحل پرداخت استرداد سریع‌تر انجام می‌شود.

موفقیت‌های دوساله

مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان گفت: عوامل مختلفی در موفقیت اداره کل امورمالیاتی استان در کسب عنوان برتری در جشنواره شهید رجایی و… و قدردانی استاندارهرمزگان از این اداره‌کل نقش داشتند.

وی بابیان این اداره‌کل در دو بخش عمومی و اختصاصی این جشنواره به دلیل افزایش درآمدزایی مورد تجلیل قرار گرفت؛ افزود: این اداره‌کل در تحقق درآمدهای مالیاتی موفقیت داشت که نتیجه آن هم تخصیص صددرصدی اعتبارات استانی بود.

مریدی اظهار داشت: پرداخت عوارض ارزش‌افزوده به شهرداری‌ها و دهیاری‌های هرمزگان با رشد ۸۶ درصدی را داشتیم که منجر به رشد و آبادانی و توسعه شهرها و روستاهای استان می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان گفت: در دو سال اخیر شفافیت و به‌ روزرسانی پرونده‌های معوقات مالیاتی و کسانی که به نحوی از تمکین مالیاتی خودداری می‌نمودند را داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: حمایت از صادرکنندگان را در این مدت در برنامه داشتیم؛ به نحوی که استرداد مالیات برارزش افزوده کالاهای صادراتی نسبت به سال‌های قبل رشد چشمگیری داشته است.

مریدی تصریح نمود: به‌ روزرسانی پرونده‌ها و قطعیت معوقات مالیاتی را در این مدت داشتیم، به نحوی که ۲۰۰ پرونده مهم استان تا پایان سال۹۵ تعیین تکلیف شدند.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان با بیان اینکه استقبال چشمگیر مودیان مالیاتی در تسلیم به‌موقع اظهارنامه مالیاتی را در استان شاهد بودیم؛ تاکید کرد: این موضوع باعث شد در تسلیم اظهارنامه مشاغل، هرمزگان به رتبه نخست کشوری دست یابد و در تسلیم اظهارنامه اشخاص حقوقی نیز رتبه سوم کشوری را کسب نماید.

به گفته وی در دوسال اخیر تعامل و همکاری با اتاق اصناف، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون، خانه صنعت و معدن و سایر تشکل‌ها و همچنین اصحاب‌رسانه در خصوص اطلاع‌رسانی و آموزش به مودیان مالیاتی افزایش یافته است که منجر به رضایت در این بخش‌ها شده است.

مریدی با بیان اینکه اداره کل امورمالیاتی هرمزگان به مقوله آموزش توجه ویژه‌ای دارد؛ اظهار داشت: اولویت را در این بخش به آموزش کارکنان و مودیان وسایر تشکل‌ها دادیم که به طور مرتب دوره‌های آموزشی را برگزار کرده و می‌کنیم.

بیشترین معافیت‌ها ومشوق‌ها در تولید و صادرات

مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان گفت: تولید و صادرات، بیشترین معافیت‌ها و مشوق‌های مالیاتی رابه خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: مواد ۱۳۲ و۱۴۱ قانون مالیات‌های مستقیم بر مشوق‌ها و معافیت‌های مالیاتی تصریح دارند.

مریدی اظهار داشت: براساس ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم، واحدهای تولیدی و معدنی، واحدهای تولید فناوری‌اطلاعات، درآمدهای خدماتی بیمارستان‌ها، هتل‌ها ومراکز اقامتی گردشگری، افزایش نیروی کار مشاغل، سرمایه‌گذاری مجدد و درآمدهای حمل ونقل، درآمد تولیدی شرکت‌های خارجی،  تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی، دفاتر گردشگری و زیارتی، هزینه‌های تحقیقاتی و پژوهشی مشمول معافیت قرار می‌گیرند.

مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان خاطرنشان کرد: صد درصد درآمد ابرازی ناشی از فعالیت‌های تولیدی و معدنی واحدهای تولیدی و معدنی، اشخاص حقوقی غیردولتی در مناطق توسعه‌ یافته به مدت ده سال و در سایر مناطق به مدت پنج سال، همچنین در صورت استقرار در شهرک‌های صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی در مناطق کمتر توسعه‌یافته به مدت سیزده سال و در سایر مناطق به مدت هفت سال به نرخ صفرمشمول مالیات صفر است.

وی اظهار داشت: پنجاه درصد مالیات بر درآمد ابرازی کلیه تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی که قبل از اجرای این ماده، پروانه بهره‌برداری از مراجع قانونی ذی‌ربط اخذ کرده باشند تا مدت شش سال(سال۱۴۰۰) معاف است.

مریدی از اخذ پروانه بهره‌برداری تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی قبل از سال۹۵، ابراز درآمد حاصل از تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی (درآمدهای کتمان شده مشمول این معافیت نمی‌گردد)، تسلیم اظهارنامه، دفاتر قانونی و اسناد ومدارک حسابداری به عنوان شرایط لازم برای احراز و اعمال معافیت تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی نام برد و افزود: معافیت قابل تسری به درآمد حاصل از واگذاری تاسیسات مذکور نیست.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان تصریح نمود: نوع مالکیت تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی مذکور از حیث شخصیت حقیقی یا حقوقی و همچنین خصوصی، تعاونی، دولتی وعمومی غیردولتی و از طرفی مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی در تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی تاثیری براعمال معافیت ندارد.

وی خاطرنشان کرد:  صد درصد درآمد ابرازی دفاتر گردشگری و زیارتی دارای مجوز از مراجع قانونی ذیربط که از محل جذب گردشگران خارجی یا اعزام زائر به عربستان، عراق وسوریه مشمول مالیات با نرخ صفر است و نوع مالکیت دفاتر گردشگری و زیارتی مذکور از حیث شخصیت حقیقی یا حقوقی و همچنین خصوصی، تعاونی، دولتی و عمومی غیردولتی تاثیری در اعمال معافیت ندارد.

مریدی گفت: معادل هزینه‌های تحقیقاتی وپژوهشی از مالیات‌ ابرازی سال انجام هزینه و حداکثر به میزان ده درصد مالیات‌ ابرازی سال انجام هزینه مذکور بخشوده می‌شود.

مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان در خصوص شرایط احراز و اعمال و معافیت دراین بخش افزود: بایستی درآمد ناخالص ابرازی حاصل از فعالیت تولیدی و معدنی واحدهای تولیدی و صنعتی از پنج میلیارد ریال کمترنباشد؛ همچنین واحد تولیدی و معدنی متعلق به اشخاص حقوقی خصوصی و تعاونی باشد و واحدهای تولیدی و صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارتخانه ذیربط باشد؛ عقد قرارداد با دانشگاه‌ها یا مراکز پژوهشی و آموزش عالی دارای مجوز قطعی از وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش‌پزشکی شده باشد. اظهارنامه مالیاتی و ارائه دفاتر و اسناد و مدارک تسلیم شوند.

مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان گفت: درآمد حاصل از فروش ضایعات کالای تولیدی و خدمات انجام شده بوسیله ماشین‌آلات تولیدی نیز جزو درآمد حاصل از فعالیت تولیدی می‌شود؛ در صورتی که مالکیت واحد تولیدی و صنعتی متعلق به اشخاص حقوقی دولتی و یا نهادهای عمومی غیردولتی و یا بصورت توامان اشخاص مذکور مالک بیش از۵۰درصد مالکیت واحد تولیدی و صنعتی باشند بخشودگی قابل اعمال نمی‌باشند.

مریدی گفت: همچنین این بخشودگی درخصوص واحدهای تولیدی وصنعتی متعلق به اشخاص حقیقی نیز قابل اعمال نمی‌باشد.

وی افزود: بخشودگی مالیاتی مزبور صرفا درخصوص هزینه‌های حاصل از طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی بوده و قابل تسری به هزینه‌های حاصل از فعالیت‌های اشخاص مندرج در صدر بند “س” ماده ۱۳۲قانون مالیات‌های مستقیم نمی‌گردد.

به گفته مریدی براساس ماده ۱۴۱قانون مالیات‌های مستقیم، صددرصد درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و محصولات بخش کشاورزی و بیست درصد درآمد حاصل از صادرات مواد خام مشمول مالیات با نرخ صفر می‌گردد.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان تصریح داشت: براساس تبصره یک این ماده، درآمد حاصل از صادرات کالاهای مختلف که بصورت عبوری (ترانزیت) به ایران وارد می‌شود و بدون تغییر در ماهیت یا با انجام کاری بر روی آن صادر می‌شوند مشمول مالیات با نرخ صفر می‌گردد.

برگشت پرونده‌های مالیاتی

وی گفت: ۱۰۰درصد پرونده‌های مالیاتی فعالان اقتصادی که در هرمزگان فعالیت دارند را از سایر استان‌ها به استان هرمزگان برمی‌گردانیم.

مریدی افزود: سازمان امورمالیاتی هم دستورالعملی را به ادارات کل امورمالیاتی ابلاغ نموده است که پرونده‌ها به استان‌های مربوطه برگشت داده شوند.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان اظهار داشت: ماده ۱۱۰ قانون مالیات‌های مستقیم نیز به این موضوع اشاره دارد که بایستی محل رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی، استان محل فعالیت فعالان اقتصادی باشد.

وی خاطرنشان نمود: براساس این ماده قانونی، اشخاص حقوقی مکلفند اظهارنامه و ترازنامه و حساب سودوزیان متکی به دفاتر و اسناد و مدارک خود را حداکثر تا چهارماه پس از سال مالیاتی همراه با فهرست هویت شرکا و سهامداران و حسب مورد میزان سهم‌الشرکه یا تعداد سهام و نشانی هر یک از آنها را به اداره امورمالیاتی که محل فعالیت اصلی شخص حقوقی درآن واقع است تسلیم و مالیات متعلق را پرداخت نمایند. پس از تسلیم اولین فهرست مزبور، تسلیم فهرست تغییرات در سنوات بعد کافی خواهد بود.

مریدی تصریح نمود: برهمین اساس محل تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات اشخاص حقوقی خارجی و مؤسسات مقیم خارج از ایران که در ایران دارای اقامتگاه یا نمایندگی نمی‌باشند، تهران است.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان خاطرنشان کرد: حکم این ماده در مورد کارخانه‌داران واشخاص حقوقی در دوران معافیت نیز جاری خواهد بود.

وی اظهار داشت: اشخاص حقوقی نسبت به درآمدهایی که طبق مقررات این قانون نحوه دیگری برای تشخیص آن مشخص شده است مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی جداگانه که در فصل‌های مربوط پیش‌بینی شده است، نیستند.

برون سپاری نقل و انتقال املاک به دفاتر ثبت اسناد

مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان از برون سپاری نقل و انتقال املاک به دفاتر ثبت اسناد خبرداد.

وی گفت: سازمان امورمالیاتی برای کاهش مراجعات و تسهیل امور مردم در زمان خرید و فروش املاک ، نقل و انتقال ملک را به زودی به دفاتر ثبت اسناد واگذار می‌کند.

مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان افزود: جهت نقل و انتقال از طریق دفاتر ثبت اسناد هم سازمان امورمالیاتی زیرساخت‌های اجرای این طرح را آماده کرده است و واگذاری به زودی عملیاتی می‌شود.

وی بابیان اینکه یکی از برون سپاری‌های سازمان امورمالیاتی کشور در نقل و انتقال املاک است؛ اظهار داشت: البته این طرح در گام نخست بصورت آزمایشی در چند استان اجرا می‌شود و سپس در تمام کشور روند اجرایی می‌گیرد.

مریدی ابراز داشت: درهمین راستا هم اعلام شده است که در کل کشور دفترچه یکسان منطقه‌بندی تدوین شده باشد.

مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان خاطرنشان کرد: دفترچه منطقه‌بندی را هیاتی که دبیر آن امورمالیاتی است و با مشارکت ثبت اسناد، راه و شهرسازی، یک نماینده شورای‌شهر و جهادکشاورزی است، تهیه می‌کنند.

وی تاکید کرد: در راستای ماده۶۴ قانون مالیات‌های مستقیم این هیات هرسال ارزش معاملاتی هر شهرستانی را تعیین می‌کنند که درهر شهرستانی این هیات فعالیت دارد وبراساس قیمت منطقه‌بندی مالیات اخذ می‌شود.

مریدی خاطرنشان کرد: براساس  ماده ۶۴ قانون مالیات‌های مستقیم، تعیین ارزش معاملاتی املاک برعهده کمیسیون تقویم املاک می‌باشد که این کمیسیون موظف است ارزش معاملاتی موضوع این قانون را درسال اول معادل دو درصد میانگین قیمت‌های روز منطقه به‌لحاظ ملاک‌هایی تعیین کند.

مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان اظهار داشت: این شاخص هر سال به میزان دو واحد درصد افزایش می‌یابد تا زمانی که ارزش معاملاتی هر منطقه به ۲۰درصد میانگین قیمت‌های روز املاک برسد.

وی اظهار داشت: قیمت ساختمان باتوجه به مصالح (اسکلت فلزی یا بتون آرمه یا اسکلت‌بتونی و سوله و…) و قدمت و تراکم و طریقه استفاده از آن (مسکونی، تجاری، اداری، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، خدماتی و… ) و نوع مالکیت و همچنین قیمت اراضی با توجه به نوع کاربری و موقعیت جغرافیایی از لحاظ تجاری، صنعتی، مسکونی، آموزشی، اداری و کشاورزی توسط کمیسیون مذکور هرساله یکبار ارزش معاملاتی املاک رابه تفکیک عرصه و اعیان تعیین می‌کند.

مریدی تصریح نمود: در موارد تقویم درهر بخش و روستاهای تابعه (براساس تقسیمات کشوری ) نماینده بخشدار یا شورای بخش در جلسات کمیسیون شرکت می‌کند، درصورت نبودن شورای اسلامی شهر یا بخش، یک نفر که کارمند دولت نباشد با معرفی فرماندار یا بخشدار مربوط در کمیسیون شرکت می‌کند.

مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان اظهار داشت: براساس ماده ۵۹ قانون مالیات‌های مستقیم هم نقل و انتقال قطعی املاک به ماخذ ارزش معاملاتی وبه  نرخ ۵درصد و همچنین انتقال حق واگذاری محل به ماخذ وجوه دریافتی مالک یا صاحب‌حق و به نرخ دو درصد در تاریخ انتقال از طرف مالکان عین یا صاحبان حق مشمول مالیات می‌باشد.

وی گفت: براساس تبصره یک ماده ۵۹قانون مالیات‌های مستقیم چنانچه برای مورد معامله ارزش معاملاتی تعیین نشده باشد، ارزش معاملاتی نزدیکترین محل مشابه مبنای محاسبه مالیات خواهد بود.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما