کدخبر : 143089
شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۶
فاقددیدگاه
پرینت

برگزاری جشنواره خرم‌رود با هدف لمس خشکسالی برای شهروندان

جنوب پرس: سالهاست که شیراز دچار خشکسالی شده و رنگ باران را آن‌طور که باید ندیده است و رودخانه نهر اعظم آن نیز مدت‌هاست به یک بستر خشک تبدیل شده است.

به گزارش جنوب پرس ، جشنواره خرم‌رود در رودخانه خشک شیراز از ۷ تا ۱۵ شهریورماه به عنوان پیش زمینه‌ای برای تقویت برگزاری گردشگری رویدادی با حضور و همکاری سازمان‌ها، مردم و سازمان‌های مردم نهاد با موفقیت به کار خود پایان داد.

مدیر اداره گردشگری شهرداری شیراز با اشاره به استفاده از بستر رودخانه خشک سد نهر اعظم در برگزاری یک جشنواره همه جانبه در شیراز به خبرنگار فارس می‌گوید: جشنواره خرم رود به مدت یک هفته در حوزه‌های مختلف با هدف ایجاد شور و نشاط و همچنین به عنوان فرصتی برای لمس خشکسالی از سوی شهروندان در بستر این رودخانه در بلوار چمران برگزار شد.

علی نیری ادامه می‌دهد: لمس خشکسالی برای شهروندان از این جهت حایز اهمیت است که فرهنگ‌سازی برای مصرف بهینه آب موثرتر انجام می‌شود.

وی با ابراز رضایت از برنامه‌های متنوعی که در این جشنواره اجرا شد، عنوان می‌کند: استفاده بهینه از یک فضای خشک و مرده به عنوان محلی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری شهر، آشنایی با فعالیت فرهنگ‌سراها و سراهای محله، مراکز مشاوره خانواده، استفاده از یک سایت بکر و طبیعی با حداقل هزینه و … در این بستر خشک به بهترین شکل ممکن فراهم شد.

تحقق شعار شهرداری

نیری یکی از اهداف به تحقق پیوسته در جشنواره خرم‌رود را تحقق شعار شیراز شهر سبز پایدار، شهروند فرهنگ‌مدار شهردار شیراز می‌داند و بیان می‌کند: این جشنواره فرصت مشارکت و درک شهروندان از یک رویداد گسترده و درک خشکسالی را فراهم کرد.

وی می‌افزاید: به علاوه مردم در یک فضای گسترده و ایمن با رعایت شئونات اخلاقی از برنامه‌های مفرح ورزشی، فرهنگی، آیینی و … در کنار اعضای خانواده خود بهره‌مند شدند.

این مقام مسوول اضافه می‌کند: کنار آمدن مردم با یک بستر خشک به عنوان فضای جشنواره نیز پیامدهای مثبتی همچون درک لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب در موارد مختلف روزانه و شهری از حمله تامین فضای سبز شهر را نیز در پی داشت.

استقبال گسترده

مدیر اداره گردشگری شهرداری شیراز استقبال شهروندان را از خرم‌رود مطلوب عنوان می‌کند و می‌گوید: در یک فضای چند هکتاری روزانه بیش از ۸ هزار نفر در یک فضای سالم و بدون بروز هیچگونه مشکلی در کنار هم جمع و از تفریحات سالمی برخوردار شدند.

نیری ادامه می‌دهد: سعی شد تا مردم با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به این جشنواره بیایند و پل ارتباطی میان پیاده‌راه سلامت و بستر رودخانه خشک فراهم شد.

وی اضافه می‌کند: برگزاری نماز جماعت در بستر رودخانه خشک از زیباترین برنامه‌های خرم‌رود بود و مردم دعا کردند تا برکات آسمانی نصیب این بستر خشک شود.

ورزش خانوادگی و آموزش

نیری با تاکید بر فضایی که برای ورزش کردن اعضای خانواده در کنار هم فراهم شد، بیان می‌کند: تمامی اعضای خانواده در یک فضای وسیع و ایمن در رشته‌های همچون داژبال، پتانک، والیبال ساحلی، تنیس، فوتبال دستی و … به تحرک پرداختند.

وی می‌افزاید: در بخش فرهنگ شهروندی، آموزش آتش نشانی و مسایل ایمنی در خانه، مسایل حوزه پسماند و اهمیت مصرف بهینه آب ارایه شد و مورد استقبال خوبی قرار گرفت.

گردشگری

نیری از برگزاری برنامه‌های فرهنگی در خرم‌رود خبر می‌دهد و می‌گوید: برپایی کمپ عشایری، معرفی آداب و خوراک سنتی، برگزاری بازی‌های بومی و محلی و … از این موارد بود.

وی ادامه می‌دهد: آیین کلاه کنی و حنابندان شهر لطیفی لار نیز در این جشنواره به اجرا درآمد و آیین مردم شیراز از طریق موسیقی، تئاتر و … به بهترین شکل ممکن اجرا شد.

این مقام مسوول ابراز امیدواری می‌کند: برگزاری این جشنواره فرصتی برای توسعه گردشگری در سال ۹۸ است و از تمامی دست اندرکاران برگزاری این برنامه، شهرداری منطقه ۶، معاونت خدمات شهری، هنرمندان، انجمن‌ها، هیات‌های ورزشی قدردانی می‌کنیم.

گزارش از مریم شمالیان

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما