کدخبر : 142916
چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
فاقددیدگاه
پرینت

خرمای “ابو دبس” به شیرینی «استعمران» و درشتی «برحی»

جنوب پرس: جشنواره برداشت رطب و خرما امروز و فردا برای نخستین بار در روستای «ابودبس» شهرستان کارون برگزار می‌شود؛ روستایی که به دلیل داشتن شیرین‌ترین شیره خرما (دبس) به این اسم نامیده شده است.

به گزارش جنوب پرس ، هوا گرم است و شرجی نفس کشیدن را سخت کرده اما نخل‌های جنوب استواری خودشان را به رخ آدم‌ها می‌کشند؛ شاید بی‌دلیل نباشد که محلی‌ها از گرما و شرجی به “خرماپزان” تعبیر می‌کنند تا خارک نخل‌هایشان به رطب و سپس خرما تبدیل شود.

یکی از مرغوب ترین خرماها در روستای «ابو دبس» برداشت می‌شود؛ این روستا در ساحل شرقی و در پیچ رودخانه کارون واقع شده به طوری که سه ضلع روستا در محاصره رودخانه قرارگرفته‌اند.

در میان اخبار ناراحت‌کننده‌ بسیاری که از نخیلات خوزستان مخابره می‌شود، برگزاری جشنواره شکرانه خرما در روستای ابودبس شهرستان کارون می‌تواند نوید خوبی برای برداشتن غبار خستگی و ناامیدی از تن رنجور مردم و کشاورزان باشد.

فروش خرما به واسطه‌ها

قاسم جامعی یکی از نخل داران روستای ابودبس است، وی می‌گوید: شاید برگزاری این جشنواره محصول خرمای ما را نجات دهد، متقاضیان جدیدی برای عرضه خرمای خود پیدا کنیم.

وی می‌افزاید: ازآنجایی‌که دولت هیچ ابتکاری برای تعیین قیمت و خرید خرما از کشاورز ندارد مجبور هستیم محصول خرما را به واسطه‌ها بفروشیم، تا بتوانیم حداقل زحمت خود را جبران کنیم.

بهترین خرمای “برحی” کشور در ابودبس برداشت می‌شود

معصومه خنفری فرماندار شهرستان کارون هدف از برگزاری این جشنواره را معرفی ظرفیت‌های شهرستان کارون دانست و اظهار کرد: بسیاری از ظرفیت‌های کشاورزی شهرستان کارون مغفول مانده است؛ برگزاری جشنواره برای معرفی انگورهای مرغوب و خرماهای این شهرستان فرصت خوبی برای معرفی این ظرفیت‌ها است.

وی با تأکید بر اینکه بهترین خرمای برحی ایران در روستای ابودبس شهرستان کارون برداشت می‌شود، گفت: این نوع از محصول خرما به دلیل مرغوبیت پیش از برداشت پیش‌فروش می‌شود و متقاضی از کشورهای خارجی دارد.

فرماندار کارون محصول خرمای برحی شهرستان کارون را شیرین، دانه‌درشت و بی‌نظیر توصیف می‌کند و عنوان می‌کند: بهترین نمونه‌های خارک، رطب و خرمای برحی در سواحل شرقی رودخانه کارون در روستاهای شهرستان کارون برداشت می‌شود.

خنفری می‌افزاید: نخیلات روستاهای ابودبس، عمیره، جنگیه و کواتر (کوی ولی‌عصر) به دلیل نزدیکی به رودخانه، آب ابتدا نخیلات شهرستان کارون را آبیاری می‌کند اما در مسیر گذشتن به سمت نخیلات آبادان، خرمشهر و شادگان شور شده و بر کیفیت خرمای این سه شهرستان تأثیر می‌گذارد.

بالای ۹۰ درصد خرمای شهرستان کارون از نوع «استعمران» است

جاسم حزباوی مدیرعامل تعاونی کشاورزی اهواز و کارون بابیان اینکه امسال برای نخستین سال است که جشنواره شکرانه برداشت خرما در شهرستان کارون برگزار می‌شود، اظهار کرد: حدود ۳ هزارو ۲۰۰ هکتار از زمینهای شهرستان کارون به نخیلات مربوط می‌شود که ۳ هزار هکتار مثمر هستند و ۲۰۰ هکتار جدیداً کاشته شده‌اند.

وی با ابراز خرسندی از عملکرد نخیلات بیان کرد: امسال به دلیل بارندگی‌های فروردین‌ماه نخیلات کاملاً شستشو شد و ازآنجایی‌که فصل گرده‌افشانی نخل‌ها بود تأثیر بسیاری بر کیفیت و کمیت محصول گذاشت.

مدیرعامل تعاونی کشاورزی اهواز و کارون با اشاره به گله نخل داران در رابطه باقیمت پایین خرما، عنوان کرد: شهرستان‌ها قیمت خرمای درجه‌یک استعمران را ۴ هزار تومان و جهاد کشاورزی استان ۳ هزارو ۶۰۰ قیمت زده‌اند این در حالی است که قیمت این نوع خرما بیش از این است و کارگاه‌های بسته‌بندی با قیمت ۲ هزارو ۹۰۰ از کشاورز خریداری کردند که به‌صرفه نیست.

حزبایی با بیان اینکه تحریم‌ها بر صادرات محصول به کشورهای دیگر با توجه با تقاضاهایی که وجود دارد تأثیر گذاشته است، گفت: محصول خرما یک سرمایه ملی است و مسئولان باید به فکر راهکارهای جدید برای صادرات آن باشند.

وی با تأکید بر اینکه ۹۰ تا ۹۵ درصد محصول خرمای شهرستان کارون از نوع استعمران است، افزود: با توجه به اینکه خرمای استعمران محصولی است که درصد الکل آن بالا است، استفاده زیادی در صنایع تبدیلی کشورهای دیگر دارد.

حزبایی با اشاره به حل نشدن مشکل بیمه کشاورزان و نخل داران گفت: باوجوداینکه اکنون در فصل برداشت قرار گرفتیم هنوز بیمه تعیین خسارت نکرده است؛ جهاد کشاورزی استان در این رابطه هیچ کاری انجام نداده است.

وی عنوان کرد: تمام پاجوش‌های نخل کشورهای حاشیه خلیج فارس از منطقه منیوحی و چوئبده آبادان تهیه‌شده است؛ اکنون نخیلات آن‌ها حرف اول را می‌زند! چون دولت از آن‌ها حمایت کرده است، ضمن اینکه آبیاری نخیلات آن‌ها از طریق شیرین کردن آب صدرصد شور است.

حزبایی افزود: اگر دولت در شهرهای آبادان، خرمشهر، شادگان و ماهشهر تصفیه‌خانه آب شیرین راه‌اندازی کند قطعاً وضع نخیلات این شهرها این نبود.

وجود ۵۵۰ هزار نخل در حاشیه شرق کارون

حامد باوی دهیار روستای ابودبس نیز اظهار کرد: برداشت خرما در سطح شهرستان کارون به ترتیب نخیلات زودرس، میان‌رس صورت می‌گیرد؛ اکنون زمان برداشت خرمای استعمران است، پس از آن‌ها به ترتیب رسیدن خرمای بریم، برحی، گنتار و… است؛ برداشت تا اوایل مهرماه ادامه دارد.

وی با اشاره به میزان برداشت خرما در روستای ابودبس گفت: حجم خرمای هر نخل از ۴۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم متغیر است.

دهیار ابودبس با اشاره به مرغوبیت خرمای برحی در استان و کشور، بیان کرد: این محصول چند ماه پیش از برداشت محصول به متقاضیان استان‌های دیگر پیش‌فروش می‌شود.

باوی عنوان کرد: در حاشیه شرق کارون ۵۵۰ هزار نخل وجود دارد که از این تعداد حدود ۴۰ هزار نخل در روستای ابودبس است.

به گزارش خبرگزاری فارس، بهترین محصولات نخلی در روستای «ابو دبس» برداشت می‌شود و نامگذاری این روستا به این دلیل است که درگذشته شیرین‌ترین شیره خرما (دبس) در این روستا تهیه می‌شده است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما