کدخبر : 141503
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۹
فاقددیدگاه
پرینت
آژانس بین‌المللی انرژی هشدار داد؛

اجرای تحریم نفتی ایران، بازار را دستخوش طوفان می‌کند

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد چشم‌انداز بازار نفت در اواخر امسال نمی‌تواند به آرامی وضعیت کنونی باشد و با اجرای تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، دستخوش طوفان خواهد شد.
نفت
 آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد بازارهای نفتی وارد یک دوره کوتاه آرامش شده‌اند اما اواخر امسال زمانی که تحریم‌های آمریکا علیه ایران اجرا شوند، احتمالا بازارها دستخوش طوفان شوند.

این نهاد بین‌المللی در گزارش ماهانه خود اعلام کرد: «آرامش اخیر بازار نفت به همراه کم شدن تنش‌های کوتاه مدت در بخش عرضه، قیمت‌ها را در حال حاضر کاهش داده است اما کند شدن رشد تقاضا احتمالا ادامه نمی یابد.»

قیمت نفت به علت نگرانی در مورد کمبود عرضه به بالاترین رقم از سال ۲۰۱۴ و به نزدیکی ۸۰ دلار در هر بشکه رسیده بود اما در هفته‌های اخیر با بازگشت دوباره نفت لیبی به بازار و آشکار شدن نشانه‌هایی از اعطای معافیت از سوی واشنگتن به خریداران آسیایی نفت ایران برای سال آینده، کاهش یافت.

با این حال، آمریکا اعلام کرد هنوز به دنبال مجبور کردن مشتریان نفت ایران به توقف کامل خرید نفت از این کشور است.

آژانس بین‌المللی انرژی افزود: «با اجرایی شدن تحریم‌های نفتی ایران که احتمالا با مشکلات تولید در سایر کشورها همزمان خواهد بود، ادامه عرضه نفت در جهان احتمالا بسیار چالش‌برانگیز خواهد شد و به بهای کاهش ذخیره ظرفیت مازاد تمام خواهد شد.»

بنا بر این گزارش فارس، عربستان متعهد شده است تا برای جلوگیری از کمبود عرضه در بازار مداخله کند. این کشور اکنون ۱۰ میلیون بشکه در روز تولید کرده است و از نظر تئوری می‌تواند تولیدش را به بالای ۱۲ میلیون بشکه در روز برساند.

اما چنین اقدامی سبب خواهد شد تا در حقیقت هیچ ظرفیت مازاد ذخیره‌ای در بازار برای مقابله با هرگونه اختلال در عرضه در تولید کشورهایی نظیر لیبی، ونزوئلا یا نیجریه باقی نماند.

آژانس بین‌المللی انرژی با توجه با این وضعیت هشدار داده است: «از این رو، چشم‌انداز بازار نمی‌تواند به آرامی وضعیت کنونی باشد.»

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما