کدخبر : 141299
چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰
فاقددیدگاه
پرینت

احمد معرفت از پیشگامان ورزش کوهنوردی فارس درگذشت

جنوب پرس:  احمد معرفت از پیشگامان ورزش کوهنوردی فارس و ایران چشم از جهان فروبست.

احمد معرفت از پیشگامان ورزش کوهنوردی فارس درگذشت

به گزارش جنوب پرس ، احمد معرفت متولد سال ١٣٠٦ درخانواده ای صاحب نام چشم به جهان گشود؛ پدرش محمدتقی معرفت از پیشگامان چاپ و نشر و از اولین بنیانگذاران کتابفروشی در شیراز بود، حرفه ای که به مدت بیش از یک قرن توسط پدر و حسن وحسین، برادرانش و همچنین داماد و خواهرزاده های ایشان(خاندان شفیعی) همچنان در شیراز ادامه دارد.

افسرمعرفت، خواهر این شخصیت فرهنگی و ورزشی شیراز از زنان شاعر پیشکسوت فارس به شمار می رود.

احمد معرفت از برجسته ترین ورزشکاران و کوهنوردان فارس و یران است که از سنین نوجوانی (١٣٣١) با ورود به این حرفه موفق به فتح معروفترین قله ها در قاره های آمریکا، اروپا، آسیا و آفریقا گردیده و برای صعود به آنها به کشورهای فرانسه، انگلستان، چین، ژاپن، آمریکا، ایتالیا، آلمان، دانمارک، سوییس، یونان، ترکیه، یوگسلاوی، بلغارستان، سوریه، عراق، مصر، اردن، عربستان، امارات متحده عربی، هندوستان، تایوان و… سفرکرده و موفق به کشف غارهای جدیدی درایران گردیده است.

حاصل ٦٠ سال تلاش او، گردآوری مجموعه عظیم و منحصربه فردی شامل صدها قطعه عکس، پوستر، ابزار و وسایل کوهنوردی وهمچنین سنگها، فسیلها ویافته ها و یادبودهای ایشان ازکوه ها ومناطق مختلف ایران و جهان است که موجب تاسیس اولین موزه کوهنوردی فارس و ایران درشیراز گردید.

زنده یاد معرفت حاصل این خاطرات ۶۰ ساله را نیز در دو کتاب با عنوان «کوهها وغارهای ایران» و «خاطرات شصت سال کوهنوردی» چاپ و منتشر کرده است.

چاپ دوم کتاب کوه‌ها و غارهای ایران(همراه با دانستنی‌های کوهنوردی)، در سال ۱۳۷۳ توسط انتشارات گلی منتشر شد؛ کتاب «کوهها و غارهای ایران» در سال ۱۳۵۲ برای اولینمرتبه در ایران در حدود ۷۰۰ صفحه توسّط «انتشارات کانون معرفت» تهران توسط مرحوم حاج حسن معرفت انتشار یافت که شامل اسامی کلیه کوههای ایران و ۲۰ فصل از اطلاعات جامع کوهنوردی مورد نیاز کوهنوردان بود و همچنین بیشتر از ۴۰۰ غار که تعدادی از آنها را خود به اتفاق کوهنوردان «سازمان کوهنوردی شیراز» از سال ۱۳۳۰ – سال تأسیس سازمان – به بعد کشف و نامگذاری شد؛ پس از چند سال این کتاب که به تعداد ۳۰۰۰ نسخه به چاپ رسیده بود، نایاب شد.

کتاب غارهای ایران در سال ۱۳۸۸ توسط انتشارات نقش مانا اصفهان منتشر شد که این کتاب شامل ۱۳۵۰ غار است که ۱۲۰ غار را احمد معرفت کشف و نامگذاری کردهاست.

کتاب خاطرات شصت کوهنوردی انتشار یافته در سال ۱۳۸۴ توسط انتشارات نگارستان کتاب شامل گزارش سفرها و صعودهای کوهنوردی، اکتشافات چاه‌ها و غارهای ناشناخته ایران نگارش یافت؛ این کتاب شامل اتفاقاتی از جمله مصادف شدن با پلنگ، خرس، کفتار، مارگزیدگی، برخورد با راهزنان در ارتفاعات، سقوط در کوه فوجییامای ژاپن در فصل نامساعد و نجات جان ناریکاوای کوهنورد معروف ژاپنی از مرگ حتمی و… است.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم بزرگداشت مرحوم احمد معرفت روز جمعه ۱۹ مردادماه جاری از ساعت ۹ تا ۱۱.۳۰ در مسجد فاطمیه(س) شاهین شهر اصفهان برگزار می شود.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما