کدخبر : 141068
پنج شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۲
فاقددیدگاه
پرینت

برخورداری از شهر سالم در گرو تربیت صحیح فرزند است

جنوب پرس: رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هرمزگان، برخورداری از شهر سالم را در گرو تربیت سالم فرزندان دانست و گفت: پدر و مادر نباید از زیر بار مسؤولیت مهم تربیت صحیح فرزند شانه خالی کنند.

به گزارش جنوب پرس ، حجت‌الاسلام علی‌اکبر میرزایی ظهر امروز در بندرعباس با اشاره به ابعاد مختلف وظایف والدین در قبال فرزندان اظهار داشت: پدر و مادر وظایفی را در زندگی برعهده دارند که برخی از این وظایف مانند سرکار رفتن در ساعاتی از روز، ماموریت و … مقطعی است، اما تربیت فرزندان به عنوان وظایف دائمی والدین از جهات مختلف حائز اهمیت است.

وی در ادامه به ابعاد مختلف تربیت دینی فرزند اشاره داشت و افزود: تربیت فرزندان مسئله‌ای مقطعی نیست، به عبارتی والدین نمی‌توانند چنین فکر کنند که در طول ۲۴ ساعت پنج الی ده ساعت را به تربیت فرزندان اختصاص دهند، از این رو تربیت فرزند، مسئله‌ای دائمی و همیشگی است.

رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هرمزگان با تاکید بر اینکه تربیت فرزند تنها وظیفه مادران نیست و پدران همانند مادران این وظیفه خطیر و سنگین را برعهده دارند، تصریح‌کرد: می‌بایست پدر و مادر به همراه یکدیگر، نسبت به تربیت فرزندان احساس مسؤولیت کنند.

 میرزایی گفت: می‌بایست برای امر مهم تربیت فرزند به عنوان مسئله‌ای فنی و کاربردی، چارچوبی را برای آن تعریف کرد چرا که تعریف این چارچوب‌ها بسیار حائز اهمیت است که نشان می‌دهد که والدین باید فن و تخصص تربیت فرزند را دارا باشند و این مهم را فرا گیرند.

وی اضافه‌ کرد: در شرایط کنونی با توجه به وجود انواع وسایل ارتباطی، تربیت فرزندان مشکل شده و هرچه به جلوتر می‌رویم این امر مهم سخت‌تر می‌شود، در چنین شرایطی، تفاوت دیدگاه فرزندان با والدین امری طبیعی است و نمی‌توان انتظار داشت که دید فرزند ۱۰ ساله با والدین ۵۰ ساله نسبت به یک مسئله یکسان باشد اما می‌توان فرزندان را در شرایط حاضر به خوبی مدیریت کرد.

رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هرمزگان در ادامه بازرترین امر در تربیت فرزند را شخصیت دهی به آنان عنوان کرد و افزود: در امر خطیر تربیت فرزند باید به وی شخصیت داد و از این رهگذر می‌توان به فرزندان اعتماد کرد و آنان را بزرگ شمرد.

میرزایی با تاکید بر این‌که نقد کردن فرزندان در حضور دیگران سبب خرد شدن شخصیت و بی‌اعتمادی آنان نسبت به والدین می‌شود، گفت: در صورتی که بین فرزند و والدین بی‌اعتمادی ایجاد شود، فرزند ضربه سنگینی می‌خورد و همین امر باعث می‌شود تا فرزند مشکلات و یا حرف دل خود را به فردی به غیر از والدین بیان کند.

وی ادامه داد: از این رو فرزندان باید احساس امنیت کنند و این اطمینان را داشته باشد که در صورت بروز هرگونه مشکل نخست والدین را در جریان بگذارد و حرف‌های خود را به جز به پدر و مادر به کس دیگری نگوید.

رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هرمزگان، بهره‌گیری از آموزه‌های دینی را بهترین روش تربیت فرزند عنوان‌کرد و بیان‌ داشت: فرزندان را باید با قرآن و نماز آشنا کرد چراکه خانواده‌های دغدغه‌مند نسبت به مسائل دینی، خانواده‌های سالم‌تری هستند و می‌توان با یک تحقیق میدانی ثابت کرد که توجه به آموزه‌های دینی و بهره‌گیری از آن در تربیت فرزند اهمیت فراوان دارد.

 میرزایی ادامه داد: والدین باید نسبت به امر مهم تحصیل فرزندان دغدغه داشته باشند و بی تفاوت نباشند، والدین باید در طول سال تحصیلی با مراجعه به مدرسه فرزندان خود، از میزان رشد تحصیلی و اخلاقی فرزند خود مطلع باشند.

وی تاکیدکرد: علاوه بر اهتمام ورزیدن به تحصیل فرزندان، باید به دوستان وی نیز توجه کرد و مواظب بود تا فرزندان در دام همنشینان و دوستان ناباب نیفتد باید راه‌های انتخاب دوست سالم را به فرزندان آموخت، به فرموده حضرت علی(ع) همنشین بد همچون آتش است که هرچه بیشتر به آن نزدیکتر می‌شود بیشتر می‌سوزاند.

رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هرمزگان همچنین تاکید داشت: والدین باید با فرزندان خود دوست باشند، حتی با دوستان فرزندان دوست شوند، چراکه از این طریق، صمیمیت خاصی بین فرزندان و والدین ایجاد می‌شود، در این صورت پدر و مادر در امر مهم تربیت یک گام جلوتر هستند.

میرزایی با تاکید بر اهمیت دادن به اوقات فراغت فرزند به عنوان یکی دیگر از موارد مهم و تاثیرگذار در تربیت فرزند گفت: اینگونه نباشد که والدین نگاه تک بعدی به اوقات فراغت فرزندان داشته باشند، چرا که فرزند همان‌گونه که به درس نیاز دارد به ورزش و تفریحات سالم و کلاس‌های آموزشی نیز نیازمند است.

وی با بیان اینکه رفتار والدین، آیینه فرزندان است ابراز داشت: پدر و مادر باید آنچه را که از فرزندان توقع دارند نخست خود آن را انجام دهند، برخی مواقع والدین، خود اهل مطالعه نیستند و در طول شبانه‌روز، زمان زیادی را با گوشی و فضای مجازی سر می‌کنند اما به  فرزندان خرده می‌گیرند که چرا مطالعه نمی‌کند و اوقات خود را با گوشی موبایل می‌گذراند.

رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هرمزگان با تاکید بر اینکه برخورداری از شهر سالم در گرو تربیت سالم فرزندان است، تصریح‌کرد: پدر و مادر هر دو در تبیت صحیح فرزند نقش مهمی برعهده دارند و نباید از زیر بار این مسؤولیت مهم شانه خالی کنند، چرا که برخورداری از شهر سالم نیازمند تربیت صحیح فرزندان است.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما