کدخبر : 141061
پنج شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۷
فاقددیدگاه
پرینت

نخستین بنای طاق‌دار به سبک ایرانی/ فارس مأمنی برای چهارطاقی‌های کشور

جنوب پرس: چهارطاقی‌ها گرچه از نظر ظاهری ساده به نظر می‌رسند اما دارای اهمیت تاریخی و معماری فراوان هستند.

به گزارش جنوب پرس ، در مطالعات باستان شناسی مذهبی عصر ساسانی، آتشکده‌ها و چهارطاقی‌ها از اهمیت خاصی برخوردارند و در فارس نیز شماری از این بناها باقی مانده که ظرفیت معرفی و استفاده در گردشگری را دارد.

یک راهنمای گردشگری با اشاره به چهارطاقی روستای باباعرب در جنوب استان به خبرنگار فارس می‌گوید: این آتشگاه از عصر ساسانی باقی مانده است.

امیر جاودان ادامه می‌دهد: جاذبه مورد نظر را می‌توان در فهرست اماکن تاریخی کمتر شناخته شده فارس قرار داد که در جوار یک رودخانه فصلی و در نزدیکی جهرم واقع شده است.

وی با ذکر مصالح به کار رفته در این سازه بیان می‌کند: این بنا که در سال ۱۳۵۳ به ثبت ملی رسیده با سنگ و ساروج ساخته شده و در مسیر قطب‌آباد قرار دارد.

جاودان معتقد است: تورهای گردشگری، راهنمایان گردشگری، دفاتر مسافرتی و … با در نظر گرفتن این مناطق و ظرفیت‌های کمتر شناخته شده می‌توانند تورهای متفاوت و جذاب‌تری را برای گردشگران اجرا کنند که در معرفی آثار استان نیز نقش مطلوبی دارد.

فارس مأمن چهارطاقی‌ها

یک محقق بناهای تاریخی نیز با تاکید بر قرار داشتن تعداد فراوانی از چهارطاقی‌های تاریخی در فارس بیان می‌کند: بیشترین چهارطاقی‌ها که ۹۵ درصد آنها آتشکده است در زمان ساسانیان در ایران و در استان فارس قرار دارد.

علی داوری ادامه می‌دهد: از آنجا که فارس، خاستگاه ساسانیان بود شمار بیشتری از این بناها در این استان بر جای مانده است که در مناطق مختلف قرار دارند.

آتشکده فراشبند

این محقق جوان با اشاره به آتشکده فراشبند می‌گوید: این چهارطاقی در کیلومتر ۱۲ جاده فراشبند به کازرون قرار دارد و از ۵ آتشگاهی است که توسط «مهر نرسی» در منطقه کازرون و فراشبند ساخته شده است.

وی می‌افزاید: در ساخت این بنا از سنگ، گچ و ساروج استفاده شده است و از نظر تنوع معماری و اندازه به چهار طاقی نزدیک آتشکده کازرون شباهت دارد.

داوری اضافه می‌کند: آندره گدار فرانسوی که در زمان قاجار از این بنا دیدن کرد، آن را شبیه به کاخ بهرام گور در سروستان توصیف کرد و معتقد بود که شاید این بنا قصر زمستانی وی بوده باشد.

این کارشناس بناهای تاریخی با عنوان کردن دلایل این برداشت می‌گوید:  علت این برداشت، نقشی است که در منطقه سرمشهد در جنوب غربی فراشبند قرار دارد نقش بهرام گور است.

آتشکده کازرون

داوری با ذکر موقعیت مکانی آتشگده کازرون عنوان می‌کند: این بنا در ۱۰ کیلومتری جنوب کازرون قرار دارد و با سنگ و ملات گچ ساخته شده است.

وی می‌افزاید: در حال حاضر ویرانه‌ای از این آتشکده باقی است که به دلیل عدم تخریب در دوران بعد از ساسانی در مورد کاربری آن نظرات مختلفی وجود دارد.

آتشکده آذر فرنبغ (کاریان)

به اذعان این فعال گردشگری، تل آتشکده کاریان آذرفرنبغ در بخش جویم شهرستان لار قرار دارد که سال‌ها قبل پس ازساخته شدن کاخ اردشیر به دستور اردشیر باید آتشی مقدس در آن افروخته می‌شد وآنها این آتش را از آتشکده آذرفرنبغ واقع در روستای کاریان به آنجا بردند و از آن زمان به بعد کاخ اردشیر به آتشکده کاریان معروف شد.

وی ادامه می‌دهد: این آتشکده از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین آتشکده‌های زمان ساسانیان بود و جایگاهی مانند دانشگاه و آموزشگاه‌های امروزی داشت.

آتشکده اردشیر

داوری از آتشکده اردشیر در خرابه‌های شهر استخر یاد می‌کند و می‌گوید: نام دیگر این بنا، آتشکده آناهیتا یا ناهید است که نخستین بنای طاق‌دار سبک ایرانی به شمار می‌رود.

وی ادامه می‌دهد: این بنا با طول ۱۱۶ و عرض ۵۵ متر یکی از کاخ های ییلاقی اردشیر بود که از سنگ پاره و ملاط گچ ساخته شده بود و آب زلالی از کنار آن عبور می‌کرد.

سایر آتشکده‌های استان

کارشناس بناهای تاریخی همچنین از سایر آتشکده‌های باقی مانده در استان یاد و بیان می‌کند: آتشکده‌های دارابگرد در استخر، آذرخش و رستاق در داراب، گره در کازرون و کنار سیاه در فیروز آباد از سایر بناهای چهارطاقی باقی مانده در فارس است و داراب را با ۳ آتشکده به نوعی مرکز این بناها می‌توان دانست.

گزارش از مریم شمالیان

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما