کدخبر : 140962
سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۳
فاقددیدگاه
پرینت

دیکته‌ای نانوشته به نام «CGT»

جنوب پرس: به ادعای طراحان و پیگیران طرح CGT، این برنامه مالیاتی می‌تواند سرمایه‌های فعال در بازارهای غیرمولد مثل مسکن، طلا و ارز که با کمترین ریسک، بیشترین آورده را دارد، به عرصه فعالیت‌های مولد هدایت کند.

جنوب پرس ، شیراز/ محمد رحیمی؛ فعال دانشجویی

کمبود سرمایه کلیدواژه‌ای است که در نشست‌های غالب اقتصادی دولت و فعالان زیر بخش اقتصاد به‌وفور دیده می‌شود؛ موضوعی که بدون تردید یکی از رئوس چندضلعی تولید در اقتصاد است؛ اما به‌راستی راهکار تأمین سرمایه چیست؟

اگرچه راهکارهای تأمین سرمایه نیز به‌تناسب نوع فعالیت متنوع است اما اخیراً طرحی در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرارگرفته که به ادعای موافقان، محورش به کار انداختن سرمایه‌های راکد است؛ طرحی با عنوان «مالیات بر عواید ناشی از سرمایه» که به‌اختصار با عنوان CGT در میان فعالان مجلس شناخته می‌شود.

به ادعای طراحان و پیگیران طرح CGT، این برنامه مالیاتی می‌تواند سرمایه‌های فعال در بازارهای غیرمولد مثل مسکن، طلا و ارز که با کمترین ریسک بیشترین آورده را دارد، به عرصه فعالیت‌های مولد هدایت کند.

اصولاً مالیات نوعی ابزاری مالی در دست دولت است که برای تنظیم وضعیت اقتصادی، از سمتی از اقتصاد دریافت می‌شود و در سمتی دیگر توزیع می‌شود و این‌گونه در کمک به اقتصاد کشور نقش‌آفرینی می‌کند.

البته به نظر نگارنده در صورتی می‌توان با وضع مالیات بر عواید سرمایه‌ای به بخش تولید کمک کرد که همزمان با وضع مالیات بر عایدات ناشی از سرمایه به فکر کاهش مالیات بر تولیدات ورشکسته نیز اندیشید و در غیر این صورت هیچ کمکی که به وضعیت اقتصادی نشده و عواقب بد جایگزین پیش‌بینی‌های موافقان CGT می‌شود.

نفس اجرای CGT یا همان مالیات بر عواید سرمایه‌ای را شاید بتوان مبارک دانست و به همان ادعای حامیان این طرح ارجاع داد که باعث قطع شدن دست سوداگران و فرصت‌طلبان برای جولان دادن اقتصادی شده، بی‌ثباتی اقتصادی را کاهش داده و درنتیجه چرخ زندگی مردم به چرخش درمی‌آید.

این نکته نیز به نظر خالی از اهمیت نیست که عدم‌حمایت از بخش تولید و وضع کردن مالیات بر عواید سرمایه‌ای باعث ایجاد تشنج اقتصادی در کشور می‌شود؛ بدون تردید برای اثربخشی به سیاست‌های اقتصادی ازجمله همین CGT، بایستی سیاست‌های بانکی نیز تغییر کند و به‌جای حمایت از بخش‌های غیرمولد از بخش تولیدی حمایت کند چراکه با اعمال این قانون، بخش تولیدی به‌نوعی باید جانشین بخش غیر مولد باشد و حمایت بانک باعث ایجاد رونق و فضای کسب‌وکار به سمت تولید می‌شود.

همچنین اگر اعمال این قانون اگر با نظارت همراه نباشد، فرار سوداگران از مالیات را استمرار می‌بخشد و به معنای واقعی باید سوداگران را مخاطب اصلی خود قرار دهد چراکه مردم عادی تقاضای مصرفی دارند و نباید مشمول این طرح واقع شوند.

البته این مرثیه‌سرایی برای CGT در صورتی منشأ اثر می‌شود که در گام اول، طرح مذکور که هم‌اکنون مورد بی‌توجهی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قرارگرفته، محل توجه و مضافاً بررسی دقیق قرار گیرد تا در صورت وجود عواید مثبت، برکاتش هر چه زودتر در عرصه اقتصاد بروز نماید.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

اخبار ویژه کهگیلویه و بویراحمد